FinExpert.e15.cz

Koruna v zajetí hladiny 25 CZK/EUR

Týden odstartovalo pondělní zasedání evropských ministrů financí v Bruselu, kde se až do ranních hodin diskutovalo o půjčce 130 mld. eur Řecku. Ta byla nakonec po úmorných jednáních odsouhlasena a jihoevropská země tak odvrátila hrozbu neřízeného bankrotu. Půjčka je podmíněna dalšími úspornými opatřeními a snížením poměru celkového dluhu k HDP na 120,5 % do roku 2020. O tom, že se zemi nepovede daná kritéria splnit, již téměř nikdo nepochybuje. A to dokonce ani evropští politici, jak o tom informoval deník Financial Times.

Do nebeských výšin se šplhají ceny ropy. V druhé polovině týdne se ropa Brent prodávala již nad hladinou 124 dolarů za barel a nebezpečně blízko se tak přiblížila maximálním hodnotám z přelomu dubna a května loňského roku. Není tedy divu, že ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích jsou den od dne vyšší. Mimo jiné i proto, že před devíti měsíci stál dolar zhruba 17 korun. Nyní se prodává za 19 korun. V druhé polovině týdne se na nová letošní maxima vůči americkému dolaru dokázala dostat společná evropská měna. Po třech týdnech obchodování v postranním trendu ve čtvrtek překonala hladinu 1,33 USD/EUR a posilovala i během pátku. Jedním z impulsů, který odstartoval její apreciaci, bylo čtvrteční zveřejnění německého indexu Ifo, který vzrostl na sedmiměsíční maximum.

Česká měna se vůči euru pohybovala v postranním trendu a oscilovala kolem kritické hladiny 25 CZK/EUR. V první polovině týdne probíhalo obchodování pod výše zmíněnou hladinou, což se však ve středu změnilo. Koruna totiž razantně oslabila a krátkodobě se dostala nad úroveň 25,20 CZK/EUR. V druhé polovině týdne však ztráty smazala a v pátek kolem 14 hodiny se pohybovala na téměř identických hodnotách jako na jeho počátku. Obchodování v blízkosti hladiny 25 CZK/EUR je velmi pravděpodobné i v příštím týdnu. Vůči americkému dolaru probíhalo obchodování až na výjimky pod hladinou 19 CZK/USD a v samém závěru týdne se koruna přiblížila na dohled letošním maximům 18,60 CZK/USD.

Konec měsíce je na makroekonomická data vždy o něco chudší a únor v tomto směru nebyl výjimkou. Za pozornost stály středeční statistiky o cenách výrobců za leden. Nejvíce vzrostly ceny v průmyslu, a to jak meziměsíčně (+1,0 %), tak meziročně (+4,1 %). Již tradičně rostly především ceny elektřiny, plynu, vody a také koksu a ropných produktů. V pátek byla zveřejněna celková důvěra v domácí ekonomiku. Ta se v únoru meziměsíčně zvýšila o 0,8 procenta, když na jejím celkovém růstu se podílely výhradně podniky v průmyslu a ve vybraných službách. Ve stavebnictví se situace nezměnila. V obchodě naopak indikátor důvěry poklesl. Mírně se snížil i indikátor spotřebitelé důvěry. Domácnosti nadále trápí obavy ze zhoršení jejich finanční situace a růstu nezaměstnanosti.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená