FinExpert.e15.cz

Komentář: Domácí hospodářství upadlo definitivně do recese

Komentář: Domácí hospodářství upadlo definitivně do recese

Strach kolem vývoje v Řecku a ve Španělsku byl i nadále hnacím motorem nervozity na finančních trzích. Nepříliš přesvědčivé statistiky z Evropy i ze zámoří následně negativní náladu ještě umocnily. Obecně se nedařilo rizikovým aktivům. Oslabovaly akcie, komodity, středoevropské měny i euro vůči americkému dolaru. Směrem vzhůru se naopak šplhaly výnosy jihoevropských státních dluhopisů. Z napjaté atmosféry těžily již tradiční „bezpečné“ instrumenty jako americký dolar, japonský jen nebo státní dluhopisy USA či Německa.

Definitivně padla naděje, že se politické strany v Řecku dohodnou na společné vládě. Parlamentní volby se tak budou opakovat. Vše se musí stihnout do konce června. Do té doby má totiž Řecko peníze na provoz státu. Strach v zemi je enormní. Lidé vybírají vklady z bank a podobně jako bankéři v Londýně se připravují na odchod země z eurozóny.

Pravděpodobnost, že ten nastane, totiž dále roste a nic na tom nemění ani rétorika evropských politiků, že Řecko v euroklubu chtějí. Na rozuzlení si však pravděpodobně budeme muset počkat na začátek léta. To tak může být pěkně horké. Lavina, kterou by odchod Řecka z eurozóny způsobil, by nepochybně zasáhla i další jihoevropské země a osud společné evropské měny v původní podobě by tak mohl být definitivně zpečetěn.
Klíčovou ekonomickou událostí na domácí scéně bylo zveřejnění výsledku domácího hospodářství za první čtvrtletí letošního roku. Ten předčil všechna očekávání.

Tak výrazný propad HDP totiž nikdo nečekal. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím loňského roku ekonomika poklesla o 1,0 % a v meziročním srovnání byl výsledek na vlas stejný, tedy opět pokles o 1,0 %. Údaj o HDP je však nutno brát s určitou rezervou, protože se jedná o předběžný odhad. Detailní struktura HDP ještě není známa, avšak důvody poklesu, které Český statistický úřad zveřejnil, budí spekulace.

Měsíční data totiž ukazovala na stagnaci ekonomiky, německé hospodářství rostlo a obrovský (téměř 100 mld. korun) byl i přebytek obchodní bilance. To však nic nemění na faktu, že se ČR zařadila v údaji o růstu HDP na evropský chvost. Debata o tristním vývoji ekonomiky byla následně razantně utnuta milióny nalezené v krabici od vína. To už je však jiná kapitola.

Autor je analytikem společnosti Akcenta.

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Když se daně přeženou, tak jejich výběr poklesne no ...
Petr
20. 5. 2012, 08:19
Tak už to zjistili i na ministerstvu financí :-))
SocPredator
19. 5. 2012, 20:07
Že by slabá domácí poptávka, a to nejen díky vyššímu...
Sasakr
18. 5. 2012, 23:20

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená