FinExpert.e15.cz

Komentář: Blíží se úrokové sazby ke dnu?

Komentář Vojtěcha Bendy

Východisko: Spotřebitelské ceny se v lednu meziměsíčně zvýšily o 1,5 %, tzn. nad očekávání konsensu trhu (11,1 %). Hlavním tahounem zvýšení CPI byly zejména administrativně ovlivňované ceny (regulované nájmy, elektřina, teplo/teplá voda, vodné, stočné), které se zvýšily o 5,8 % a k meziměsíčnímu růstu přispěly 1,2pb. Spotřebitelská inflace měřená meziročním růstem lednu dále zpomalila z 3,6 % na 2,2 %, především díky odeznění vlivů zvýšení nepřímých daní, regulovaných cen a zdravotnických poplatků v lednu loňského roku. Po očištění o administrativní vlivy zůstala jádrová inflace již třetí měsíc v řadě záporná (-0,9 %).
Východisko: Nezaměstnanost se v lednu meziročně zvýšila o 0,4pb na 6,8 % (konsensuální odhad trhu činil 6,4 %) a vykázala tak první meziroční nárůst od března 2004.Nabídka volných pracovních míst se v lednu  meziročně snížila o 53 % na 68 tisíc a podíl počtu uchazečů o práci na jedno volné místo se tak meziročně zvýšil z 2,5 na 5,8.
Analytik Vojtěch Benda: Guvernér ČNB Zdeněk Tůma minulý týden naznačil (po snížení úrokových sazeb o 50bb na 1,75 %), že „jsme pravděpodobně již velmi blízko dna“ úrokových sazeb. ČNB především vnímá silně inflační rizika spojená s oslabením koruny, která by případný další pokles sazeb měla přibrzdit. Podle našeho názoru se však do domácích spotřebitelských cen nestihla významněji promítnout ani předchozí silná apreciace měny. Omezený by tudíž recipročně měl být i vliv oslabení koruny. Naopak nad očekávání rostoucí nezaměstnanost a dříve zveřejněné průzkumy potvrzující pokles využití výrobních kapacit podporují předpoklad, že výkon domácí ekonomiky by měl v nejbližších 5 – 6 čtvrtletích nadále zůstat pod svým dlouhodobým potenciálem, a tudíž generovat silné desinflační tlaky. Meziroční inflace by mohla v polovině roku 2009 zpomalit k (či dokonce pod) 1 % a v následujících čtvrtletích počítá prognóza ING s návratem jejího tempa do intervalu 1 – 2 %, tzn. v dolním pásmu nového inflačního cíle roku 2010. Z toho plyne, že ČNB by měla mít i nadále relativně velký prostor pro další snížení sazeb směrem k 1,25 %.
Východisko: Tento týden budou zveřejněny další důležité odhady za českou ekonomiku, především výsledky prosincové průmyslové produkce a předběžný odhad HDP za 4Q08.Podle prognózy ING přešla česká ekonomika ve 4Q08 do recese a vykázala sezónně očištěný HDP mezikvartální pokles cca o 0,5 %, což odpovídá zhruba zpomalení z meziročního tempa ze 4,2 % na 2,3 %. Čísla HDP by měla posílit očekávání dalšího poklesu úrokových sazeb ČNB. Vzhledem ke kurzu koruny by takový (či horší) výsledek měl být negativní a podpořit tak vyprchávání tetelivého optimismu po zveřejnění prognózy ČNB v minulém týdnu (25,8 EUR/CZK v roce 2009).
Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená