FinExpert.e15.cz

Komentujeme uplynulý týden: USA hrozí stagflace

Komentujeme uplynulý týden: USA hrozí stagflace

Pondělní statistiky z Německa potvrdily to, o čem se již několik posledních týdnů hovoří, tedy o zpomalení ekonomiky spolkové země. Ta totiž mezičtvrtletně rostla pouze o 0,2 %, což bylo výrazně méně, než se očekávalo. Nervozita na trzích by se dala krájet, což se projevilo dalšími propady na akciových trzích a naopak růstem ceny zlata. Z USA je cítit panickou hrůzu ze zpomalující ekonomiky a z možné recese. Nepomohla ani dvě kvantitativní uvolňování ani extrémně nízká cena dluhopisů, za kterou si USA půjčují.

Koruně se v minulém týdnu moc nedařilo. Vůči euru postupně oslabovala a dostala se k horní hranici pásma 24 – 24,50 EUR/CZK, kde se pohybuje od počátku tohoto roku. Nepomohla jí negativní nálada na trzích ani technické ukazatele, které indikovaly její oslabení. V pátek kolem 14 hodiny se na mezibankovním trhu obchodovalo kolem hranice 24,47 EUR/CZK.

V tomto týdnu lze očekávat postupný obrat ve vývoji na tomto měnovém páru a posilování koruny směrem k hranici 24 EUR/CZK. Vůči dolaru je koruna v poslední době překvapivě stabilní a tento týden nebyl výjimkou. Za klíčovou lze považovat hranici 17 USD/CZK, kolem které česká měna osciluje.

Zpomalení tempa růstu ekonomiky se nevyhnulo ani naší republice, což potvrdily pondělní údaje z Českého statistického úřadu. Podle předběžného odhadu hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí vzrostl ve srovnání s 1. kvartálem pouze o 0,2 % a ani vyhlídky do blízké budoucnosti nejsou pro české hospodářství moc příznivé.

Prognóza ČNB

Hlavním zdrojem českého růstu je zahraniční obchod, který ale bude zažívat útlum v souvislosti s tím, jak zpomaluje globální ekonomka. A bez přebytku exportu domácí HDP neporoste, protože výdaje domácností a vládního sektoru růstu HDP nepomohou, spíše naopak. Česká národní banka odhaduje růst ekonomiky na příští rok na 2,2 %, což se ale jeví z dnešního pohledu možná až jako příliš optimistická prognóza.

V úterý se v Paříži sešli německá kancléřka A. Merkelová a francouzský prezident N. Sarkozy. Trhy čekaly na dohodu ohledně vzniku evropských dluhopisů a výsledkem jednání musely být zklamány. Euroobligace nebudou. Na místo toho došlo na zveřejnění několika velice kontroverzních nápadů – skutečnou evropskou ekonomickou vládu, daň na finanční transakce a zakotvení principu vyrovnaného rozpočtu do ústavy členských zemí eurozóny. Výše zmíněné mělo za úkol trhy uklidnit, což se ale po právu nepovedlo.

Horko je i kolem švýcarského franku. Švýcarská centrální banka SNB začala výrazně bojovat proti posilující měně a investoři začínají na frank pohlížet s obavami. K navázání franku na euro s největší pravděpodobností nedojde, ale obrovským nárůstem likvidity na peněžním trhu SNB dala najevo, že boj se spekulanty myslí upřímně.

Autor je analytikem společnosti Akcenta CZ.
 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená