FinExpert.e15.cz

Komentář: Akciové trhy zažívají volný pád

Komentář: Akciové trhy zažívají volný pád

V neděli v podvečer americký prezident B. Obama oznámil, že dohoda mezi demokraty a republikány ohledně navýšení dluhového stropu je nalezena. Technický bankrot největší světové ekonomiky se tak nekonal a nový týden začínal optimisticky.

Během pondělního dopoledne se nic mimořádného nestalo a jen málokdo mohl tušit, že poklidná atmosféra se krátce po otevření amerických burz změní v panickou sérii výprodejů akciových titulů napříč všemi trhy, které potrvají po zbytek týdne. Vše odstartovalo zveřejněním výsledků indexu ISM v průmyslu, který se v červenci propadl na 50,9 bodu a potvrdil skutečnost, že americká ekonomika je kousek od návratu do recese.

V dalších dnech masivní výprodeje pokračovaly a nervozita na trzích rostla. Propady zaznamenaly všechny akciové indexy v Evropě i zámoří a ušetřena nebyla ani domácí burza, která zaznamenala největší ztráty za posledních 15 měsíců.

Z této situace těžila bezpečná aktiva – zlato a švýcarský frank. Zatímco cenný kov může růst v podstatě do nekonečna, u švýcarské měny je to trochu komplikovanější, protože úměrně posilování franku klesá konkurenceschopnost švýcarských firem. Na extrémně silný frank tak reagovala švýcarská centrální banka snížením úrokových sazeb, tak aby snížila atraktivitu franku pro investory. V současné situaci, která panuje na trzích, je to ale boj s větrnými mlýny.

Česká měna si v tomto týdnu nepatrně pohoršila. V pondělí si koruna vůči euru pomalu připisovala zisky a během úterního dopoledne se na chvíli podívala k hranici 24,10 EUR/CZK, což bylo také její týdenní maximum. Následně totiž začala ztrácet a v noci z úterý na středu krátkodobě oslabila o téměř 30 haléřů, když reagovala na otevření asijských trhů. V pátek ve 14 hodin se koruna obchodovala kolem 24,25 EUR/CZK. Vůči dolaru měla česká měna tendenci ztrácet a obchodování povětšinou probíhalo nad hranicí 17 USD/CZK.

Dominantní událostí na domácí scéně bylo čtvrteční zasedání Bankovní rady ČNB. Překvapení se nekonalo a úrokové sazby zůstávají i nadále na současných, rekordně nízkých hodnotách. Utahování měnové politiky ze strany centrální banky se tak odkládá. Stále pravděpodobněji se jeví varianta, že se zvyšování sazeb v tomto roce již nedočkáme.

Odhady ohledně dalšího vývoje domácí ekonomiky se na příští rok 2012 nepatrně zhoršily. Celková inflace by měla vzrůst a to především díky plánovaným změnám DPH. Centrální banka věří dlouhodobému posilování české měny. Koruna by podle prognóz ČNB měla v následujícím roce posílit k hranici 23 EUR/CZK.

Autor je analytikem společnosti Akcenta CZ.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Lepší je volný pád větrný tunel pro lidi :D Simuláto...
Tomáš
20. 8. 2011, 08:25
Na co čekají české penzijní fondy ? Fundament firem...
No
8. 8. 2011, 13:08

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená