FinExpert.e15.cz

Komentář: Vrátí se stavební spoření zpět na výsluní finančních produktů?

Rozhodnutí Ústavního soudu znamená neplánovaný bonus ve výši až 2 250 Kč pro klienty stavebního spoření a díru cca 6 mld. pro státní rozpočet.
Komentář: Vrátí se stavební spoření zpět na výsluní finančních produktů?

Rozhodnutí Ústavního soudu, kterým ruší s okamžitou platností zvláštní padesátiprocentní daň ze státní podpory připsanou za rok 2010, znamená neplánovaný bonus ve výši až 1 500 Kč, respektive až 2 250 Kč u smluv uzavřených před 1.1.2004, pro všechny klienty stavebních spořitelen, kteří v loňském roce nezpanikařili a pokračovali ve spoření na svých smlouvách.

Ústavní soud ale také omezil platnost změn v zákoně o stavebním spoření přijaté v režimu legislativní nouze, tedy snížení státní podpory od roku 2011 na maximálně 10 % z uspořené částky a zdanění úroků, do konce roku 2011. Tyto změny tedy bude muset znovu schvalovat Parlament stejně jako omezení výdajů v sociální oblasti.

Vzhledem k rozdílům v názorech na řešení problematiky stavebního spoření není vůbec jisté, zda budou tyto změny znovu schváleny. Výsledkem může být návrat stavebního spoření na výsluní finančních produktů, nicméně je podle našeho názoru pravděpodobné, že stavební spoření nebude v budoucnu tak výhodné, jak byli lidé po léta zvyklí. Současná situace každopádně ztěžuje lidem možnost plánovat osobní finance. Stavební spoření platilo za garantovaný produkt. Nyní ovšem není jasné, co vlastně bude do budoucna garantováno.

Nepřehledný produkt

Ze stavebního spoření, které široká veřejnost velmi dobře přijala a považovala jej za jeden z nejlépe pochopitelných produktů se během necelého roku stal jeden z nejméně přehledných produktů. Podobně jako investiční certifikáty, nebo složitá portfolia otevřených podílových fondů. Ze stavebního spoření se díky nepřehlednosti stal produkt, který při sjednání vyžaduje vysokou odbornou péči a poučení o stávající situaci.

V současné době je navzdory určité medializaci občany České republiky situace se stavebním spořením nepřehledná. Vloni na podzim neznalo správně nové podmínky téměř 80 % našich nových klientů. Postupem času až do dnes se situace zlepšovala. Změny si vyžadují čas, aby je lidé přijali a vyznali se v nich. Rozhodnutí ústavního soudu přichází právě ve chvíli, kdy byla znalost změn mezi obyvateli České republiky na dobré úrovni, to znamená, začínala být srovnatelná se znalostí parametrů stavebního spoření před úspornými opatřeními.

Makrodopad je jednoduchý, ve státním rozpočtu vznikne neplánovaná díra cca 6 mld. Kč, což může prohloubit současné rozpočtové problémy. Tyto peníze se budou muset ušetřit jinde, např. na investicích nebo platech státních zaměstnamců – učitelů, policistů, hasičů, vojáků či lékařů, případně si je půjčit – růst veřejného dluhu.

Pokud se půjde cestou úspor, jak naznačuje ministr financí, bude to mít, i když ne moc velký, dopad na hospodářský růst. 6 mld. Kč je asi 1,5 promile HDP České republiky za rok 2010. Nedá se očekávat, že by se proti tomu adekvátně zvýšila soukromá spotřeba, tj. že by lidé zvýšili spotřebu díky vyšší částce na účtu stavebního spoření.

Z pohledu účastníků stavebního spoření jde jistě o krok vítaný, otázkou však zůstává, jak dlouhodobý tento efekt může být a jak může ovlivnit vnímání stability investování do finančních produktů, a to nejen v souvislosti se stavebním spořením.

Autor pracuje ve společnosti Broker Consulting 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená