FinExpert.e15.cz

Komentář: Zaslouží si ČR vyšší rating?

Komentář: Zaslouží si ČR vyšší rating?

Česká republika se od středečního odpoledne může chlubit lepším ratingem. Proklínaná ratingová agentura Standard&Poor´s, která v poslední době snižuje hodnocení států jak na běžícím pásu, udělala pro tentokrát výjimku. Ratingové hodnocení u dlouhodobých závazků v cizích měnách bylo v případě naší země zvýšeno z A na AA- a u dlouhodobých závazku v domácí měně na úroveň AA. Pro Českou republiku je to významná událost a zároveň i ocenění pro Českou národní banku, která je patronem cenové stability v domácí ekonomice. Koruna na tuto událost reagovala výrazným posílením. Značné ztráty zaznamenalo zlato, které se během tří dnů propadlo o 200 dolarů za unci. V druhé polovině týdne však ceny zlata začaly opětovně růst.

Vývoj české koruny byl během týdne výrazně ovlivněn zmíněným zvýšením ratingu. Zatímco měny středoevropského regionu měly tendenci stagnovat, koruně se dařilo a posilovala. Až do středečního odpoledne se na eurokorunovém měnovém páru nic zajímavého nedělo. Ve středu, krátce po ohlášení zvýšení ratingu pro ČR, koruna během několika minut posílila o cca 20 haléřů. Další zisky si připsala i během čtvrtku. V pátek kolem 14 hodiny se euro prodávalo za 24,20 koruny. V příštím týdnu můžeme očekávat další testování hranice 24 EUR/CZK. Vůči americkému dolaru probíhalo obchodování nadále v blízkosti hranice 17 USD/CZK, když si v druhé polovině týdne koruna polepšila o zhruba 20 haléřů.

I z pohledu událostí na české scéně byla klíčová středa. Česká vláda schválila daňovou reformu a to i přes nepřítomnost ministrů z TOP 09. Mezi hlavní změny patří zrušení konceptu supehrubé mzdy, vznik jednoho inkasního místa a celkové zjednodušení daňové soustavy. Ulevit by se mělo investorům, kteří nebudou muset platit daň z dividend. Český statistický úřad zveřejnil výsledky konjunkturálního průzkumu za srpen. Celková důvěra v domácí ekonomiku se meziměsíčně snížila o 1,3 bodu. Na jejím poklesu se podílelo snížení důvěry jak u podnikatelů, tak i u spotřebitelů.

Z globální ekonomiky přišla sada dalších negativních zpráv, které však finanční trhy absorbovaly v relativním klidu. Všichni totiž směřují pozornost k pátečnímu zasedání v Jackson Hole na projev B. Bernanke. V době psaní článku zatím konference nezačala, a tak můžeme pouze spekulovat, zda bude oznámeno další kolo kvantitativního uvolňování. V Německu byly zveřejněny indikátory ekonomického sentimentu  indexy ZEW a Ifo. V obou případech byly zveřejněné výsledky horší než očekávané a důvěra v německou ekonomiku se začíná mezi tamními firmami i spotřebiteli vytrácet.

Autor je analytikem společnosti Akcenta CZ.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená