FinExpert.e15.cz

Komentář GE Money Bank k údajům o nezaměstnanosti za 4Q 2010

Praha, 7. února 2011

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) poklesla nezaměstnanost ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně o 0,2 procentního bodu a činila 7 %. V meziročním srovnání se pak nezaměstnanost snížila o 0,4 procentního bodu. Příznivý vliv na nezaměstnanost měl hlavně nárůst počtu podnikatelů (o 52 000 meziročně). Negativně ovlivnilo nezaměstnanost zejména propouštění zaměstnanců, když počet zaměstnaných osob meziročně poklesl o více než 60 000.

Odlišná metodologie tzv. registrované nezaměstnanosti, kterou zpracovává Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), přitom vykázala ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku nárůst nezaměstnanosti, konkrétně na 8,7 % z 8,6 % ve třetím čtvrtletí. Tento nárůst byl způsoben hlavně skokem v nezaměstnanosti v prosinci, kdy registrovaná nezaměstnanost vzrostla o celý procentní bod na 9,6 %. Tento růst může být vysvětlen změnami pravidel vyplácení podpory v nezaměstnanosti. Od ledna 2011 mají totiž osoby, které dobrovolně odejdou ze zaměstnání nárok pouze na sníženou podporu. To metodologie ČSÚ zachytit nemusela.

MPSV získává údaje o počtu nezaměstnaných z úřadů práce a za nezaměstnaného je považován člověk, který je na úřadu práce zaregistrován. Metodologie ČSÚ je založena na tzv. „výběrovém šetření pracovních sil“, tedy dotazníku, který je vyplňován reprezentativním vzorkem domácností. Metoda ČSÚ je na rozdíl od MPSV sladěna s mezinárodní metodologií ILO a nezapočítává mezi nezaměstnané osoby, které jsou sice registrovány na úřadu práce, ale kromě toho aktivně pracují např. na brigádě.

V roce 2011 budou nezaměstnanost v ČR ovlivňovat dva faktory. Na jedné straně by se měla snižovat nezaměstnanost v průmyslu. Průmyslová produkce poměrně dynamicky roste a je tažena poptávkou zvenčí. Podniky tak začínají naplňovat své současné výrobní kapacity a podle našeho názoru budou letos muset sáhnout k náboru zaměstnanců. Na druhou stranu budeme svědky změn zaměstnanosti ve státní správě, na kterou v plné výši dopadne snížení objemu prostředků určených na platy o 10 %. Nezaměstnanost tak letos bude klesat pouze pozvolna, pro celý rok předpokládáme její průměr na úrovni 8,5 %. Ve srovnání s loňskem je to pokles o půl procentního bodu.

Nezaměstnanost je přímo spojena s daňovými příjmy vlády (daň z příjmu fyzických osob) a s maloobchodem. Proto nečekáme, že by maloobchodní prodeje, resp. spotřeba domácností byla letos hlavním tahounem ekonomiky.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená