FinExpert.e15.cz

Komentář: Nejistota v Evropě přetrvává

Komentář: Nejistota v Evropě přetrvává

Pravidlo „Sell in May and go away“ se začalo realizovat hned zkraje května. Důvod výprodejů na akciových trzích však nelze hledat jen v pověrčivosti investorů, ale především v nepříliš dobrých výsledcích statistik, které byly v tomto týdnu zveřejněny.

Negativní ekonomická data přicházela opět zejména z evropských zemí. Pozornost vzbudily obzvláště předstihové indikátory z evropského průmyslu, které pro blízkou budoucnost nevěstí nic dobrého. S propadem průmyslové výroby je tak již nutno počítat nejen v jihoevropských zemích, ale již v samém jádru eurozóny – Německu a Francii.

Recese tak v Evropě zdaleka nekončí a problém vysoké nezaměstnanosti, rozpočtových škrtů a obecné nejistoty bude pokračovat nejen v tomto roce, ale s velkou mírou pravděpodobnosti i v letech příštích. To se samozřejmě týká i České republiky, která je na vývoj v Evropě navázána pupeční šňůrou.

Důležitým dnem týdne byl čtvrtek, kdy úřadovali centrální bankéři. V Barceloně se sešli vrcholní představitelé Evropské centrální banky a v Praze zasedala bankovní rada České národní banky. Pozornost se upínala především do Španělska, zda ECB nějak zareaguje na opětovně se zhoršující hospodářský vývoj v Evropě.

Jen pro připomínku, centrální banka v minulých měsících přikročila k celkem razantnímu řešení evropských problémů. Program na odkup dluhopisů následoval kontroverzní nástroj LTRO, kdy si bankovní sektor vypůjčil na tři roky za velmi výhodných podmínek částku přesahující 1 bilión eur (přes 25 biliónů korun).

Prezident ECB M. Draghi však na včerejší tiskové konferenci znovuzavedení žádného nestandartního nástroje neoznámil a jeho projev byl až překvapivě optimistický vzhledem k aktuálnímu vývoji na finančních trzích. Ve stojatých českých vodách se členové bankovní rady rozhodli ponechat úrokové sazby beze změny, přičemž klíčová sazba zůstala na úrovni 0,75 %. Se sazbami se přitom naposledy hýbalo přesně před dvěma roky. Překvapily ale dva hlasy pro snížení úrokových sazeb, s čímž se příliš nepočítalo. Minimální změny přinesla i nová prognóza ČNB, která pro letošní rok počítá s nulovým růstem domácího hospodářství.

Smršť ekonomických dat přijde z domácí ekonomiky až v příštím týdnu, ale již na začátku května bylo zveřejněno několik zajímavých statistik. Ve středu byl publikován dubnový index nákupních manažerů z průmyslu a také plnění státního rozpočtu z dílny ministerstva financí.

Českému průmyslu začíná opět docházet dech, když celková hodnota indexu poklesla lehce pod neutrální hranici 50 bodů. Největší podíl na tom mělo snížení počtu nových zakázek, které se odrazilo i na mírném propuštění zaměstnanců. Domácí průmyslová výroba tak v podstatě s mírným zpožděním kopíruje vývoj v Německu, kde celkový index poklesl pod hranici 50 bodů již v březnu a další pokles zaznamenal následně i v dubnu. 

Přestože je tato čísla brát s určitou rezervou. Tvrdá data se mohou od předstihových indikátorů lišit. Na ně si však budeme muset počkat, protože Český statistický úřad zveřejní březnový vývoj v průmyslu v příštím týdnu a dubnová čísla budeme znát teprve v první polovině června. Schodek státního rozpočtu se v dubnu zdvojnásobil na 44,7 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je však zhruba o třetinu nižší.

Koruně se v tomto týdnu příliš nedařilo a pozvolna ztrácela vůči oběma hlavním měnám. Na měnovém páru s eurem se v druhé polovině týdne dostala nad hranici 25 CZK/EUR, kde se až na výjimky obchodovala i během pátku. Vliv dat z domácí ekonomiky na měnový kurz byl minimální, i když holubičí tón dvou centrálních bankéřů se pod její oslabení mohl podepsat. Korunu, stejně jako zbylé středoevropské měny sráží nejistota kolem dalšího vývoje v eurozóně. Ztráty si koruna připsala i vůči americkému dolaru, ke kterému se ve čtvrtek vrátila zpět nad úroveň 19 CZK/USD.
 

Autor je analytikem společnosti Akcenta.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená