FinExpert.e15.cz

Komentář: Koruna na letošních maximech

Komentář: Koruna na letošních maximech

Optimistická nálada, která v týdnu panovala na trzích, se podepsala pod posílení rizikových aktiv. Euro zaznamenalo nejvyšší zisky od října loňského roku a dařilo se i měnám ve středoevropském regionu.

Verdikt agentury Standard&Poor´s o snížení ratingu devíti evropským zemím a následně i záchrannému fondu EFSF měl na investorský apetit velmi omezený vliv. Zájem o státní dluhopisy Španělska či Francie a prudký vzestup německého indexu ZEW lze považovat za impulsy, které daly evropské měně vítr do plachet. Přehnaný optimismus však není v případě eura na místě. Problémy, se kterými se Evropa potýká, dále přetrvávají.

Silný týden zažil středoevropský region. Situace v Maďarsku se uklidnila a zdá se, že tamní vláda ustoupí tlaku Mezinárodního měnového fondu a Evropské komise v otázce sporných reforem. V praxi se potvrdilo staré pravidlo „nakupuj, když ostatní prodávají a panika dosahuje vrcholu“. Zpětně lze právě panický prodej forintu maďarskými občany pokládat za signál k nákupu tamní měny (5. ledna se forint vůči euru dostal na historická minima 324 EUR/HUF).

Karta se ale obrátila a za poslední dva týdny posílil vůči euru přes 6 % a dostal se na dohled hranice 300 EUR/HUF. Znamená to, že ho lze doporučit k nákupu? Nikoliv. Investice ve forintech je i nadále velmi rizikovou záležitostí. Vysoká volatilita, značné zadlužení a nevyzpytatelná vládní politika nevylučují, že na konci ledna zaťuká forint na dveře novým minimům.

Úspěšný týden si prožila i česká měna, která byla tažena optimistickou náladou investorů. Vůči euru nejprve oscilovala kolem hladiny 25,60 EUR/CZK. V druhé polovině týdne se jí však podařilo dostat na nejsilnější hodnoty za poslední měsíc. Klíčovým dnem byl čtvrtek, kdy se obchodovalo dokonce pod úrovní 25,30 EUR/CZK. Zároveň byla na denním grafu prolomena rostoucí trendová linie, což může indikovat změnu trendu.

Fundamenty však i nadále hovoří spíše pro další oslabení domácí měny. Vůči americkému dolaru byly korunové zisky ještě výraznější. Od středy probíhalo obchodování pod hranicí 20 USD/CZK a ve čtvrtek byla dokonce testována úroveň 19,50 USD/CZK. Své zisky však koruna neudržela a během pátku větší část svých zisků odevzdala.

Většina klíčových dat z domácí ekonomiky byla publikována v první polovině ledna a ekonomický kalendář byl v tomto týdnu téměř prázdný. V pondělí byly zveřejněny prosincové ceny výrobců. Pozornost byla upřena především na průmysl, kde růst cen zpomalil. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 %, meziročně o 4,6 %. V průměru za celý rok 2011 oproti roku 2010 ceny v průmyslu vzrostly o 5,6 % a u zemědělských výrobců o 19,1 %. Poklesly naopak ceny stavebních prací o 0,5 %.

Autor je analytikem společnosti Akcenta CZ.

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobrý den, standardně se na devizovém trhu kótuje...
miro
23. 1. 2012, 14:36
Mylite se. Je to presne podle matematiky. Bud pisu 1...
A.
23. 1. 2012, 03:17
Výborně, díky za vysvětlení :). Takže je to tak jak ...
Mário
22. 1. 2012, 18:29
To by bylo i logické, když je číslo až za "měnovým p...
BlueSeven
22. 1. 2012, 11:01
Mýlíte se, měnové páry mají zkratky např. EUR/USD 1....
karl
22. 1. 2012, 10:53

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená