FinExpert.e15.cz

Komentář: Schizofrenie evropských politiků

Komentář: Schizofrenie evropských politiků

Evropa se potýkala v uplynulém týdnu se záplavou dalších nepříznivých zpráv. Na obzoru se objevil černý mrak, který tvarem připomínal finanční instituci. Nakonec se z něho vyklubala francouzsko-belgická banka Dexia. Ta ve svých aktivech drží poměrně slušnou várku „kvalitních“ řeckých dluhopisů, které bude muset z větší části odepsat.

S příslibem pomoci nejprve přispěchala belgická i francouzská vláda a i následné projevy J. Barossa a A. Merkelové potvrdily, že politici jsou připraveni evropské státy dále zadlužovat a také, že trpí schizofrenií. Na jedné straně se neustále hovoří o nutnosti snižovat veřejné zadlužení, na druhé straně se vynakládají obrovské částky na záchranu bankovních gigantů.

Současným problémem bankovního sektoru je, že většina bank nadmíru vyrostla a nyní jsou banky příliš velké na to, aby zkrachovaly (too big to fail). Státům tedy nezbývá dost často nic jiného, než aby bankám pomohly, odvrátili tak nebezpečí bankovní krize a sami se zadlužily. Celkem jednoduchým řešením by bylo snížit počet bankovních molochů na úkor růstu malých regionálních bank. Vývoj v nejbližší budoucnosti však tímto směrem nepůjde a místo toho se bude dále neúprosně fúzovat.

Ve čtvrtek zasedala Evropská centrální banka (ECB). Hlavní úroková sazba zůstala podle očekávání bez změn. Trhy ale především čekaly na to, co zazní na tiskové konferenci z úst J.C.Tricheta. Ten představil staronová opatření s cílem podpořit hospodářský růst a zamezit prohloubení bankovní krize. Především se jedná o obnovený nákup dluhopisů v celkovém objemu cca 40 miliard euro a dodávání likvidity na mezibankovní trh. Tisková konference měla i trochu nostalgický tón. Byla totiž poslední, na které Trichet vystupoval jako prezident ECB. Příště již bude o měnověpolitických rozhodnutích mluvit Ital Mario Draghi, který nahradí Francouze ve funkci šéfa ECB.

Koruna si v týdnu vedla smíšeně

Na trzích panovala značná nervozita a obchodování bylo volatilní, bez zřejmého trendu. Vůči euru se koruna pohybovala v pásmu 24,55 -24,95 EUR/CZK a po většinu týdne byla pod prodejním tlakem. Obchodování tak probíhalo spíše v horní polovině výše zmíněného pásma. V pátek kolem 14 hodiny se jedno euro prodávalo za 24,78 koruny. V dalším týdnu lze očekávat pohyb v hranicích 24,40- 25 EUR/CZK. V případě rostoucí averze na trzích se můžeme dočkat testování úrovně 25 EUR/CZK. Vůči dolaru bylo obchodování o poznání volatilnější. Koruna nejprve skokově oslabila téměř k hranici 19 USD/CZK, aby následně posílila zpět k úrovni 18,50 USD/CZK.

Ke konci týdne byla zveřejněna i celá řada dat z domácí ekonomiky, která potvrdila fakt, že české hospodářství výrazně zvolnilo. Maloobchodní tržby v srpnu sice vzrostly o 2,3 %, avšak reálně, po očištění o pracovní dny, byl růst o poznání nižší. Pokud zkrátka lidé nemají peněz nazbyt a šetří, tak tržby maloobchodníkům neporostou.

Průmyslová výroba v srpnu sice meziročně zrychlila růst na 5,9 %, ale při bližším pohledu již toto číslo tak příznivé není. Roste totiž závislost domácích průmyslových výrobců na zahraniční poptávce a poptávka z domácí ekonomiky naopak klesá. Tento trend se navíc v blízké budoucnosti bude zhoršovat. Co se stavebnictví týče, tam zůstává situace i nadále velmi neutěšená.

Autor je analytikem spoelčnosti Akcenta CZ.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

hospitalizace, postřehy, má představa o informovanos...
František
19. 8. 2012, 23:33
Co jsem zažil já: Od roku 2008 jsem začal slyšet...
František
19. 8. 2012, 23:32
Názory , pohled člověka, který onemocněl schizofreni...
František
19. 8. 2012, 23:31

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená