FinExpert.e15.cz

Komentář ČBA k vývoji spotřebitelských cen v březnu 2015

Praha, 9. dubna 2015

Oproti únoru stouply spotřebitelské ceny o 0,1 %, oproti loňskému březnu o 0,2 %. Trh očekával meziroční vzestup o 0,3 %, centrální banka o 0,1 %. Podle mezinárodně srovnatelného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen ceny v české ekonomice meziročně stouply o 0,1 %. 
 
Inflace zamířila vzhůru především v důsledku dalšího zvýšení cen tabáku. Oproti únoru tabák zdražil o další 2,2 %, což se promítlo do meziročního zvýšení cen o 8,4 %. Tabák má ve výdajích českých domácností své stálé místo, s trvale 5% podílem. 

Dražší pohonné hmoty se zatím projevují pouze v meziměsíčním srovnání, přitom byly stále o 12,7 % levnější než vloni. Ve výsledku ceny v dopravě oproti únoru stouply o 1,4 %, v meziročním pohledu byly ovšem níže o téměř 5 %.

Na cenovou hladinu výrazně působí ceny spojené s bydlením, za něž české domácnosti platí 27 % všech svých výdajů. Meziročně stouply ceny zemního plynu o 4,5 %, ceny vodného stouply o 3,4 %, stočného o 2,8 %. Rostou ceny čistého nájemného (o 0,9 %) i tepla (1,2 %). Příznivá je pro české spotřebitele naopak stabilizace cen potravin, jejichž cena se proti únoru nezměnila, ve srovnání s loňským březnem potraviny zlevnily o téměř 2 %. 

Dovolené sice proti únoru zlevnily o 4,7 %, meziročně si ale domácnosti musí připlatit rovných 5 %. Efekt silného dolaru je zřetelný zejména u exotických destinací. Rovněž ceny oděvů pokračují v růstu – meziměsíčně o 1,2 %, meziročně o 2,6 %. Ještě vyšší je růst cen obuvi, kde meziroční zdražení přesáhlo 10 %.

Celkově ceny zboží v meziročním srovnání klesly o 0,2 %, ceny služeb stouply o 0,7 %, diferenciace vývoje cen zboží a služeb se tak oproti předchozím měsícům zmírnila. 

Celkově je struktura cenového vývoje pro domácnosti vcelku příznivá. Stabilizované ceny potravin a stále relativně příznivé ceny pohonných hmot dávají v kombinaci se zlepšujícími se poměry na trhu práce dobré vyhlídky letošní spotřebě domácností. Z pohledu centrálních bankéřů by dnešní číslo mělo svědčit pro stabilizovanou situaci, která nevyžaduje žádné další uvolňování měnové politiky.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená