FinExpert.e15.cz

Komentář: Američtí politici testují nervy investorů

O potřebě navýšit dluhový strop se v USA mluví již několik měsíců.
Komentář: Američtí politici testují nervy investorů

Zpočátku se tomuto tématu nevěnovalo příliš pozornosti a očekávalo se, že se politici nějak dohodnou a strop se navýší. Tak se stalo v minulosti již 74 krát. K dohodě ale zatím stále nedošlo a 2. srpen, tj. den, kdy USA „dojdou“ peníze, se kvapem blíží.

Místo toho, aby američtí politici sledovali prospěch své vlastní země, sledují především své vlastní zájmy bez ohledu na následky, které jejich počínání vyvolává. Republikáni navrhují navýšit dluhový limit na půl roku zhruba o 1 bilión dolarů, tak aby se po uplynutí této doby muselo znovu hlasovat o dalším navýšení stropu.

To by oslabilo pozici prezidenta B. Obamy na znovuzvolení a dalo tak větší šance republikánskému kandidátovi. Naopak demokraté chtějí schválit dluhový strop na delší dobu  na celý rok 2012, tak aby před prezidentskými volbami zůstalo toto téma v pozadí. Na politické hrátky doplácí nejen USA, ale potažmo celý svět.

Americké dluhopisy jsou klíčovými cennými papíry na finančních trzích a zpochybnění jejich bezpečnosti by se negativně promítlo do celého finančního systému. Tak i tak je situace v USA kritická. Země se potýká s obrovským dluhem ve výši téměř 100 % HDP bez vidiny na zlepšení tohoto stavu a stále patrnější jsou známky zpomalování americké ekonomiky.

Neochota amerických politiků navýšit dluhový limit se odrazila i na finančních trzích. Obchodování na nich bylo nervózní a akciové indexy v týdnu ztrácely. Napjatá situace na trzích se na české měně výrazněji neprojevila. Koruna si postupem času vydobyla statut poměrně bezpečné konzervativní měny a na rozdíl od zbylých měn středoevropského regionu se jí během týdne poměrně dařilo.

Vůči euru koruna konstantně posilovala a v pátek kolem 14 hodiny se na trzích obchodovala kolem hranice 24,20 EUR/CZK. Celkově si tak během týdne připsala zisky kolem 30 haléřů. V příštím týdnu by mohla koruna zaútočit na hranici 24 EUR/CZK. O něco hůře se koruně vedlo vůči americkému dolaru, ke kterému sice v první polovině týdne posílila, následně ale o zisky přišla. V pátek kolem 14 hodiny se obchodovalo těsně pod hranicí 17 USD/CZK.

Na domácí scéně byl klid. Dat z domácí ekonomiky bylo málo a za pozornost stál jen konjunkturální průzkum za červenec. Podle něho se celková důvěra v domácí ekonomiku meziměsíčně mírně snížila o 0,5 bodu. V meziročním srovnání je tento indikátor nižší o 2,8 bodu. Pozornost trhů se pomalu obrací k příštímu čtvrtku, kdy zasedá bankovní rada ČNB. Ta bude v kompletním složení 7 členů a bude, jak již je pravidlem, rozhodovat o nastavení úrokových sazeb.

Autor je analytik společnosti Akcenta CZ. 

Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

No, neříkal jsem to? :-D
Adamantium
31. 7. 2011, 22:56
já si myslím, že se nedomluví..jinak, dluh USA již p...
akcius
30. 7. 2011, 20:12
Vsadím se, že během víkendu nebo max. v úterý 2. srp...
Adamantium
30. 7. 2011, 16:02

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená