FinExpert.e15.cz

Komentář: Kolik příležitostí má Řecko?

Komentář: Kolik příležitostí má Řecko?

Řecko poslední dobou sledovalo hru „evropská dluhová krize“ poněkud zpovzdálí, avšak v tomto týdnu nenechalo nikoho na pochybách, kdo v ní hraje hlavní roli. Jednání mezi tamními politickými špičkami se nakonec protáhlo až do čtvrtka a Řecko si na mezinárodní scéně opět vylepšilo pověst „spolehlivého partnera, který dodržuje termíny“.

Za pět minut dvanáct se nakonec řečtí politici na požadovaných škrtech dohodli, avšak na večerním zasedání v Bruselu ministři financí zemí eurozóny požadovanou půjčku neodsouhlasili a stanovili si několik dalších podmínek. Další mimořádná schůzka je naplánována na příští středu. Athény čeká náročný víkend s generální stávkou a nedělním hlasováním tamního parlamentu o nových úsporných opatřeních. Pokud by země nezískala finanční pomoc, tak jí v březnu akutně hrozí bankrot.

Další klíčovou událostí týdne bylo čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Hlavní úroková sazba byla podle předpokladů ponechána na 1 %. Pozornost však poutala především následná tisková konference s prezidentem ECB M. Draghim. Ten za své krátké působení v této funkci již ukázal, že se nebojí dělat rázná rozhodnutí. Pozornost vzbudil především nestandardním nástrojem na poskytnutí dlouhodobé likvidity bankovnímu sektoru.

Získaných necelých 500 mld. eur však zatím komerční banky nedistribuují formou úvěrů do reálné ekonomiky, což koneckonců ve čtvrtek připustil i Draghi. Koncem února si banky mohou zažádat o další tříletou injekci. Dopad této politiky se již částečně projevil na poklesu výnosů u italských a španělských státních dluhopisů, ale celkově můžeme tento krok hodnotit nejdříve na jaře.

Na korunu by se v tomto týdnu hodilo pořekadlo „lehce nabyl, lehce pozbyl“. V první polovině týdne totiž česká měna razantně posilovala a dostala se vůči oběma hlavním měnám na několikaměsíční maxima.

V té druhé však byl vývoj přesně opačný. Koruna nejprve přišla o všechny týdenní zisky a během pátku dále dramaticky oslabovala. Vůči euru dosáhla na nejsilnější hodnoty ve středu odpoledne, kdy se dostala na dohled 24,70 CZK/EUR. V pátek kolem 14 hodiny se obchodovalo kolem hladiny 25,30 CZK/EUR. Vůči dolaru byl vývoj téměř identický. Ještě ve čtvrtek ráno se obchodovalo na dosah hladiny 18,60 CZK/USD, v průběhu pátku již nad úrovní 19 CZK/USD.

Zajímavá data přišla i z domácí ekonomiky

Obchodní bilance skončila v loňském roce rekordním přebytkem 191,4 mld. korun, který tak překonal dosavadní nejlepší výsledek z roku 2009. Daná čísla svědčí o vysoké konkurenceschopnosti českých firem a zahraničních podniků působících na našem území, pro které je lákadlem levná a kvalifikovaná tuzemská pracovní síla.

Zbylá data již tak optimistická nebyla. Lednová míra nezaměstnanosti vzrostla na 9,1 % a naopak ubylo volných pracovních míst. Na jedno místo tak nyní připadá 15,5 uchazeče, což není zrovna lichotivé číslo.

Autor je analytikem společnosti Akcenta CZ.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

:-D:-))
HQ
17. 2. 2012, 01:38
:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-O:-O:-O:-O:-O:-O:-P:-P:-P:-P:...
Kylián
17. 2. 2012, 01:36

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená