FinExpert.e15.cz

Kontroly na nemocenské: Co vám hrozí, když nebudete doma?

Během nemocenské se musíte zdržovat na uvedené adrese.
Kontroly na nemocenské: Co vám hrozí, když nebudete doma?

ČSSZ za první čtvrtletí tohoto roku udělila 787 postihů za nedodržení režimu pracovní neschopnosti. Když jsme doma na nemocenské, je jasné, že se nemůžeme potulovat kdykoliv chceme, kdekoliv chceme. Zkontrolovat nás během nemocenské může zaměstnavatel i příslušná OSSZ. Kdy může kontrola přijít? 

Fakt, že první tři dny jsme na nemocenské zadarmo, je jasný. Od čtvrtého dne nám nemocenskou proplácí zaměstnavatel. Po čtrnácti dnech pak OSSZ. A právě těchto prvních čtrnáct dní vás může zkontrolovat jak zaměstnavatel, tak OSSZ. Během nemocenské se musíte zdržovat na adrese, kterou jste uvedli ošetřujícímu lékaři. Nemusí jít nutně o adresu, kde máte hlášený trvalý pobyt. Místo lze v některých případech během nemocenské změnit (samozřejmě za pomoci lékaře). Vycházky vám určí také lékař. Může jít maximálně o 6 hodin denně v době od 7 do 19 hodin. 

OSVČ a nemocenská

OSVČ a nemocenská

Podnikatelé často s variantou, že by nemohli pracovat, vůbec nepočítají. Výpadek příjmu pak může existenčně ohrozit celou rodinu.

Kdy může přijít kontrola?

V podstatě kdykoliv. Ve všední den, o víkendu, když na to přijde, tak i v pozdních večerních hodinách. „Obecně platí, že kontrola může být provedena kdykoliv. Existuje-li důvodné podezření, může být provedena i např. v pozdních hodinách. Kontrola především plní preventivní funkci. Cílem není někoho trestat nebo postihovat, jde především o to, aby dočasná pracovní neschopnost a čerpání nemocenského nebylo zneužíváno,“ říká Jana Buraňová, tisková mluvčí ČSSZ.                                  

Kontroly jsou prováděny podle plánu kontrol, který má příslušná OSSZ. Tento plán může být ovlivněn několika faktory. Například počtem podnětů, počtem osob v pracovní neschopnosti v dané obci, atd. Kontrola však může být provedena na základě žádosti zaměstnavatele či ošetřujícího lékaře.

Když vás nezastihnou doma…

Když porušíte režim vycházek, může vám být nemocenské dočasně sníženo, zcela odebráno, v krajních případech vám hrozí pokuta až do výše 20 tisíc. Nezapomeňte, že musíte mít viditelně označený zvonek, byt či poštovní schránku. Pokud nebudete mít vše v pořádku, i za toto vám může být sníženo nebo úplně odebráno nemocenské.                                                                                      

Kontrole musíte předložit „Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti“, do kterého vám pověřený zaměstnanec zaznamená datum, čas kontroly a svůj podpis. Pokud nebudete doma zastiženi, nejdete ve schránce oznámení o provedené kontrole. To mimo jiné obsahuje poučení o povinnosti dostavit se k ošetřujícímu lékaři v nejbližší ordinační den za účelem zjištění, zda dočasná pracovní neschopnost i nadále trvá. Potom budete muset na OSSZ podat vysvětlení, proč jste nebyli doma. 

Pokud vaše vysvětlení nebude sociálkou přijato, dostáváte se do správního řízení. Nemocenská vám může být snížena až na sto dní. „Za nesplnění povinnosti součinnosti k provedení kontroly může příslušná OSSZ uložit pojištěnci sankci ve formě odnětí nebo krácení nemocenského. Výše krácení či odnětí se odvíjí zejména od závažnosti porušení zákonné povinnosti, např. zda bylo porušení opakované apod. Případná sankce se odvíjí jednak od závažnosti případu a také míry porušení povinností dočasně práce neschopného. Zohledňuje se také to, zda k porušení zákonných povinností došlo opakovaně. Pokud zjistíme, že režim dočasně práce neschopného byl porušen znovu a při předchozím porušení došlo ke krácení nemocenské, můžeme odejmout i toto již zkrácené nemocenské. Sankce se vždy určují individuálně podle konkrétních okolností případu,“ vysvětluje Jana Buraňová.

Kalkulačka: Nemocenská v roce 2016

Kalkulačka: Nemocenská v roce 2016

A jaké jsou výmluvy hříšníků?

„Někteří z kontrolovaných používají různé výmluvy, kterými se snaží omluvit své jednání, aby se vyhnuli postihu. Při kontrolách tak zaznívají i netradiční výmluvy, např. musel jsem během nemoci přespávat v autě, protože jsme s manželkou nemluvili. Kromě různých výmluv se pracovníci provádějící kontrolu setkávají i s agresivním chováním lidí na tzv. neschopence, ačkoliv tyto osoby mají z titulu čerpání nemocenského povinnosti, které jim ukládá zákon,“ uzavírá Jana Buraňová.

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: To je paráda. Nemocný se má léčit, v některých p...
Noname
10. 8. 2017, 22:33
To je paráda. Nemocný se má léčit, v některých přípa...
elis
21. 1. 2017, 10:15
A kdyz mi bude chtit udelat problem, udela to jako p...
Abox
18. 7. 2016, 18:21
V pozdních večerních hodinách - cili je vlastne zaka...
Noxik
18. 7. 2016, 14:28
Nejenže neobjevila, ale zásadně na telefon nevolají,...
Pepe
18. 7. 2016, 13:01

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená