FinExpert.e15.cz

Koruna i euro na nejslabších hodnotách vůči dolaru

Summit EU se sice konal již v předchozím týdnu, jeho vliv však byl evidentní i v týdnu současném. Závěry, ke kterým se v Bruselu dospělo, investory příliš nepřesvědčily. Především v první polovině týdne panovala na trzích nervózní atmosféra, což se projevilo na výprodeji rizikových aktiv a naopak apreciací americké měny. Euro se vůči dolaru dostalo pod psychologickou úroveň 1,30 EURUSD, tedy na nejslabší hodnoty od počátku tohoto roku. Značné ztráty utrpěly i komodity. Například zlato se propadlo hluboko pod hladinu 1600 dolarů za unci. V druhé polovině týdne se situace na trzích částečně stabilizovala.

Data přicházející z globální ekonomiky nijak výrazně nepřekvapila. Obecně platí, že poslední dobou chodí lepší čísla z USA než z Evropy, což se potvrdilo i v tomto týdnu. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl na 366 tisíc, což je nejnižší hodnota od května 2008. Naopak zklamaly listopadové maloobchodní tržby, které vzrostly pouze o 0,2 %. Úterní zasedání Fedu nic zásadního nepřineslo. Centrální bankéři vidí rizika především v souvislosti s vývojem v eurozóně. V Evropě stálo za pozornost zveřejnění výsledků německého ZEW indexu. Jeho hodnota po dlouhé době vzrostla, avšak i nadále se pohybuje v hluboce negativním teritoriu na -53,8 bodu. Listopadové spotřebitelské ceny se v eurozóně udržely na úrovni 3 %.

Zvýšená averze k riziku se v první polovině týdne podepsala i pod oslabení koruny. Ta si tak připsala ztráty k oběma hlavním měnám. V pondělí vůči euru oslabila na úroveň 25,70 EUR/CZK a pod touto hladinou se poté obchodovala i během následujících dnů. Ve čtvrtek se negativní trend obrátil a koruna dokázala své ztráty smazat. Posilování koruny pokračovalo i v pátek. Kolem 15 hodiny se jedno euro prodávalo zhruba za 25,35 koruny. Vůči americkému dolaru koruna oslabovala ještě výrazněji. Ve středu se dostala dokonce na úroveň 19,80 USD/CZK, což jsou nejslabší hodnoty české měny od července loňského roku. V druhé polovině týdne dokázala koruna část svých ztrát smazat.

Domácích dat bylo pomálu. Ve středu byl zveřejněn výsledek říjnového běžného účtu platební bilance, který vykázal přebytek 1,3 mld. korun. O den později Český statistický úřad zveřejnil ceny průmyslových výrobců. Ty během listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,4 %, meziročně se poté zvýšily o 5,6 %. Schválen byl i návrh zákona o státním rozpočtu pro rok 2012, jenž počítá s deficitem 105 mld. korun. Emoce rozjitřila i debata, zda poskytnout půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši cca 90 mld. korun a zůstat tak v hlavním proudu evropské integrace. Půjčku jednoznačně podporuje ČSSD a TOP 09, naopak ODS se staví proti. Jednotný postoj v otázce půjčky nepanuje ani mezi odborníky a zdráhavě se k ní staví i Česká národní banka.

Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta CZ.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená