FinExpert.e15.cz

Komplexní zateplení šetří peněženky. Své výhody má i v létě

Praha, 1. července 2014

Výdaje na teplo v zimě a za klimatizaci v létě tvoří v rodinném rozpočtu výraznou částku. I proto stále více Čechů sahá po zateplení, aby zamezili platbám za vysoký účet na energiích. Úspory pak mohou dosáhnout až desetitisíců korun ročně. Snižování energetické náročnosti podporuje i stát. Prostřednictvím Nové Zelené úsporám poskytuje zájemcům o dotace dohromady 1,9 miliardy korun. 

Zateplování domů probíhá v Evropě bez přerušení od počátku sedmdesátých let. U nás má přitom velký potenciál. „Přesto, že většina majitelé objektů v České republice si význam zateplení již pomalu uvědomují, stále zůstává přes 145 milionů m2 obvodových stěn nezateplených,“ vysvětluje Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR, jehož členové jsou výrobci a zpracovatele pěnového polystyrenu. Jen v Česku se ho zhruba 88 % z celkové výroby spotřebuje na zateplení domů. Pěnový polystyren se proto právem řadí k dlouhodobě nejvyhledávanějším izolačním materiálům nejen v Česku.

Nezateplený i nedostatečně zateplený dům se v létě přehřívá

S přehříváním v letním období se dnes potýkají majitelé stále více domů. Svůj díl viny na tom nesou i nevhodně používané materiály nebo nesprávně zvolená tloušťka fasádního izolantu. „U fasádního pěnového polystyrenu se bavíme o účinné minimální síle 15 cm,“ říká Zemene. Dříve také v zahradách rodinných domů stávalo více statných listnatých stromů, které svými kmeny a korunami bránily nadměrnému přístupu slunečních paprsků. Optimální zateplení z hlediska zimních ztrát i ochrany proti přehřívání pak představují pasivní domy, kde typickou tloušťkou izolantu pro zateplení stěn je deska 30 cm. S těmito stavbami se počítá jako se standardem po roce 2020.

Přehřívání domu se dá předejít aktivním ochlazováním například v rámci řízeného větrání. Při takovém větrání pouštíme do budovy pouze chladný vzduch. Je tedy třeba větrat v noci nebo okny orientovanými na severní stranu. Oproti tomuto energeticky nenáročnému způsobu chlazení stojí nákladné klimatizační jednotky různých typů. 

Řešení nabízí i komplexní zateplení, které v létě udržuje v místnostech stálou teplotu. Podle Sdružení EPS ČR tak v létě lépe obstojí zateplená stavba. Zateplení do ní totiž pustí mnohem méně tepla a dům se tolik nenamáhá. Součástí moderních pasivních a nízkoenergetických domů bývá i systém větrání s rekuperací tepla. Ten slouží k zajištění optimální výměny vzduchu v objektu a zároveň minimalizaci tepelných ztrát při větrání. Tepelné ztráty větráním u běžných rodinných domů, kde je větrání zajištěno systémem mikroventilace nebo okenních štěrbin mohou tvořit až 40 % celkové ztráty objektu. Díky rekuperaci je objekt větrán automaticky i v době, kdy není obýván. 

Významnou roli nehraje jenom tropické počasí, ale i energetické zisky interiéru

V případě tropických a dlouhotrvajících veder však ani kvalitně izolovaný pasivní dům nemusí na horké letní dny a noci, kdy teploty neklesají pod 20 stupňů, stačit. Problémem jsou kromě slunečních paprsků také energetické zisky interiéru v podobě počítačů, ledniček, vaření či lidí samotných. I dobře stíněný dům se tak může přehřát. Efektivní řešení nabízí například využití potenciálu země, kdy je možno jednoduchým výměníkem ochladit celý dům o několik stupňů. Konkrétní řešení tohoto typu lze nalézt i na http://www.epscr.cz/ned-2-projekt-2007-pod-strani.html?id=274. 

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená