FinExpert.e15.cz

Kolik zaplatíte za jazykové kurzy?

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. S tímto příslovím žilo již mnoho generací a každá mu dávala a dává za pravdu. Každý z nás by měl umět mluvit alespoň jedním světovým jazykem.
Kolik zaplatíte za jazykové kurzy?

Praxe ukazuje, že je to důležité hned z několika pohledů a znalost cizích jazyků se stává jednou z deviz vzdělaného člověka. Zaměřme se proto na možnosti, jak se cizím jazykům naučit a kolik dnes stojí jazykové kurzy.

Hodí se na dovolenou i do práce

Znát cizí jazyk se hodí hned z několika důvodů. Pojedete-li na dovolenou do zahraničí a máte alespoň základní znalost cizího jazyka, užijete si dny odpočinku a pohody daleko více. Nemáte problém objednat si jídlo v restauraci, zeptat se na cestu za pamětihodnostmi, případně prohodit pár slov s místními lidmi. Taková dovolená je pak úplně o ničem jiném! Další uplatnění pak znalost jazyka určitě najde v pracovním procesu. Velká skupina zaměstnanců zejména ve středním věku začíná teprve nyní dobrovolně studovat cizí jazyk. Zjistili totiž, že mladší generace se mohutně tlačí na jejich místa právě díky větším jazykovým znalostem.

Čím dříve, tím lépe

Naučit se dobře jazyk je u některých profesí doslova existenční záležitost. Důvod je celkem prozaický. Je to jediná možnost, jak si udržet nebo najít pracovní místo. Znalosti jazyků stále více požadují zejména zahraniční investoři, a to pomalu i na první pohled obyčejnou, dělnickou profesi, u které byste to ani nečekali. Samozřejmostí je pak skutečnost, že ten kdo chce u zahraniční firmy pracovat jako administrativně-technický pracovník, musí jazyk dobře ovládat slovem i písmem (nejčastěji angličtina a němčina).

Učení cizímu jazyku není snadná záležitost, obzvláště nemáte-li na tuto činnost nadání. Na druhou stranu je ale každý z nás za určitou dobu schopen dosáhnout poměrně slušné úrovně, a to buď jako samouk nebo pod dohledem lektora. Chce to jen pevnou vůli a obětovat učení nějaký čas.

Obecně platí, že v čím dřívějším věku člověk začne, tím rychleji se bude schopen jazyku naučit. Potěšující je stav, kdy děti s výukou jazyků začínají již v mateřských školách. Školou povinné děti pak mají povinnou výuku jazyka na základní a střední škole. Všichni studenti by si měli uvědomit, že to je jedinečná šance v jejich životě, kdy se mohou zdarma cizímu jazyku naučit. V dospělosti si totiž budou muset za učení zaplatit.

Ne vždy je však výuka cizího jazyka ve školách prováděna dostatečně kvalifikovanými učiteli. Máte-li opravdový zájem se v jazyku zdokonalit, pak vám nezbude než si zaplatit soukromý kurz nebo odcestovat na jazykový pobyt do zahraničí.

Za kolik?

S nabídkou výuky cizích jazyků se setkáte skoro v každém inzertním časopise. Kvalita výuky a ceny jsou různé. Kde se cizímu jazyku naučíte a kolik vás to bude stát, hovoří následující tabulky (ceny se mohou místně lišit).

Dlouhodobější kurzy

Klepněte pro větší obrázek

* gramatiky,rodinný mluvčí, odborné termíny

Zdroj: archív autora


Intenzivní, individuální - krátkodobé kurzy

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: archív autora

Krátkodobé - individuální a intenzivní kurzy

Na poskytování individuálních a intenzivních jazykových kurzů se převážně zaměřují soukromé jazykové školy a jazykové agentury. Výhody těchto kurzů spočívají v tom, že zájemce(i) o výuku jazyka si mohou dohodnout individuální podmínky výuky, její náročnost a tempo probíraných lekcí. Specifické podmínky výuky lze sjednat jak pro jednotlivé zájemce, ale také pro organizace, či zájmové skupiny. Cena je obvykle stanovována hodinovou sazbou, která se odvozuje od probírané problematiky, odborného zaměření (např. obchodní korespondence) nebo intenzity výuky.

Pobytové zahraniční jazykové kurzy

Mnoho jazykových odborníků považuje za nejlepší, když se zájemce učí cizí jazyk přímo v zemi, kde se ním mluví. Vybírat můžete ze široké nabídka zahraničních pobytů, ať už krátkodobého nebo dlouhodobého charakteru. Obvykle se cena určuje v závislosti na délce a místě pobytu, od typu výuky a její intenzity. Před nákupem tohoto studijního pobytu se zaměřte na to, co je v ceně kurzu zahrnutu. Nedočkáte se pak toho, že si sami budete platit náklady na ubytování, studijní materiály, přístup do knihoven apod. Cena obvykle nezahrnuje dopravu a stravování.

V poslední době se dostávají do obliby prázdninové kurzy pro děti, mládež, ale i dospělé. Cena týdenního jazykové kurzu se odvíjí od místa a délky pobytu (např. týdenní jazykový kurz angličtiny v Anglii 7 500 – 8 000 Kč, 2 týdenní 10 000 – 13 000 Kč). Pro tento druh kurzu by se měli rozhodnout ti, kteří už mají alespoň částečnou znalost zvoleného jazyka. Pro úplného začátečníka takové studium nemusí mít kýžený efekt.

Samouk to má nejlevnější!

Uvedené možnosti samozřejmě nejsou jedinými, jak zvládnout cizího jazyka. Odborníci se shodují, že mezi nejdůležitější předpoklady pro úspěšné zvládnutí cizího jazyka je píle a vytrvalost. Proto se za pomoci kvalitní literatury a dalších pomůcek můžete naučit cizí jazyk jako samouci a navíc vaše náklady budou minimální. Vynaložené úsilí se pak jistě vrátí například v podobě atraktivní pracovní nabídky nebo při zahraniční dovolené.

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená