FinExpert.e15.cz

Koruna má jít dolů

 

Koruna by měla proti euru dále oslabit, tvrdí někteří analytici. "Díky hlubšímu negativnímu úrokovému diferenciálu hrozí pro nejbližší týdny spíše riziko oslabování domácí měny, která se stále může dostat i výrazněji nad 31 korun za euro," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Ten nevylučuje, že měna může oslabit až k 31,50 Kč za euro.

 

Naráží tak na to, že Česká národní banka snížila ve čtvrtek úrokové sazby a ty jsou nyní o půl procentního bodu nižší než v eurozóně.

 

Koruna v pátek po zahájení na 30,73 Kč za euro oslabila až na 30,88 koruny. Naopak proti dolaru domácí měna posilovala. Dolar totiž na světových trzích ztrácel a po dvou měsících se opět dotkl parity jedna ku jedné vůči euru. Měna se tak po třech týdnech vrátila pod 31 korun za dolar až na 30,96 CZK/USD.

 

Posilování domácí měny pod 30,50 CZK/EUR bude podle dealerů centrální banka v současné době bránit skrytými intervencemi. "Posílení koruny očekáváme až koncem roku, kdy se díky příznivým statistickým základům začne výrazně snižovat tempo meziročního zhodnocení, a tedy i měnové podmínky," dodal Vejmělek.

 

Česká národní banka považuje přes určité oslabení koruny v posledních měsících její kurs nadále za nadhodnocený. Přesto došlo k posunu v jejím náhledu na další vývoj kursu. "Nyní si umíme pro nejbližší měsíce představit pohyb kursu oběma směry," prohlásil ve čtvrtek guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

 

Podle páteční analýzy investiční banky Goldman Sachs by koruna mohla vstoupit do eurozóny přibližně na současném kursu. Česko, Maďarsko a Polsko pravděpodobně přijmou euro zhruba dva roky po svém vstupu do Evropské unie, uvedla Goldman Sachs ve své zprávě o vlivu rozšíření Evropské unie na měny středoevropských zemí.

 

Všechny tři země by měly při vstupu do evropského kursového režimu ERM II fixovat střední kurs svých měn na tržní hodnotě. Střední paritu koruny vidí Goldman Sachs na 30,0 koruny za euro. Podle pravidel Evropské unie musí Česko přijmout kursový režim ERM II na dva roky jako nutnou podmínku pro vstup do eurozóny.

Zdroj: HN

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená