FinExpert.e15.cz

Komerční banka mění ceny

Jedna z největší bank v Česku ještě před koncem roku zveřejnila aktualizovaný sazebník pro rok 2005. Jak je v podobných situacích zvykem, vedle určitého zdražení se v novém ceníku najdou i služby, které zlevňují.
Komerční banka mění ceny

Většina bank před koncem roku zveřejňuje nové sazebníky, které bohužel většinou upravují ceny směrem nahoru. Banky při tom často odkazují na inflaci, zdražení dodavatelských služeb, rozšíření služeb, zvýšení komfortu pro klienty a další více či hůře dohledatelné příčiny. Co ale přináší nový sazebník Komerční banky? Zajímavá zlevnění, ale zároveň zdražení u služeb přímého bankovnictví, kterým se až donedávna zvyšování poplatků zcela vyhýbalo. Změny vstoupí v platnost od 1. ledna 2005.

Které služby zlevní?

 • Od 1. ledna 2005 bude zrušen poplatek za změnu limitu u karty. Původní výše poplatku při změně limitu činila 50 Kč, respektive 100 Kč – podle typu  karty. Zrušení tohoto poplatku se vztahuje na všechny typy karet, včetně virtuálních a kreditních. 
 • Došlo ke sjednocení ceny za všechny SMS zasílané na mobilní telefony klientů. Poplatek pro všechny typy SMS činí 1 Kč. Dosud za odeslanou zprávu o zůstatku klient nezaplatil nic, za ostatní SMS platil 2 Kč.
 • KB zrušila poplatek ve výši 150 Kč za zřízení druhého a každého dalšího běžného podnikatelského účtu.
 • Komerční banka od 1. ledna snižuje poplatky v rámci zahraničního platebního styku zavedením tzv. Europlatby, která cenově zvýhodňuje platby v rámci Evropské unie. Jednotná sazba za Europlatbu (do 12 500 EUR) činí 225 Kč, a to jak pro platby přijaté ze zemí EU, tak pro úhrady do EU odeslané. Transakce musí být provedena prostřednictvím kanálu přímého bankovnictví a v měně EUR. Do konce prosince 2004 budou klienti i nadále platit 1 % z objemu transakce (min. však 200 Kč, max. 1700 Kč).

Co je to SHARE a IBAN ?
Při zahraničním platební styku se můžete setkat s termíny Share nebo IBAN.
Termín Share se užívá pro poplatky, které odesílatel hradí na své straně a příjemce  zase na své. Tzn. že například v KB zaplatíte zmíněných 225 Kč za Europlatbu a příjemce v zahraniční bance zase odvede poplatky za příchozí platbu dle sazebníku jeho banky.

IBAN (International Bank Account Number) je mezinárodně standardizovaná forma čísla účtu, která umožňuje jednoznačnou identifikaci účtu, země a bankovní instituce příjemce platby v případě přeshraničních převodů (tzn. platba v EUR v rámci zemí Evropského hospodářského prostoru).


 • Od nového roku mohou klienti z řad občanů využít cenové zvýhodnění pro tzv. drobné platby. Jedná se platbu přijatou 1× za měsíc ze zahraničí v Kč nebo cizí měně a nebo v cizí měně z tuzemska, která dosahuje částky max. 10 000 Kč (nebo ekvivalent v cizí měně). Poplatek u tohoto typu platby činí 100 Kč. 

Jaké služby naopak zdraží?

Změní se základní ceny finančních balíčků:

 • Ideal konto 19 Kč (do 31. 12. 2004 klient platí 15 Kč)
 • Perfekt konto 59 Kč (do 31. 12. 2004 klient zaplatí 55 Kč)
 • Expres konto 85 Kč (do 31. 12. 2004 klient platí 79 Kč)
 • A konto 210 Kč (do 31. 12. 2004 klient platí 200 Kč).

Podle vyjádření Komerční banky se jedná o změny v důsledku vývoje inflace, která bude za rok 2004 vyšší než v předchozích letech.

 • Bohužel zdraží telefonní a internetové bankovnictví. Cena za 1. až 5. transakci provedená prostřednictvím Expresní linky (telefonní bankovnictví) je pro klienty (fyzické osoby) nově stanovena na 6 Kč (dříve 3,90 Kč),  poplatek za každou další takto provedenou transakci bude činit 10 Kč (doposud 7 Kč).
 • Poplatek za platbu provedenou prostřednictvím internetového bankovnictví mojebanka bude nově činit 3 Kč za každou provedenou transakci (dříve 1,70 Kč) a platí jak pro fyzické osoby, tak pro podnikatele. Jedna transakce tak zdraží o 57 %.
 • Poplatek za výběr z bankomatu KB se zvedne z 5 na 6 Kč. Komerční banka tento krok zdůvodňuje tím, že vzrostly náklady na rozvoj bankomatové sítě (KB má 541 bankomatů, z toho 43 zprovoznila v roce 2004). Nemění se však zvýhodnění v rámci balíčku Perfekt konto, který i nadále obsahuje dva výběry z bankomatů KB měsíčně zdarma.


Shrnutí

Celkově se nejedná o drastické zdražení, které by klienty KB zruinovalo. Zvýšení poplatků za vedení bankovních balíčků vesměs odpovídá uváděnému důvodu, totiž růstu cen v ekonomice kvůli inflaci. Obdobně se dá pochopit nepatrné zdražení výběru z bankomatu, které je vysvětlitelné náklady na budování bankomatové sítě. Naopak zcela negativně hodnotím zdražení za služby přímého bankovnictví, které přichází poté, co se banky snažily zvyšováním poplatků za služby na přepážce přimět klienty k používání právě těchto služeb.

Další článek


 

Související články


celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

nepatrne zdrazeni
david
19. 12. 2004, 11:33
Re: *****
sch
7. 12. 2004, 22:59
*****
kh
7. 12. 2004, 18:24

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená