Banky jsou dnes velmi kreativní v hledání nových klientů. Ačkoli studenti nejsou právě nejbonitnější skupinou, pro banky se stávají snadnou kořistí prostřednictvím dohod s vysokými školami.
UNIkarta – jen krok k účtu u Komerčky
Hned několik českých univerzit se netají svou spoluprací s Komerční bankou (Vysoké učení technické v Brně, Univerzita Hradec Králové, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Janáčkova akademie múzických umění v Brně, Česká zemědělská univerzita v Praze, Slezská univerzita v Opavě). Jejich čipová identifikační karta, povinná pro všechny studenty, funguje jako ISIC karta a může fungovat i klasická platební karta, a tak je možné ji využít pro školu, menzu, banku, bankomaty i obchody.
Karta je v případě výslovné aktivace studentem navázána na studentské konto G2, které je možné využívat do dosažení 30ti let. Aktivace konta i vedení UNIkarty jako platební karty je zdarma, stejně tak i 3 výběry z bankomatů KB. Každý student je povinen zaplatit při převzetí karty zálohu 300 Kč, vratnou při dokončení studia a podepisuje také souhlas se zpracováním osobních údajů Komerční bankou. V internetových diskuzích se díky tomuto kroku množí stížnosti, ovšem pozor, ačkoli vás nikdo neupozorní, s poskytnutím údajů bance souhlasit nemusíte! Je třeba ovšem tento nesouhlas výslovně sdělit.
Nemáš účet u KB? Nikam nepojedeš!
UNIkarta coby platební karta je tedy dobrovolná. Studenti Univerzity Karlovy už ale takové štěstí nemají. Studium v zahraničí je pro mnohé lákavou představou, nicméně ti, kterým se poštěstilo být vybráni, mají navíc jednu ne zcela běžnou povinnost: založit si účet u Komerční banky. Jedná se o speciální KB Euro Účet Erasmus, jehož zřízení, vedení a zrušení je zdarma. Tím ale výhody končí.
Poplatky za domácí platební styk jsou srovnatelné s českými bankami první generace (Česká spořitelna, ČSOB a spol.), platba u obchodníka je samozřejmě zdarma. V zahraniční už to ale tak jednoznačné není. Za výběr z bankomatu za hranicemi zaplatí studenti jedno procento, minimálně pak 100 Kč, což je také částka srovnatelná s konkurencí. Pokud si ale student nechá celé stipendium poslat na zahraniční účet, zaplatí 195 Kč, ovšem jen pokud bude studovat v zemi EU, kde se platí v Eurech. Pokud by však mohl využít konkurenční nabídky, zaplatil by za stejnou službu pouze 50 Kč.
Odchozí platby vyjdou ještě dráže. Pokud bude chtít student odeslat ze svého účtu přesnou částku (platba OUR, kdy veškeré poplatky hradí odesílatel), zaplatí dokonce 800 Kč + 0,9 % převáděné částky, tedy stejně jako ve státech, ve kterých se Eury neplatí. Kde je pak slibovaná výhodnost?

Vybrané poplatky za KB Euro Účet Erasmus
ČR není výjimkou
Spolupráce bank s vysokými školami zdaleka není raritou České republiky. Americké banky platí miliony dolarů univerzitám, aby mohly přes studentské organizace v prostorách škol nabízet své kreditní karty. Např. V roce 2009 americké banky zaplatily univerzitám přes 82 milionů dolarů za povolení marketingových aktivit v jejich prostorách a získaly tak přes 53 tisíc nových klientů z řad studentů. (byznys.ihned.cz)