FinExpert.e15.cz

Konec roku v bankách

Musíte zaplatit složenky za telefon nebo uhradit poslední splátku stavebního spoření? Banky o svátcích otevřeno nemají, a proto je nutné poslat peníze včas. Kdy nejpozději provést úhradu ve prospěch účtu vedeného v jiné bance?
Konec roku v bankách

Jestliže stále nemáte uhrazenu pohledávku, která je splatná do konce roku, měli byste si pospíšit. Základním pravidlem pro klidné finanční svátky je vyřídit všechny bankovní operace do 23. 12. Nepočítejte s tím, že by banky měly otevřeno 25. nebo 26. 12. A protože další dny připadají na víkend, máte na finanční transakce jen 29., 30. a 31. 12. Navíc musíte počítat s omezením v posledním dni roku – většina bank má 31. 12. zkrácenou pracovní dobu (např. ČSOB zavírá v poledne, eBanka a Komerční banka ve 13 hodin)!

Stavební spoření vede

Každý rok je to stejné. Stejně jako jsou poslední březnový den plné finanční úřady, i mnoho klientů stavebních spořitelen nechává úhradu splátek na poslední chvíli. Často za to nemůže ani tak lenost, jako spíše finanční vyčerpání z nedávných Vánoc. Letošní rok je navíc extrémní v tom, že z důvodu novely zákona o stavebním spoření (max. státní podpora bude v následujících letech jen 3 000 Kč) dochází k obrovskému objemu nově uzavíraných smluv. Klienti, kteří tak nechtějí v prvním roce přijít o maximální státní podporu, musejí na účet spořitelny do 31. 12. 2003 složit 18 000 Kč.

Připsat peníze do 31. 12.?

Pokud chcete provést platbu z svého účtu, která bude směrovat na jiný účet ve vaší domovské bance, můžete transakci provést ještě poslední prosincový den. To samé platí i pro případ složení hotovost na přepážce banky. Peníze, které budou směřovat na účty vedené v jiné tuzemské bance a mají být připsány do konce roku, přijímají banky ještě 29. 12. (pondělí). Pro zapomnětlivce mohou být zajímavé i expresní platby. Například HVB Bank připíše v roce 2003 pouze platby došlé do 30. 12. U expresních plateb je ale tato lhůta posunuta až na poslední prosincový den. Jestliže se vám jedná pouze o to, aby peníze z účtu odešly do konce roku, máte volnější ruku, respektive trochu více času. Pozor ale na zahraniční platební styk - 29. 12. máte již většinou smůlu. Musíte totiž brát v úvahu svátky v dané zemi a také fakt, že některé zahraniční banky nepřipisují platby 31. 12. Jediným lékem na včasnou platbu je vyřízení transakcí do zítřka, tj. 23. 12.

Výhody přímého bankovnictví

Kdo jednou vyzkoušel pohodlí a rychlost přímého bankovnictví, nechce jinak. Výhody internetového nebo GSM bankovnictví můžete využít i ve shonu posledních dnů roku 2003. Většina bank prostřednictvím přímých kanálů přijímá platby o několik hodin déle, než na pobočce. Obrovskou výhodu při převodu peněz v rámci banky mají klienti eBanky. "Příkaz k úhradě v rámci eBanky elektronickou formou či telefonem může klient podat do 24:00 31. 12. 2003. Je ale nutné počítat s tím, že zpracování příkazu a jeho odeslání na účet v eBance trvá cca 5 minut. Proto doporučujeme zadat platbu nejpozději 23:55," vysvětluje Pavel Makovský, ředitel externí a interní komunikace eBanky.

Termíny platebního styku na konci roku

Klepněte pro větší obrázek
Poznámka: Termíny se týkají situace, kde by mělo dojít k připsání na účet příjemce peněz ještě v roce 2003.
Zdroj: Banky


Další článek


 

celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Diky
Dejvee
23. 12. 2003, 04:46

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená