FinExpert.e15.cz

Kolik vám ušetří noční proud?

Pokud spotřebiče zapínáte v době nízkého tarifu, můžete ušetřit.
Kolik vám ušetří noční proud?

Domácnosti, které elektřinu využívají k ohřevu vody nebo vytápění, mají výhodu. Po část dne jim do zásuvek proudí levnější elektřina. Pokud náročné spotřebiče zapínají v době, kdy jde nízký tarif, jemuž se dříve říkalo noční proud, mohou ušetřit. 

Ještě než se podíváme na konkrétní výpočty, které nám ukážou jak moc může být nízký tarif výhodný, pojďme si ujasnit pojmy. V první řadě je třeba říct, že noční proud už neexistuje. Název získal od doby, kdy do zásuvek odběratelů proudil, tedy v noci. Dnes se levnější elektřině říká nízký tarif. „Ten neběží zdaleka jen v noci a pro zákazníka je náročnější nasměrovat svojí maximální spotřebu právě do doby platnosti nízkého tarifu,“ upozornil Zdeněk Mařík, energetický poradce společnosti Europe Easy Energy. 

Jak zjistit čas nízkého proudu?

Zapínání a vypínání nízkého tarifu je řízeno prostřednictvím Hromadného dálkového ovládání (HDO). Jedná se o systém, který řídí odběr elektrické energie a vyrovnává spotřebu, aby byla v elektrické síti zajištěna rovnováha. Je třeba podotknout, že časy spínání nízkého tarifu se mohou v průběhu roku měnit. Proto je vhodné si je čas od času ověřit. Konkrétní dobu nízkého tarifu zjistíte u příslušného distributora (PRE, ČEZ, E.ON), a to na jeho webových stránkách, na zákaznické lince nebo e-mailovým dotazem. 

Díky smartbankingu prý méně utrácíme

Díky smartbankingu prý méně utrácíme

„Je třeba podotknout, že časy nejsou pro všechny distribuční sazby v rámci regionu jednotné a během roku může docházet k jejich změnám. Z tohoto pohledu je vhodné u nově budovaných instalací již počítat s tím, že některé spotřebiče lze ve většině případů užívat pouze v době platnosti nízkého tarifu (např. pračka, myčka) a podobně, jako jsou blokovány spotřebiče na vytápění nebo ohřev vody, regulovat i tyto ostatní spotřebiče,“ vysvětlil Mařík. 

Připomeňme pro pořádek, že v době platnosti nízkého tarifu spotřebovávají levnější proud všechny spotřebiče v celé domácnosti (nikoli například jen bojler nebo elektrické topení). „Byť se to zdá logické, léta praxe se zákazníky ukazují, že je dobré to zdůraznit,“ dodal energetický poradce. 

Kdo dosáhne na levnější elektřinu

Levnější proud není pro každého. Nedosáhnou na něho odběratelé, kteří mají sjednanou jednotarifní distribuční sazbu (D01d a D02d), tedy ti, kteří elektřinou neohřívají vodu nebo ji nepoužívají k vytápění. Nízký tarif je součástí dvoutarifních distribučních sazeb. Níže najdete jejich základní přehled. 

  • D25d (ohřev vody) – dvoutarifní sazba s platností nízkého tarifu po dobu 8 hodin. Pro její přiznání je třeba využívat elektrický akumulační spotřebič pro ohřev vody (bojler). 
  • D26d (ohřev vody, vyšší spotřeba) – dvoutarifní sazba s platností nízkého tarifu po dobu 8 hodin určená pro domácnost s vyšší spotřebou elektřiny, které využívají elektrické spotřebiče k ohřevu vody. 
  • D27d (elektromobil) – nová dvoutarifní sazKlepněte pro větší obrázekba s platností nízkého tarifu po dobu 8 hodin určená pro majitele elektromobilů. 
  • D35d (vytápění) – dvoutarifní sazba s platností nízkého tarifu po dobu 16 hodin určená pro domácnosti, kde jsou tzv. hybridní elektrické spotřebiče pro vytápění. 
  • D45d (vytápění – přímotop) – dvoutarifní sazba s dobou platnosti nízkého tarifu 20 hodin. Tato sazba je určená pro domácnosti, které jsou vytápěny přímotopy. 
  • D55d a D56d (tepelné čerpadlo) – dvoutarifní sazba určená pro tepelná čerpadla, doba platnosti nízkého tarifu je 22 hodin. 
  • D61d (chatař, chalupář) – jde o sazbu, která je určená pro víkendové pobyty na chatách a chalupách. Nízký tarif běží celoročně od pátku od 12 hodin do neděle do 22 hodin. 

Nízký tarif ušetří několik stokorun

Vyplatí se vůbec sledovat, kdy do vašich zásuvek proudí nízký tarif? Podle odborníků ano. „Úspory mezi nízkým a vysokým tarifem mohou být u domácích spotřebičů poměrně výrazné. Dobrým příkladem je třeba pračka s předním plněním na 6 kg prádla. Takový spotřebič si vezme na jeden cyklus praní zhruba 0,7-1,15 kWh energie v závislosti na své třídě. U pračky nejvyšší třídy A+++ bude stát elektřina pro jeden prací cyklus ve vysokém tarifu 3,301 Kč a v nízkém 1,389 Kč,“ uvedl Jiří Vastl, odborník cenotvorby společnosti E.ON Energie. 

Apple nabízí: „Půjčte nám peníze na 8 let, dostanete 1 % ročně“

Apple nabízí: „Půjčte nám peníze na 8 let, dostanete 1 % ročně“

Apple má 68 miliard dolarů v krátkodobých, rychle svolatených aktivech. Z toho 14 miliard dolarů má přímo v hotovosti.

Podle Jiřího Vastla jsou úspory podobné i u pračky s nižší energetickou třídou. Zákazník zaplatí za jedno praní ve vysokém tarifu 5,423 Kč, v nízkém tarifu však pouze 2,282 Kč. „Při praní v nízkém tarifu tedy zákazník ušetří zhruba 58 % nákladů na praní. Při 150 pracích cyklech ročně to může pro zákazníka znamenat úsporu od 290 do 470 Kč,“ dodal odborník. 

Také podle energetického poradce Zdeňka Maříka je možné ročně ušetřit v průměru několik stokorun. „Pokud předpokládáme, že máme standardní myčku a pračku třídy A, kdy každá spotřebuje na jedno vyprání (umytí) cca 1 kWh, týdně umýváme nádobí třikrát a dvakrát pereme v pračce, máme sazbu D25d, lze přesunutím této spotřeby do doby nízkého tarifu uspořit ročně cca 400 Kč. Ušetřená částka není na první pohled velká, nicméně jedná se o odhad a každá domácnost je v tomto ohledu specifická,“ vysvětlil. 

Další článek


 

celkem 6 komentářů

Nejnovější komentáře

Da se herni/tezebni PC povazovat za elektricky primo...
Ondřej Lacuška
28. 6. 2015, 15:17
Já bych za nej frajery považoval ty se sazbou D55d. ...
Jan Solver
28. 6. 2015, 13:58
Ženo ztučni si tu druhou odrážku B-]
Mclane
27. 6. 2015, 15:09
Přemýšlení netřeba. Pro většinu domácností je jakáko...
halik
27. 6. 2015, 15:01
jooo doba je podivna a cimdal vic vykuku si nechava ...
pcwifi
27. 6. 2015, 09:21

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená