FinExpert.e15.cz

Koruna klesla vůči dolaru, což ji následně oslabilo i ve vztahu k euru

Praha, 20. března 2013

Pro devizové trhy se během uplynulého týdne stalo inspirací dění na kapitálových trzích a změna pohledu na postavení amerického dolaru. Vzhledem k rekordnímu růstu akciových indexů v USA, který se zároveň odrazil v růstu americké měny, posílily i kapitálové trhy v Evropě na 4,5-leté maximum.

Dolar zpevnil na 3-měsíční maximum vůči euru, 6-měsíční maximum ve vztahu k švýcarskému franku a 2,5-měsíční maximum k britské libře. Index dolaru vůči koši hlavních měn se vyšplhal na 7,5-měsíční maxima. Odklon dolaru od míry averze investorů vůči riziku zpět k ekonomickým fundamentům je výsledkem lepšího výhledu americké ekonomiky. Investoři byli v poslední době schopni přehlédnout politický pat ve Washingtonu díky značné konkurenční výhodě v podobě energetického boomu, který bude mít v nadcházejících měsících pozitivní dopad na celý výrobní sektor v USA. Obchodníci již nyní začínají uvažovat nad exitovými strategiemi ultravolné měnové politiky Fedu. To je aktuálně důvod růstu dolaru, zatímco v Evropě i nadále převažuje nejistota kolem dalších reforem a úsporných opatření.

Koruna během týdne klesla vůči dolaru na 4-měsíční minimum, což ji následně oslabilo i ve vztahu k euru. V neprospěch koruny kromě jiného vyzněl i negativní sentiment ve středoevropském regionu. Nejistota kolem situace v Maďarsku a zvláště jakým směrem se bude ubírat tamní měnová politika přiměla investory k přesunu svých investic v rámci střední a východní Evropy, což byl pro korunu oslabující faktor. Další vliv na vývoj české měny měla také nejnovější makrodata a komentáře ze strany ČNB. Guvernér centrální banky Singer trhům znovu připomněl, že současný kurz koruny může být nižší, aby došlo k naplnění inflačního cíle ČNB. Nižší výsledek spotřebitelské inflace tento komentář podpořil a to navzdory překvapivě lepšímu údaji maloobchodních tržeb za leden.

Další směr koruny by i během tohoto týdne mohl být ovlivněn pátečním výsledkem průmyslové výroby a průmyslové inflace. Slabá data v kombinaci s prostředím nízkých inflačních tlaků budou i nadále držet při životě spekulace o případné intervenci centrální banky proti koruně na devizových trzích. Další měnové zasedání ČNB proběhne 28. března. Do té doby budou jakékoliv potenciální zisky koruny do značné míry omezeny.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Další článek



Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená