FinExpert.e15.cz

Koruna mezi prezidentem a ČNB

Praha, 27. března 2015

ČNB se nechce vzdát monopolu na pohyby koruny a implicitně posouvá kurzový závazek. To je nejdůležitější zjištění z posledního zasedání ČNB. Posuďte sami.

Zatímco únorovou a březnovou kritiku ze strany prezidenta Zemana a následné posílení koruny až na nejsilnější hodnoty od listopadu 2013 ponechala ČNB bez komentáře, na svém právě skončeném zasedání ukázala, že se nehodlá spokojit s tím, že jí monopol na korunu bude narušovat (byť lidově volený) prezident.  ČNB tak sice na čtvrtečním zasedání žádnou změnu v nastavení měnové politiky neudělala, řekla však, že pravděpodobnost, že v budoucnu přistoupí k posunutí hladiny kurzového závazku (momentálně na 27 korunách za euro), se od posledního zasedání zvýšila. To je zjevná verbální protikorunová intervence, a to v situaci, kdy data ukazují spíše opačným směrem. Zaprvé, data z Evropy se v posledních týdnech výrazně zlepšila – z tvrdých dat lze zmínit např. silný růst maloobchodu (nejrychlejší od roku 2005), z měkkých např. právě zveřejněné indexy PMI (na téměř čtyřletém maximu) či spotřebitelské důvěry (nejvýše od roku 2007).  Deflační hrozba se tak v Evropě v posledních týdnech výrazně zmenšila. Zadruhé, i česká data byla solidní, a maloobchod, poptávková inflace ani spotřebitelská důvěra neukazují na potřebu slabší koruny jako nástroje boje s deflační hrozbou. A neukazuje na ni konec konců ani vývoj v okolních zemí, kde „řádí“ deflace – Polsko ani Maďarsko se ve zhoubné deflační spirále určitě nenacházejí. Nevěřím, že ČNB tento vývoj nevidí – a jediné vysvětlení je, že než o realistický měnově-politický scénář se zde jedná o nepřímý vzkaz prezidentovi „koruna je naše“.

Stejně tak je z měnově-politického hlediska důležité „přiznání“, že ČNB implicitně cílí na slabší úroveň koruny, než je 27 korun za euro. Že tomu tak je, plyne z odůvodnění onoho „růstu pravděpodobnosti posunutí závazku“ – důvodem je totiž dle ČNB kromě slabších mzdových dat také tržní „kurz koruny vůči euru“.  To je vzhledem k tomu, že kurz koruny je nyní primárním nástrojem měnové politiky (za normálních okolností je jím dvoutýdenní repo sazba), ekvivalent sdělení, že úroveň koruny potřebná k dosažení inflačního cíle je z pohledu ČNB slabší než stanovený kurzový závazek.

Česká koruna tak bude mít nelehký rok: ačkoliv fundamenty (běžný účet, reálná konvergence, kvantitativní uvolňování ECB) i prezident jsou na její straně, v budově Na Příkopech stále moc přátel nemá.

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a.s.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená