Z počátku týdne to několikrát vypadalo, že bude česká měna dále posilovat, což se ale nakonec nestalo. Napětí kolem řešení řeckého dluhu se podepsaly pod oslabení koruny a ta během čtvrtečního dopoledne oslabila o 20 haléřů. V závěru týdne však ztráty smazala a kolem 13 hodiny se na mezibankovním trhu obchodovalo 24,12 EUR/CZK.
Vůči dolaru byla koruna ještě volatilnější. Ve čtvrtek dopoledne se dolar dostal až k hranici 17,30 USD/CZK. Své pozice však neudržel a během pátku razantně oslabil. Polská měna je náchylnější k větší volatilitě, což se projevilo i na oslabení zlotého ke koruně. V pátek kolem 13 hodiny se obchodovalo kolem 6,08 PLN/CZK.
Domácí ekonomika
Dat z domácí ekonomiky bylo v tomto týdnu málo. V úterý byl centrální bankou ČNB zveřejněn stav běžného účtu české platební bilance za duben, který podle předpokladu vykázal schodek 6,7 miliardy korun. Na záporném saldu se promítla hlavně výplata dividend do zahraničí. ČNB rovněž zveřejnila výsledky zátěžových testů bankovního sektoru, které dopadly podle předpokladů pozitivně a i při nepříznivém vývoji hospodářství by se kapitálová přiměřenost bank udržela nad hranicí 8 %.
V tomto ohledu jsou české banky často bezpečnější než jejich zahraniční matky. Ceny českých průmyslových výrobců v dubnu vzrostly meziročně o 6,2 %. Do růstu cen se nejvíce promítlo zdražení kovů a potravin na světových trzích. Pozitivně lze naopak hodnotit snížení ceny ropy.
Čtvrteční stávka v dopravě se na vývoji koruny nijak neprojevila. Zahraničním statistikám v tomto týdnu dominovala inflační data. Podle indexu spotřebitelských cen CPI vzrostla cenová hladina v USA meziročně o 3,6 %, v eurozóně o 2,7 % a ve Velké Británii dokonce o 4,5 %. Tlak na růst cenové hladiny se začíná stále více projevovat i ve vyspělých státech.
Řecká tragédie
Světové finanční trhy jsou stále více ovlivňovány pokračující napjatou situací kolem Řecka. Z této nejistoty profitovala „bezpečná“ aktiva a to především americký dolar, švýcarský frank a na dluhopisovém trhu německé státní obligace. Naopak riziková aktiva utrpěla ztráty. Euro vůči dolaru oslabilo a dostalo se na nejslabší hodnoty za poslední tři týdny. Část svých ztrát na konci týdne umazalo především díky prohlášení Angely Merkelové a Nicolase Sarkozyho, kteří se dohodli, že situace v Řecku musí být vyřešena co nejdříve.
Rizikové prémie dluhopisů v jižních státech eurozóny dále rostly a akciové indexy se propadaly do červených čísel. Řecku bylo ratingovou agenturou Standard&Poor´s opětovně sníženo hodnocení dlouhodobých závazků na potupných CCC. Pokud bude rychlost snižování ratingu u této země pokračovat, tak budou muset ratingové agentury zavést pro Řecko nový stupeň.
Autor je analytikem společnosti Akcenta CZ