Bratislava se v tomto týdnu stala středem pozornosti světových médií. Poté co Malta přijala novou podobu Evropského záchranného fondu EFSF, tak se právě Slovensko stalo poslední zemí eurozóny, kde ještě poslanci požadované změny neschválily.
Samotné hlasování provázely emoce a nervozita. Již nějakou dobu se totiž rýsovala možnost, že ve slovenském parlamentu změna EFSF neprojde. A to co se na počátku zdálo jako málo pravděpodobné, to se nakonec stalo skutečností. Slovenský parlament napoprvé skutečně změny EFSF nepřijal. S tím zároveň padla i slovenská vláda v čele s premiérkou Radičovou. Za dva dny již bylo vše jinak. Poslanci napodruhé návrh odhlasovali a ještě si k tomu zatleskali. Prostě politická fraška.
No a jaký to vše mělo dopad na trhy?
Skoro žádný. Tam totiž od poloviny minulého týdne vládne vlna až nezdravého optimismu. Přitom se nic zázračného nestalo. Riziko recese je i nadále vysoké, dluhové problémy jihoevropského křídla na čele s Řeckem se nijak nevyřešily a bankovní krize je zažehnána pouze dočasně. Vše je řešeno pomocí dalších závazků a dluhová kára se tlačí dál. Nijak skvěle neskončila ani data zveřejněná v tomto týdnu. Rating byl snížen Španělsku i bankovním gigantům v čele se švýcarskou UBS. Překvapivě vzrostla i míra inflace v eurozóně, což může opozdit snížení sazeb ze strany Evropské centrální banky.
České měně se v týdnu vedlo smíšeně
Vůči euru se koruna pohybovala v úzkém postranním trendu 24,60 – 24,80 EUR/CZK a obchodování nebylo nikterak zajímavé. V pátek kolem 14 hodiny se jedno euro prodávalo zhruba za 24,73 koruny. V nadcházejících týdnech lze s velkou pravděpodobností očekávat pohyb české měny v pásmu 24,40 – 25 EUR/CZK. O poznání zajímavější byl vývoj vůči americkému dolaru. Ten dramaticky oslaboval. Ve středu došlo k prolomení hranice 18 USD/CZK a koruna následně posílila až na úroveň 17,80 USD/CZK. Dostala se tak na nejsilnější hodnoty od poloviny září.
V týdnu bylo zveřejněno několik zajímavých dat z domácí ekonomiky. Celková míra nezaměstnanosti poklesla na 8 %. To je nejníže od června 2009. Počet volných pracovních míst ale meziměsíčně poklesl a v následujících měsících lze očekávat postupný nárůst nezaměstnanosti. Míra inflace meziročně zrychlila na 1,8 %, ale celkově zůstává stabilní. Skokové zvýšení cen se odehraje teprve na začátku příštího roku, vzhledem k plánované změně dolní sazby DPH. Nepříznivě lze hodnotit informaci o prohloubení deficitu běžného účtu platební bilance na 33,7 miliardy korun. Na výši schodku se nejvíce podílel objem vyplacených dividend ve výši 39 miliard korun.
Autor je analytikem společnosti Akcenta CZ.