FinExpert.e15.cz

Komentář: Středoevropským měnám se dařilo

Komentář: Středoevropským měnám se dařilo

V pořadí druhý týden nového roku přinesl celou řadu zajímavých událostí z domácí i globální ekonomiky. Konalo se několik důležitých schůzek čelních evropských politiků, proběhly sledované aukce italských a španělských dluhopisů a byla zveřejněna zajímavá makrodata. Za dominantní událost lze označit zasedání Evropské centrální banky (ECB) v německém Frankfurtu.

Oslabování společné evropské měny se postupně zastavilo. V první polovině týdne se však euro dostalo na mnohaletá minima vůči komoditním měnám jako australský či novozélandský dolar. Ve čtvrtek si vůči americkému dolaru nepatrně polepšilo, ale v pátek již bylo opět pod prodejním tlakem.

Čtvrteční zasedání ECB překvapení nepřineslo. Hlavní úroková sazba zůstala na úrovni 1,0 % a nebylo signalizováno ani budoucí snížení sazeb. Podle ECB jsou v eurozóně patrny známky stabilizace, riziko zhoršení ekonomické situace je však stále velmi vysoké. Úspěšně dopadla aukce španělských i italských dluhopisů. Data z USA naopak zklamala.

Maloobchodní tržby v prosinci vzrostly pouze o 0,1 %. Po odečtení o volatilní složku prodeje automobilů dokonce o 0,2 % poklesly. Zklamal i počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti, který se dostal zpět k úrovni 400 tis. Listopadová obchodní bilance skončila schodkem 47,8 mld. dolarů.

Středoevropským měnám se dařilo

Měny střední Evropy si dokázaly připsat výrazné zisky. Koruna v první polovině týdne vůči euru stagnovala a obchodovala se převážně kolem hladiny 25,80 EUR/CZK. Zlom nastal ve čtvrtek dopoledne, kdy vytěžila z pozitivní nálady na trzích a dostal se na úroveň 25,50 EUR/CZK. Své zisky následně rozšířila i během pátku.

Přestože dokázala koruna poměrně výrazně posílit, její návrat k hladině 26 EUR/CZK zůstává v nadcházejících týdnech i nadále pravděpodobnější variantou. Vůči americkému dolaru se koruna během čtvrtku vrátila zpět pod hranici 20 USD/CZK, poté co byla ve středu testována hladina 20,40 USD/CZK. I v případě tohoto měnového páru platí, že návrat koruny nad hladinu 20 USD/CZK zůstává velmi pravděpodobný.

Situaci v ČR rozvířil ministr zahraničí K. Schwarzenberg. Ten v souvislosti s dohodou o rozpočtové unii prohlásil, že nehodlá sedět ve vládě, která půjde mimo hlavní proud evropské integrace. To je odvážné tvrzení i vzhledem k tomu, že postoj české veřejnosti vůči EU se v posledních měsících výrazně zhoršil.

Zveřejněna byla i celá řada ekonomických dat. Prosincová míra nezaměstnanosti vzrostla na 8,6 %. Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání překročil hranici 500 tis. a na jedno volné pracovní místo v současnosti připadá již více než 14 uchazečů. Tento poměr se pravděpodobně bude dále zvyšovat.

Míra inflace v prosinci zpomalila růst na meziročních 2,4 %. Meziměsíčně o 0,4 % vzrostla. Zdražily především potraviny a nealkoholické nápoje. Maloobchodní tržby se v listopadu meziročně zvýšily o 0,5 %, na čemž se však výrazně podílel prodej automobilů. Slabá domácí poptávka bude i nadále udržovat nízký nárůst tržeb.

Autor je analytikem společnosti Akcenta CZ.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená