FinExpert.e15.cz

Komentář ČSOB: Inflaci nepřelstíme pomocí dluhopisů s delší splatností

Praha, 29. března 2012

Dnešní turbulentní doba se negativně odráží na výnosech státních dluhopisů. Desetileté německé a americké cenné papíry mají sazby nižší, než je inflace. Neklid, který dusí kapitálové trhy už od pádu Lehman Brothers, má pak neblahý dopad na psychiku investorů i na vývoj investičních nástrojů, které po desetiletí platily za přístav jistoty. U dluhopisů tak dnes už nemusí být pravda, že delší splatnost rovná se záruka výnosů vyšších než inflace.

„Investoři by měli začít brát v potaz v posledních týdnech se zvyšující střednědobé a především dlouhodobé sazby dluhopisů,“ uvádí Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost. „Tento trend bude pravděpodobně pokračovat, v současné době proto doporučujeme dávat přednost dluhopisům s relativně kratší zbývající dobou do splatnosti. Výnosnost raději podpořme přidáním rizikové (kreditní) složky fixně úročeného portfolia než delší dobou splatnosti.“

Centrální banky prakticky po celém světě se snaží nastartovat ekonomiky, a tak razí politiku nízkých klíčových úrokových sazeb – Japonsko 0,00 %, USA 0,25 %, UK 0,50 %, eurozóna 1,00 % a provádějí emisi peněz do ekonomiky. To může mít ovšem fatální důsledky pro výnosy státních dluhopisů. Ty se již v současnosti u některých klíčových zemí pohybují pod úrovní inflace. „Jsme si vědomi, že delší doby splatnosti nabízejí vyšší výnosy než ty krátké. Inflace by se ale mohla stát dlouhodobě největším rizikem. Dluhopisy s dlouhou maturitou a fixním kupónem by v takovém případě mohly výrazněji ztratit na hodnotě,“ říká Aleš Prandstetter.

Za povšimnutí stojí také příležitosti nových trhů. Rozvíjející se ekonomiky, především asijské, jsou motorem světového hospodářského růstu. Tyto lokality se vyznačují podmínkami pro tvorbu udržitelného bohatství, jako je silný hospodářský růst, zvyšující se produktivita a relativně mladé obyvatelstvo, navíc jejich bankovní systém je momentálně povětšinou v dobré kondici. „Výnosy z dluhopisů jsou zde výrazně vyšší, než u dluhopisů takzvaně vyspělých zemí. Potvrzuje to i skutečnost, že diverzifikované portfolio cenných papírů s fixním příjmem z nových trhů nabízí návratnost více než 5 %,“ uzavírá Aleš Prandstetter.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená