FinExpert.e15.cz

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v listopadu 2008

Inflace v listopadu výrazně pod prognózou ČNB

Podle dnes zveřejněných údajů dosáhla meziroční inflace v listopadu 2008 hodnoty 4,4 %, což je o 1,6 procentního bodu méně než v říjnu. Inflace se tak nachází již jen mírně nad horním okrajem tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. Do blízkosti inflačního cíle se přitom po rok trvajícím výkyvu navrátila tzv. měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární vliv změn nepřímých daní, která v listopadu dosáhla meziroční hodnoty 2,7 %.

Cenová hladina v listopadu 2008 se oproti předchozímu měsíci snížila o 0,5 %. Tento vývoj byl způsoben zejména již pátý měsíc trvajícím poklesem cen pohonných hmot, který v listopadu dosáhl rekordních hodnot. Pokles zaznamenaly dále ceny osobních automobilů, některých druhů potravin a mimosezónní ceny dovolených. Opačný vliv na vývoj cenové hladiny v listopadu mělo především zvýšení tržního nájemného, cen oděvů a obuvi a také cen tabákových výrobků, do nichž se nadále postupně promítá vliv zvýšení spotřební daně.

Celková meziroční inflace v listopadu 2008 byla ve srovnání se stávající prognózou ČNB o 1,1 procentního bodu nižší, přičemž část této odchylky jde na vrub již říjnového cenového vývoje. Podle předběžných propočtů došlo v listopadu k odchylce od prognózy meziroční inflace v důsledku vývoje cen pohonných hmot, korigované inflace bez pohonných hmot i cen potravin, tj. všech složek tržních cen.

Lze konstatovat, že vývoj v posledních dvou měsících znamená v podstatě konec epizody vysoké inflace, jejíž dočasný charakter ČNB zdůrazňovala během celého letošního roku.V roce 2009 inflace dle stávající prognózy ČNB poklesne až k 2% inflačnímu cíli platnému od ledna 2010. K tomu přispěje již pozorované odeznívání proinflačních šoků z přelomu loňského a letošního roku, probíhající zpomalení hospodářského růstu, pokles světových i domácích cen komodit i zpožděný vliv výrazného posílení kurzu koruny v prvních třech čtvrtletích letošního roku.

Tomáš Holub, ředitel sekce měnové a statistiky

 

Zdroj: ČNB

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená