FinExpert.e15.cz

Komentář: Globální ekonomika začíná oslabovat

Komentář: Globální ekonomika začíná oslabovat

Finanční trhy zažily další turbulentní týden. Výprodeje akcií pokračovaly a na nové rekordy se opětovně vyšplhaly ceny zlata (přes 1800 dolarů za trojskou unci) a švýcarského franku. Index pražské burzy PX50 se po 2 letech podíval pod hranici 1 000 bodů a značné ztráty si během týdne připsala většina akciových trhů. V druhé polovině týdne se nálada na trzích zlepšila, situace však i nadále zůstává napjatá. Koruna zatím toto neklidné období prožívá v relativním poklidu, bez větších výkyvů.

Pozitivně je možno hodnotit stabilitu české měny vůči euru, protože většina zahraničního obchodu probíhá právě v evropské měně. Vůči euru se koruna během týdne pohybovala nejčastěji kolem hranice 24,20 EUR/CZK. V pátek kolem 14 hodiny se na mezibankovním trhu obchodovalo kolem 24,20 EUR/CZK. Vůči americkému dolaru se obchodovalo v postranním trendu 16,70 až 17,10 USD/CZK. Nejlépe se koruně vedlo vůči polskému zlotému. Připsala si výrazné zisky a během týdne testovala dvouleté maximum. Ve čtvrtek bylo možné koupit 1 zlotý za 5,80 koruny.

V první polovině tohoto týdne bylo zveřejněno několik zajímavých statistik z domácí ekonomiky. Poprvé od letošního ledna vzrostla meziměsíčně míra nezaměstnanosti a její hodnota za červenec je 8,2 %. Růst nezaměstnanosti byl mírný. Proti červnu se zvýšila pouze o 0,1 %, a to především díky přílivu absolventů na úřady práce. Vyvstává otázka, zda bude počet nezaměstnaných i nadále ubývat, tak jak tomu bylo v posledním roce.

Pravděpodobněji se jeví varianta, že nebude. Důvody lze najít v domácí ekonomice i v zahraničí. Slabá domácí poptávka je utlumena fiskálními úsporami ze strany vlády a nárůst nových zakázek u výrobních podniků není takový jako v předchozích měsících. Navíc vzrůstá riziko zpomalování globální ekonomiky.

Další příliv absolventů na pracovní trh je očekáván po skončení letních prázdnin a míry nezaměstnanosti pod 8 % se tak v tomto roce s největší pravděpodobností nedočkáme. Z dalších dat byla mimo jiné zveřejněna míra inflace za červenec. Spotřebitelské ceny vzrostly meziročně o 1,7 %. Průmyslová produkce v červnu meziročně vzrostla reálně o 7,4 %.

Týden za hranicemi

V úterý zasedala americká centrální banka Fed. Nové kolo kvantitativního uvolňování pod názvem QE III se zatím nekoná, ale měnová politika USA zůstane i nadále extrémně uvolněná minimálně do poloviny roku 2013. Důvodem téměř nulových sazeb je velmi nízký růst americké ekonomiky a vysoká míra nezaměstnanosti, která neklesá.

Horké léto zažívají i ve Francii. Země galského kohouta se potýká se spekulacemi, že může přijít o nejvyšší AAA rating, podobně jako USA. To přinutilo N. Sarkozyho k přerušení dovolené a návratu do Paříže. Francie chce najít ve svém rozpočtu další úspory, tak aby snížila deficit veřejných financí a tlak na francouzské dluhopisy.

Autor je analytikem společnosti Akcenta CZ.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená