FinExpert.e15.cz

Komentář: Všechny země si jsou rovny, ale některé jsou si rovnější

Komentář: Všechny země si jsou rovny, ale některé jsou si rovnější

Zatímco v poslední době jsme byli denně konfrontováni se zprávami z Itálie, Řecka a Španělska a schůzkami mezi Merkelovou a Sarkozym, tak v tomto týdnu jakoby vše zlé na chvíli utichlo. Pod pokličkou to ale vře.

V otázce jak vyřešit současný krizový stav se stále vymýšlí nové možnosti. Německo a Francie přišly s návrhem na přísnější a užší koordinaci rozpočtové politiky, s čímž by zároveň došlo na změny smlouvy o EU. Další zveřejněný nápad, tentokráte čistě německý, se týká možnosti založení fondů, kam by jednotlivé státy převáděly část dluhu, která přesahuje hranici 60 %.

Kreativita lidského myšlení, jak problém neřešit, ale jenom ho překrýt, je neomezená. Navíc je stále více patrné, že současná EU, potažmo eurozóna, ztrácí svoji původní podobu, kdy všechny státy jsou si rovny a rozhoduje se stále více autoritářsky. V případě EU tak začíná platit, že všechny země si jsou rovny, ale některé jsou si rovnější.

Atmosféra na trzích se v týdnu zlepšila. Pomohl tomu především koordinovaný zásah centrálních bank na poskytnutí dodatečné dolarové likvidity globálnímu finančnímu trhu. To se okamžitě odrazilo i na posílení akciových indexů a rizikových aktiv.

Euro si během několika minut připsalo vůči americkému dolaru zisky přibližně dvou centů. Nepatrně se zlepšila i situace na americkém trhu práce. Výkazy ADP i páteční NFP změna počtu pracovních míst mimo zemědělství překonaly odhady, když byl vytvořen větší počet nových pracovních míst.

Spojené státy však nemají vyhráno

Rozkolísanost české měny v poslední době výrazně vzrostla, což bylo avizováno již minule a tento týden to jenom potvrdil. Koruna si po předchozích ztrátách výrazně polepšila a dostala se na dohled hranice 25 EUR/CZK. Nejvýraznější zisky si připsala v pondělí a ve středu a celkově tak během týdne získala kolem 80 haléřů. Posílení koruny v dalších dnech je stále možné, střednědobý výhled však zůstává pro českou měnu negativní.

V delším časovém horizontu jednoho až tří měsíců lze očekávat posun koruny zpět na úroveň 26 EUR/CZK a výše. Ještě dramatičtěji koruna posílila vůči americkému dolaru. V pondělí ráno se ještě obchodovalo nad úrovní 19,50 USD/CZK. V pátek krátce před 15 hodinou se dolar prodával zhruba za 18 korun a 70 haléřů. Trhy se po zveřejnění dat z amerického trhu práce rozbouřily a do pátečního večera kurz koruny může ještě doznat změn.

Data z domácí ekonomiky potvrzují, že se české hospodářství již pravděpodobně nachází v mírné recesi. To ostatně potvrdil čtvrteční výsledek indexu průmyslové aktivity PMI za listopad, který poklesl pod klíčovou hranici 50 bodů. Ta odděluje fázi expanze a kontrakce. Pod úrovní 50 bodů se tento index naposledy nacházel v roce 2009. Zajímavé bude sledovat, zda tento stav povrdí i v příštím týdnu zveřejněný ukazatel průmyslové výroby.

Autor je analytikem společnosti Akcenta CZ.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená