FinExpert.e15.cz

Kondice českého průmyslu se postupně zlepšuje, odborníci očekávají další růst

Praha, 26. března 2015 

Kondice českého zpracovatelského průmyslu se postupně zlepšuje. Růst bude podle odborníků dál pokračovat. Tahounem je zejména automobilový průmysl, na který je napojena řada subdodavatelů. Firmy v tomto odvětví stejně jako například v oboru obráběcích a tvářecích strojů už dosáhly předkrizových objemů nebo je překonaly. O dalším vývoji podle analytiků rozhodne pružnost pracovního trhu, přičemž trend počtu snižování nezaměstnaných bude pokračovat. Udrží se i do dalších měsíců, kdy ho podpoří nástup sezónních prací.

Podle ředitele Svazu strojírenské technologie Oldřicha Paclíka je hlavním motorem českého průmyslu výroba automobilů. „Na automobilový průmysl je napojena velká skupina subdodavatelů, kteří mohou v důsledku toho očekávat růst poptávky. Z tohoto pohledu lze tedy říci, že český zpracovatelský průmysl je v dobré kondici,“ uvedl Paclík. Vzhledem k procesu takzvaného kvantitativního uvolňování v eurozóně, je možné očekávat nárůst poptávky po průmyslovém zboží z Evropské unie. Českým firmám by mohla pomoci kromě jiného například dosud nenasycená poptávka v Číně. „Čeští exportéři orientovaní dosud na trh Ruska a ostatních zemí SNS by například i tam mohli korigovat očekávaný pokles exportu směrovaný původně na tyto trhy,“ upřesnil Paclík.

Zlepšující pozici českého průmyslu potvrzuje i Jiří Prášil, generální ředitel koncernu ZKL, který se zabývá výrobou valivých ložisek. Ačkoliv je podle něj hlavním tahounem automobilový průmysl, patrné je i oživení v oblasti stavebnictví. „Tento názor opírám o mírné snížení dostupnosti stavebních kapacit při zajišťování investičních akcí v koncernu ZKL,“ vysvětlil Prášil. Oživení ve strojírenském průmyslu napomáhá mimo jiné i dostupnost kvalifikovaných zaměstnanců. „Očekávám, že růst poptávky po autech se zpomalí a lze očekávat mírné snížení růstu automobilového průmyslu ve druhé polovině roku 2015. Ostatní průmysl bude růst někde mezi 6 až 10 %, zejména z důvodu oživení ve stavebnictví, výrobě ocelí a navazujících průmyslových oborů,“ doplnil Prášil.

Pozitivní signály o české ekonomice přicházejí v posledních týdnech rovněž z trhu práce. Pokles podílu nezaměstnaných proti lednu sice dosáhl jen 0.13 procentního bodu a ne celých dvou desetin, jak naznačila zaokrouhlená data. „Snížení počtu lidí bez práce v únoru o 8 tisíc je nicméně výborný výsledek, který snese v historii srovnání jen s únory 2007 a 2008,“ sdělil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Také další ukazatele trhu práce se podle něj vyvíjejí velmi příznivě. Měsíční přírůstek volných pracovních míst o 6 700 osob byl k vidění naposledy v roce 2007. 

„Je zřejmé, že se česká ekonomika dostala do stavu, kdy o míře jejího růstu bude rozhodovat pružnost pracovního trhu. Takový stav se obvykle projevuje také tlakem na vyšší růst mezd, což dosud v Česku nebylo příliš vidět. Trend snižování počtu nezaměstnaných se jistě udrží i do dalších měsíců, kdy ho podpoří sezónní vývoj. Podíl nezaměstnaných klesne pod hranici 7 % možná již v dubnu, tedy o měsíc dřív, než jsme dosud předpokládali,“ dodal Sobíšek.

Také Svaz strojírenské technologie očekává v souvislosti s růstem zpracovatelského průmyslu pokračování trendu snižování nezaměstnanosti. „Na druhé straně je však nutné počítat s tlakem na udržení konkurenceschopnosti a v důsledku toho i na zvyšování produktivity. Kapacita volných míst ve zpracovatelském průmyslu bude kvůli tomu poměrně omezená. Problémem je také struktura nezaměstnanosti, neboť zaznamenáváme i nedostatek některých profesí, například právě ve strojírenství,“ uzavřel Paclík.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená