FinExpert.e15.cz

Konec drobných mincí se blíží

Od prvního listopadu přestanou platit drobné mince v hodnotě 10 respektive 20 haléřů. Jak je to s jejich výměnou a kolik za ni zaplatíte? Dojde ke zdražení v obchodech? A co s mincemi udělá ČNB?
Konec drobných mincí se blíží

Podle vyhlášky č. 79/2003 Sb., končí dnem 31. 10. 2003 platnost mincí v hodnotě 10 haléřů a 20 haléřů. Desetihaléřové a dvacetihaléřové mince vyměňují v době od 1. listopadu 2003 do 31. října 2004 všechny komerční banky v ČR provádějící pokladní operace, od 1. listopadu 2004 do 31. října 2009 pouze Česká národní banka.

Základem úspěchu výměny drobných mincí je jejich roztřídění podle nominální hodnoty a zabalení po 100 kusech do sáčků nebo po 50 kusech do svitků (roliček). Sáčky mohou být různého druhu, nejlépe však papírové s čitelným označením nominální hodnoty a počtem kusů. Pokud doma žádné příhodné obaly na mince nemáte, zkuste si je vyžádat u komerčních bank - ČNB totiž poskytla bankám určité množství papírových sáčků, do nichž je možno roztříděné a spočítané mince vkládat

Jak měnit mince do 31. 10. 2003

  • Při platbách v obchodech, na poště apod. (právnické i fyzické osoby přijímají mince do 10 kusů téže nominální hodnoty (viz vyhláška ČNB č. 37/1994 Sb.);
  • při vkladech na účty bank nebo výměnou v bankách provádějících pokladní operace, za předpokladu, že mince budou bance předloženy roztříděné podle nominálních hodnot a nepřekročí množství stanovené v ceníku (sazebníku) banky jako hranice pro zpoplatnění operace (většina bank nezpoplatňuje výměnu mincí do 50 nebo 100 kusů);
  • zdarma výměnou na pobočkách ČNB za předpokladu, že mince budou předloženy roztříděné podle nominálních hodnot a uloženy v odpovídajících obalech.

Klepněte pro větší obrázek
Zdroj: ČNB

Musí komerční banky měnit mince zdarma?
V době platnosti mincí (do 31. října) nemusí komerční banky měnit mince zdarma a mohou výměnu zpoplatnit v souladu se svými ceníky. Po skončení platnosti mincí (od 1. listopadu) ale bude muset být výměna provedena zdarma.

Tip: Pokud vlastníte velké množství mincí (například provozujete živnost v pohostinství) a nemáte možnost je vyměnit na některé z poboček ČNB, počkejte s výměnou až na dobu, kdy skončí jejich platnost (tzn. po 1. 11. 2003). Nebudete tak muset platit žádné transakční poplatky u komerčních bank, což může znamenat značnou úsporu.

Jak měnit mince od 1. 11. 2003

  • Mince můžete vyměnit ve všech komerčních bankách provádějících pokladní operace za předpokladu, že mince budou opět předloženy roztříděné podle nominálních hodnot a vloženy do sáčků.
  • Výměnou v pobočkách ČNB za stejných podmínek jako v bankách (rozdíl je jen ve lhůtě stanovené pro výměnu – v bankách jeden rok, v ČNB šest let).

Mince budou znehodnoceny způsobem, který znemožní jejich další použití jako platidel, a prodány jako kovový šrot. Hliník bude prodán tomu zájemci, který nabídne nejlepší cenu. Podle předběžných propočtů České národní banky by se náklady na likvidaci mincí měly pohybovat v řádu milionů korun.

Budou se rušit padesátníky?
Podle vyjádření ČNB se se zrušením mincí v nominální hodnotě 50 haléřů nepočítá. Padesátníky totiž zatím plní při zajišťování peněžního oběhu všechny požadované funkce a neexistuje ani jiný, např. ekonomický důvod k jejich zrušení. Platnost těchto mincí skončí pravděpodobně až s ukončením platnosti české měny při přechodu na společnou evropskou měnu.

Klepněte pro větší obrázek
1) 33 klientských center, 110 pokladen
2) banka údaj neposkytla
Zdroj: banky

Ovlivní zrušení mincí stávající ceny?
Česká národní banka věří, že obchodní sféra bude postupovat v duchu pravidel dohodnutých při předběžných jednáních a nevyužije ukončení platnosti deseti- a dvacetihaléřových mincí ke zvýšení cen. Navíc v současné době probíhá legislativním procesem novela zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Touto novelou bude stanoveno, že „při konečném účtování prodávaných výrobků a poskytovaných služeb v hotovosti se celková částka zaokrouhluje vždy k nejbližší platné nominální hodnotě zákonných peněz v oběhu“. To znamená, že zaokrouhlovat by se měla jen celková částka nákupu s přesností na padesátihaléře.

Příklad:
Nákup bude stát 780,40 Kč = zaplatíte 780,50 Kč
Nákup bude stát 780,20 Kč = zaplatíte 780 Kč
Nákup bude stát 780,70 Kč = zaplatíte 780,50 Kč
Nákup bude stát 780,80 Kč = zaplatíte 781 Kč

Jak vidíte, ceny se nijak drasticky nezvýší a bude se jednat pouze o kosmetické úpravy.

Zaokrouhlování na bankovních účtech?
Zaokrouhlování se bezhotovostního styku netýká. Zúčtovací jednotkou je i nadále koruna česká členěná na sto dílů, tj. na haléře. Pokud tedy máte zůstatek na účtu například 1200,10 Kč, bude tomu i po 1. listopadu 2003. Stejně tak vám může být v prosinci připsán úrok ve výši 1,36 Kč.

k 30. 6. 2003 bylo v oběhu:

  • 705 mil kusů desetihaléřů
  • 540 mil kusů dvacetihaléřů
  • předpoklad návratnosti je 10–50 % všech mincí
  • přesnější odhad (očekávaná skutečnost) je 20 % u desetihaléřů a 25 % u dvacetihaléřů
  • přepočteno na hmotnost se předpokládá, že by se mělo vrátit asi 200 tun hliníku

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená