FinExpert.e15.cz

Konto v Česku nebo v zahraničí?

Účet v zahraničí si dnes může založit každý. A nemusíte kvůli tomu ani do zahraničí jezdit, mnohdy všechno vyřídí samy banky.
Konto v Česku nebo v zahraničí?

Příslovečné konto v zahraniční bance ale není samozřejmostí zase tak dlouho. Před rokem 1989 bylo pro běžného občana zřídit si účet v cizině nemožné. Do roku 2000 pak musel každý zájemce o zřízení účtu v zahraničí požádat o povolení u České národní banky. K úplné liberalizaci došlo od ledna 2004, odkdy už není nutné vůči ČNB plnit ani oznamovací povinnost.

Do zahraničí jezdit nemusíte

Banky umožňují založit si konto v zahraniční bance, aniž byste museli sami do ciziny vyjet. Založí vám ho v některé ze sesterských poboček. Například Česká spořitelna, která patří do skupiny Erste Bank Group, má filiálky kromě Česka také v Rakousku, na Slovensku, v Chorvatsku, Srbsku, Maďarsku, na Ukrajině a v Rumunsku. Převážně v regionu střední Evropy působí také UniCredit Bank, Volksbank, ČSOB, Raiffeisenbank a Oberbank. Světové sítě poboček mají GE Money Bank a HSBC.

K založení účtu v místní měně toho kterého státu stačí pouze doklad totožnosti. Pobočku v Česku je třeba navštívit osobně.

Účet v zahraničí můžete ovládat přes internetové bankovnictví, takže kontakt s cizí zemí se tím prakticky odstraní. Bez čeho se však neobejdete, je znalost cizího jazyka příslušné země, nebo alespoň angličtiny, pokud je v ní jazyková verze internetového bankovnictví k dispozici.

Účet v zahraničí versus účet doma

Než si účet založíte, měli byste si odpovědět na pár základních otázek. K čemu budu využívat svůj účet v zahraničí? Kvůli měně si jej zakládat nemusím, v Česku si můžu účet v cizí měně u různých bank založit také (viz tabulka Účet v cizí měně). Budou mé úspory v zahraničí bezpečnější? Tuto otázku také nemůžeme zodpovědět kladně. Český bankovní trh nevykazuje v zásadní míře problémy. V průběhu finanční krize se žádná z českých bank nedostala do výraznějších potíží. Banky v Česku jsou spíše v dobré kondici, což ukazují i jejich zisky v pololetí tohoto roku (zmíněná Česká spořitelna, banka s největším počtem klientů, vykázala čistý zisk kolem 6 mld. korun).

Účet v cizí měně
Vybrané bankyMěna
Česká spořitelnaCAD, CHF, DKK, EUR, GPB, JPY, SEK, USD
ČSOBAUD, CAD, CHF, DKK, EUR, GBP, HUF, JPY, NOK, PLN, SEK, SKK*, USD
GE Money BankCHF, EUR, GBP, USD
HSBCEUR, USD, GBP
LBBWCHF, EUR, GBP, SKK, USD
OberbankCAD, CHF, EUR, GBP, USD
Poštovní spořitelnaEUR
RaiffeisenbankCAD, CHF, EUR, GPB, HUF, JPY, PLN, SKK, USD
UniCreditAUD, BAM, CAD, CHF, DKK, EUR, GPB, HRK, JPY, NOK, NZD, SEK, USD
VolksbankAUD, CAD, CHF, DKK, EUR, GPB, HRK, HUF, JPY, NOK, PLN, SEK, USD
Waldviertel SparkasseCHF, EUR, USD
  
* Na účtech v měně PLN, HUF, CAD, AUD a JPY lze provádět pouze bezhotovostní operace.

Ačkoli je pojištění vkladů v bankách v zahraničí leckdy vyšší, je třeba brát v úvahu i vyšší reálné příjmy obyvatel ekonomicky vyspělejších zemí. Nedávno však i v ČR vláda schválila zvýšení garancí za vklady v bankách na 100 procent vkladů do maximálního limitu 50 000 eur (zhruba 1,24 milionu Kč), což je na české poměry dostatečná výše. Ve zrychleném řízení by změnu měl schválit parlament.

Další otázka: zhodnotí se mé úspory v zahraničí více než v tuzemsku? Máme na mysli zejména tzv. spořicí účty. Ani zde nemůžeme odpovědět kladně. V zahraničí se úroky pohybují na stejné úrovni, či lehce níže než v tuzemsku. Pokud si v Česku nechcete úspory vložit na termínovaný účet, kde se roční úrok v závislosti na výši vkladu pohybuje i mezi čtyřmi až pěti procenty, pak pořád zůstávají tzv. spořicí účty, kde lze s ohledem na bezpečnost vložených prostředků získat také relativně atraktivní úrok. Na spořicím účtu bez omezení výše vkladu nabízí Fio, družstevní záložna zhodnocení 3,5 % p. a., LBBW Bank (dříve Bawag Bank) nabízí 3,3 % p. a., Volksbank 3,3 % p. a., mBank 3,5 % p. a., ING 3,25 % p. a., záložna Unibon má dokonce 3,75 % p. a.

Jsou v zahraničních bankách nižší poplatky za vedení účtu? V některých případech tak tomu skutečně je, ale i v Česku jsou ceny u různých bank odlišné. Rozhodující je profil klienta banky, a které služby využívá. Mohli bychom si zatipovat a tvrdit, že měsíční poplatky spojené s vedením účtu a jeho užíváním jsou v průměru řekněme 150 Kč. Používáte-li však například mBank, můžete zaplatit výrazně méně. Stejně tak nemusíte za účet platit nic, pokud máte eKonto u Raiffeisenbank a chodí vám na účet výplata vyšší než 25 tisíc Kč. Levný platební styk nabízí též Fio, družstevní záložna. Širší paletu služeb internetového bankovnictví, ale za vyšší cenu, mají větší banky. Příkladem budiž HSBC Bank, kde po vložení jednoho miliónu korun získáte nadstandardní služby zdarma jako např. výběry z bankomatů po celém světě, bezplatný zahraniční platební styk či obecně osobní přístup při plnění vašich finančních potřeb. Paušalizovat se příliš nedá.

Uveďme ale konkrétní příklad z ciziny. „U Raiffeisen Niederösterreich se za základní balíček služeb s názvem M Account platí paušál 5,36 eura čtvrtletně. V rámci tohoto balíčku klient získává zdarma účet s kartou a kontokorentem, za internetové bankovnictví platí dalších 0,95 eur měsíčně. V rámci balíčku rovněž získává čtvrtletně 12 elektronických transakcí zdarma (to jsou příchozí a odchozí tuzemské platby, výběry z bankomatu), za 13. a další transakci v daném čtvrtletí platí 0,16 eura. Hotovostní transakce získá zdarma tři za čtvrtletí, za čtyři a další platí 0,86 eura. Základní běžný účet pak stojí 4 eura ročně. Úročení na spořicích účtech je odstupňováno dle zůstatku, maximální úrok činí 3,5 procenta“, charakterizuje situaci v Rakousku Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Práce a studium

Na všechny výše uvedené otázky, proč zakládat (či nezakládat) účet v zahraničí, jsme odpověděli negativně. Existuje tedy vůbec nějaká situace, kdy je účet v zahraničí užitečný? Ano, jsou to případy, kdy pravidelně odjíždíte za prací, jedete na delší dobu studovat, nebo v cizině z jiných důvodů často pobýváte. Na místě logicky využíváte bankovní služby od výběru platební kartou z bankomatu, přes zadávání platebních příkazů až například po investování.

V případě, že žijete střídavě v tuzemsku i zahraničí, vyplatí se zamyslet nad cenami zahraničních plateb. Zatím ještě v Česku není zavedena společná evropská měna, která by nám umožnila využívat výhod projektu SEPA (Single Euro Payments Area/ Jednotná oblast pro platby v eurech), kde se všechny platební transakce chovají jako domácí, takže pro převody nyní musíme využívat relativně drahé zahraniční platby. Některé banky však převody v rámci sítě sesterských společností zvýhodňují. (viz tabulka Zahraniční platby).

Zahraniční platby
BankaMožnost zřídit si v Česku účet v zahraniční pobočceOdchozí zahraniční platba (CZK/EUR)*Odchozí zahraniční platba do sesterské (mateřské) banky (CZK/EUR)*
Česká spořitelnane1 % z částky, min. 220 Kč, max. 1 500 KčSlovensko 50 Kč
ČSOBneod 250 Kč-
GE Money Bankne220 Kč-
HSBCano0 Kč0 Kč
LBBWne0,9 % z částky, min. 500 Kč, max 2200 Kč-
Oberbankano0,9 % z částky, min. 250 Kč, max 1 500 Kč0,05 % z částky, min. 250 Kč, max. 1500 Kč
Poštovní spořitelnaneod 250 Kč-
Raiffeisenbankne1 % z částky, min. 300 Kč, max. 1 500 Kčsleva 20 % z poplatku za zahraniční platbu; na Slovensko pak 50 Kč
UniCreditne0,9 % z částky, min. 250 Kč, max 1500 Kč-
Volksbankne1 % z částky, min. 300 Kč, max. 1 700 Kč-
Waldviertel Sparkasseano1 % z částky, min. 150 Kč, max. 1 500 Kč150 Kč
    
* zadání platby elektronicky   

Lákavou možnost, pokud jde o zahraniční platby, slibuje družstevní záložna Fio. Od března letošního roku nabízí v pilotním provozu bezplatný platební styk mezi českou a slovenskou pobočkou. Poté co se na Slovensku od ledna 2009 začne platit eurem, pak slibuje zlevnění zahraničního platebního styku v eurech. Na přesné ceny si však budeme muset ještě počkat.

Další článek


 

Související články


celkem 8 komentářů

Nejnovější komentáře

Věta "V zahraničí se úroky pohybují na stejné úrovni...
Michal
9. 10. 2011, 22:27
Re: For Honza
Honza
2. 12. 2008, 16:04
For Honza
Jiří Zatloukal
2. 12. 2008, 13:55
RB - účet v Rusku
Honza
29. 11. 2008, 11:08
Re: Technicka
Honza
29. 11. 2008, 11:02

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená