FinExpert.e15.cz

Komentář: Forza Italia aneb Sbohem sladký živote

Komentář: Forza Italia aneb Sbohem sladký živote

Tak se zdá, že Itálie po Řecku přebírá štafetu nejproblémovější země eurozóny, kam se nyní soustředí hlavní pozornost finančních trhů. Nelze se tomu divit, protože země na Apeninském poloostrově je přeci jen o poznání větší sousto, než Řecko.

Investory straší především rostoucí výnosy italských státních dluhopisů, které během týdne překonaly kritickou hranici 7 %. Pod tlakem je i současný italský premiér Berlusconi, od kterého se v příštím týdnu očekává rezignace. Tamním parlamentem v týdnu sice prošel balík ekonomických reforem, zůstává však otázkou zda to dokáže trhy uklidnit. V tomhle ohledu bych byl spíše skeptický, i když krátkodobá pozitivní reakce trhů je možná.

Dalším potencionálním kandidátem na bankrot zůstává Španělsko. Růst tamní ekonomiky se ve 3. čtvrtletí zastavil a riziko recese na Pyrenejském poloostrově je tak velmi aktuální. Způsob řešení dluhové krize se stále více přestává líbit Německu, odkud přichází rostoucí počet kritických hlasů. Rada ekonomických poradců německé vlády v tomto týdnu varovala před ztrátou kredibility Evropské centrální banky ECB, kterou může způsobit právě nakupování dluhopisů ohrožených evropských zemí, především Itálie a Španělska.

Není tomu tak dávno, co se o české měně hovořilo jako o švýcarském franku Střední Evropy. V tomto týdnu, ale koruna tuto pověst nepotvrdila a utrpěla největší propad od roku 2009. Vůči euru se ještě na počátku týdne obchodovalo pod hranicí 25 EUR/CZK. V dalších dnech však koruna již pouze ztrácela. Kritickými dny byly středa a čtvrtek, když se obchodovalo dokonce na úrovních 25,70 EUR/CZK. Další vývoj koruny se nyní velmi těžce predikuje.

Vzhledem k zhoršující se situaci kolem evropské dluhové krize může koruna i nadále oslabovat. Vůči americkému dolaru česká měna ztrácela ještě výrazněji a během čtvrtku byla dvakrát neúspěšně testována hranice 19 USD/CZK.

V tomto týdnu byla zveřejněna celá řada makroekonomických ukazatelů, které potvrdily fakt, že české hospodářství znatelně zpomalí. Týkalo se to jak maloobchodních tržeb, tak dat z průmyslu. Stavebnictví je v permanentní krizi od roku 2009. Příjemně naopak překvapilo snížení říjnové míry nezaměstnanosti na 7,9 %, což je nejnižší hodnota od května 2009. Toto číslo však kazí fakt, že na jedno volné pracovní místo připadá více jak 12 uchazečů. Tento poměr je značně frustrující a nepředpokládá se, že by v brzké době mělo dojít k obratu. Spíše naopak.

Míra nezaměstnanosti bude v následujících měsících růst a to jak díky sezonním faktorům tak díky prohlubujícím se problémům v eurozóně. Ve středu nepříjemně překvapila spotřebitelská míra inflace, která meziměsíčně vzrostla o 0,3 % a na meziroční bázi o 2,3 %. Vzrostly především ceny potravin a nealkoholických nápojů. Inflace by však neměla působit domácí ekonomice větší problém.

Autor je analytikem společnosti Akcenta CZ.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená