Finanční trhy zažily další turbulentní týden. Výprodeje akcií pokračovaly a na nové rekordy se opětovně vyšplhaly ceny zlata (přes 1800 dolarů za trojskou unci) a švýcarského franku. Index pražské burzy PX50 se po 2 letech podíval pod hranici 1 000 bodů a značné ztráty si během týdne připsala většina akciových trhů. V druhé polovině týdne se nálada na trzích zlepšila, situace však i nadále zůstává napjatá. Koruna zatím toto neklidné období prožívá v relativním poklidu, bez větších výkyvů.
Pozitivně je možno hodnotit stabilitu české měny vůči euru, protože většina zahraničního obchodu probíhá právě v evropské měně. Vůči euru se koruna během týdne pohybovala nejčastěji kolem hranice 24,20 EUR/CZK. V pátek kolem 14 hodiny se na mezibankovním trhu obchodovalo kolem 24,20 EUR/CZK. Vůči americkému dolaru se obchodovalo v postranním trendu 16,70 až 17,10 USD/CZK. Nejlépe se koruně vedlo vůči polskému zlotému. Připsala si výrazné zisky a během týdne testovala dvouleté maximum. Ve čtvrtek bylo možné koupit 1 zlotý za 5,80 koruny.
V první polovině tohoto týdne bylo zveřejněno několik zajímavých statistik z domácí ekonomiky. Poprvé od letošního ledna vzrostla meziměsíčně míra nezaměstnanosti a její hodnota za červenec je 8,2 %. Růst nezaměstnanosti byl mírný. Proti červnu se zvýšila pouze o 0,1 %, a to především díky přílivu absolventů na úřady práce. Vyvstává otázka, zda bude počet nezaměstnaných i nadále ubývat, tak jak tomu bylo v posledním roce.
Pravděpodobněji se jeví varianta, že nebude. Důvody lze najít v domácí ekonomice i v zahraničí. Slabá domácí poptávka je utlumena fiskálními úsporami ze strany vlády a nárůst nových zakázek u výrobních podniků není takový jako v předchozích měsících. Navíc vzrůstá riziko zpomalování globální ekonomiky.
Další příliv absolventů na pracovní trh je očekáván po skončení letních prázdnin a míry nezaměstnanosti pod 8 % se tak v tomto roce s největší pravděpodobností nedočkáme. Z dalších dat byla mimo jiné zveřejněna míra inflace za červenec. Spotřebitelské ceny vzrostly meziročně o 1,7 %. Průmyslová produkce v červnu meziročně vzrostla reálně o 7,4 %.
Týden za hranicemi
V úterý zasedala americká centrální banka Fed. Nové kolo kvantitativního uvolňování pod názvem QE III se zatím nekoná, ale měnová politika USA zůstane i nadále extrémně uvolněná minimálně do poloviny roku 2013. Důvodem téměř nulových sazeb je velmi nízký růst americké ekonomiky a vysoká míra nezaměstnanosti, která neklesá.
Horké léto zažívají i ve Francii. Země galského kohouta se potýká se spekulacemi, že může přijít o nejvyšší AAA rating, podobně jako USA. To přinutilo N. Sarkozyho k přerušení dovolené a návratu do Paříže. Francie chce najít ve svém rozpočtu další úspory, tak aby snížila deficit veřejných financí a tlak na francouzské dluhopisy.
Autor je analytikem společnosti Akcenta CZ.