Celková důvěra v domácí ekonomiku se v listopadu meziměsíčně snížila o 4,3 bodu. Pohoršily si oba indikátory – podnikatelský indikátor důvěry o 3,4 bodu a spotřebitelský indikátor důvěry dokonce o 7,7 bodu.
Po minulém měsíci, kdy celková důvěra v domácí ekonomiku překvapivě vzrostla, se tak v listopadu obdobně pozitivní překvapení nekonalo. Poklesly oba indikátory a to jak spotřebitelský, tak podnikový. V odpovědích spotřebitelů mohou přece jen zvítězit emoce nad racionálním uvažováním. Negativní události, se kterými jsme denně konfrontováni, tomu jen přispívají. Meziměsíční pokles o 7,7 bodu je totiž opravdu dramatický.
U firem přece jen hraje větší roli racio a tak lze na pokles podnikatelského indikátoru důvěry pohlížet o to nepříznivěji. Negativně lze pohlížet především na pokles důvěry v průmyslu, který tvoří 40 % celkového souhrnného indikátoru a u vybraných služeb. Průmysl (zejména zpracovatelský) je zároveň klíčovým tahounem české ekonomy. Jako hlavní bariérou růstu produkce v průmyslu se znovu více objevuje nedostatečná poptávka.
Riziková je i situace v Evropě. Většina evropských států je na pokraji recese, dluhopisové trhy jsou pod prodejním tlakem a ze všech stran se hovoří o nejisté budoucnosti společné evropské měny. V následujících měsících lze očekávat další pokles celkové důvěry v domácí ekonomiku a nepříznivý dopad do reálného hospodářství včetně tlaku na zvýšení růstu nezaměstnanosti. Příští rok tak může být velmi krušný.
Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta CZ