FinExpert.e15.cz

Konzervativní investice opět nepřekonají inflaci

Výkonnost fondů peněžního trhu je malá a ani v v příštím roce pravděpodobně nedojde u nich k překonání inflace.
Konzervativní investice opět nepřekonají inflaci

Termínované vklady jsou úročeny téměř minimálně, kolem jednoho procenta za rok.  Spotřebitelské ceny v České republice vzrostly za uplynulý rok o 3,1 %. Korunové fondy peněžního trhu vydělaly za stejné období v průměru 1,25 %. Nejkonzervativnější fondová investice, jejímž hlavním úkolem je uchování hodnoty peněz, neboli držet krok s inflací, zklamala. Jak je to možné?

Výkonnost fondů peněžního trhu nezávisí na výši inflace, ale na vývoji úrokové sazby centrální banky – České národní banky, ČNB. Úroková sazba ČNB, tzv. 2T repo, byla po většinu uplynulého roku na úrovni 2,00 %. V říjnu roku 2005 byla zvýšena z 1,75 % na 2,00 %, v červenci 2006 na 2,25 %.

Přestože průměrná durace dluhopisů v portfoliu korunových fondů peněžního trhu je delší než dva týdny (zpravidla kolem šesti měsíců), po odečtení nákladů na vlastní provoz nemají fondy peněžního trhu příliš mnoho příležitostí k překonávání uvedené sazby ČNB. Jak vidíme z výsledků za uplynulý rok, dokázaly fondy peněžního trhu „udržet“ svoji výkonnost zhruba 0,75 % pod sazbou ČNB.

Známe-li předpovědi vývoje úrokové sazby ČNB v horizontu jednoho roku, můžeme přibližně odhadnout, co očekávat od výkonnosti otevřených podílových fondů peněžního trhu. Všeobecně se předpokládá, že ve střednědobém horizontu se budou sazby ČNB stále více přibližovat sazbám Evropské centrální banky, ECB. Krátkodobě není vyloučeno, že se obě zmíněné sazby mohou pohybovat i opačným směrem.

Sazbám ECB i ČNB odborníci v horizontu jednoho roku předpovídají postupný mírný růst o 0,5 %, tj. dvě zvýšení o 0,25 %. Z uvedeného vyplývá, že od korunových fondů peněžního trhu nelze v horizontu jednoho roku očekávat, že by se jejich výkonnost „vyšvihla“ výrazně nad 2 %.

Konsenzus ohledně předpovědi meziročního zvýšení spotřebitelských cen (inflace) se pohybuje kolem 3,0 %. Znamená to, že investoři, kteří drží prostředky ve fondech peněžního trhu, budou opět reálně ztrácet? Pravděpodobně ano. Nenastane-li žádná neočekávaná a výrazná změna v makroekonomické situaci České republiky, investoři v nejkonzervativnějších podílových fondech mohou doufat přinejlepším v nulový reálný výnos.

Výnosy termínovaných vkladů

Nestálo by za to podívat se po alternativním investičním produktu, který také „nikdy neklesá“? Jako první se nabízí nejpopulárnější nástroj pro ukládání volných prostředků českých domácností – termínovaný vklad.

Z tabulky 1 vyplývá, že ani v tomto produktu by si konzervativní investor příliš nepomohl a měl by se v následujícím roce opět připravit na reálnou ztrátu. Zatímco ve fondech peněžního trhu ho pravděpodobně nepotká vyšší výkonnost než 2,0 %, v termínovaných vkladech to bude ještě méně. 

 Klepněte pro větší obrázek

Při uložení nižší částky (do sto tisíc korun) na termínovaný vklad na dobu jednoho roku může klient počítat s úrokem mezi 1,0 % až 1,3 %. Při vyšších vkladech (nad jeden milion korun) vzroste úrok nabízený v současné době bankami na úroveň 1,6 % až 2,1 %. U termínovaných vkladů je však třeba počítat se zdaněním. Z výnosů je strhávána daň 15 %. Jedná se o daň vybíranou tzv. u zdroje, strhne ji banka a odvede finančnímu úřadu za klienta, investor se nemusí o nic starat, výnos dostane „čistý“. V praxi znamená, že investor, který zjišťuje výši nabízeného úroku, by měl všechny čísla v tabulce 1 vynásobit hodnotou 0,85. Nejvyšší úrok, na který dosáhne s nižší investovanou částkou, tak činí 1,12 %, tedy pravděpodobně ještě méně, než předpoklad pro budoucí výkonnost otevřených podílových fondů peněžního trhu v následujícím roce.

Přestože zhodnocení prostředků na termínovaných vkladech je minimální, má tento produkt oproti fondům jednu výhodu. Zhodnocení je jisté. Klient přesně ví, kolik za rok dostane (nezapomene-li zohlednit daň již popsaným způsobem). Nevýhodou je pak kreditní riziko banky. To je ale sníženo fondem pojištění vkladů (kryje ztráty do určitého limitu).

Pozor na vstupní poplatky

Avšak i v otevřených podílových fondech čeká na investory nástraha, kterou si ne každý konzervativní investor „parkující“ peníze na krátkou dobu uvědomuje. Je jí existence vstupního poplatku. Některé fondy peněžního trhu mají nulový vstupní i výstupní poplatek (což si mohou kompenzovat mírně vyšším manažerským poplatkem), jiné si účtují až 0,5 %. Při hledání peněžního fondu pro uložení prostředků na dobu kratší než jeden rok se vyplatí porozhlédnout se po fondu, který neúčtuje poplatky za vstup či výstup. Sečteme-li 0,5 % za vstup, 0,5 % na správu a odečteme od potenciálního výnosu fondu, který je jen o málo vyšší než úroková sazba ČNB (2,25 %), také mnoho nezbude.  

Velkým konkurentem peněžních fondů v ČR je již delší dobu ING Konto – spořicí účet bez výpovědní lhůty s aktuálním úrokem 1,8 %, bez vstupního nebo výstupního poplatku.      

Článek vyšel v časopisu FOND SHOP.

Klepněte pro větší obrázek

Další zajímavé články z FOND SHOPu 19/2006 ze dne 22. září 2006:

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená