FinExpert.e15.cz

Kolik vám stát přispěje na nový kotel?

Podporu lze získat z dotačního programu Nová zelená úsporám, stejně jako z tzv. kotlíkových dotací.
Kolik vám stát přispěje na nový kotel?

Dosluhuje váš zastaralý kotel na uhlí? Rozhlížíte se po novém zdroji tepla? Pořád můžete využít státní podporu, ať z kotlíkových dotací, nebo z programu Nová zelená úsporám. Kolik na kotel dostanete?

Podle odhadů ministerstva životního prostředí je v České republice až 350 000 starých neekologických kotlů 1. a 2. emisní třídy, které nebude možné od září 2022 používat. Lidem by s jejich výměnou měly pomoci dotace. Podporu lze získat z dotačního programu Nová zelená úsporám, stejně jako z tzv. kotlíkových dotací, pro které si lidé mohou zajít na krajské úřady.

Kotlíkové dotace dají až 127 500 korun

Kotlíkové dotace nejsou v Česku žádnou novinkou. Běží už několikátý rok. Ve většině krajů byly dotace pro letošní rok vyčerpány, ale chystají se další. Například Moravskoslezský kraj, který tradičně bojuje se znečištěným ovzduším, by měl do roku 2020 získat až 1,5 miliardy korun, které budou rozdělovány ve třech dvouletých programech. Nový dotační program by měl být vyhlášen začátkem příštího roku. Další kolo kotlíkových dotací se očekává na přelomu let 2017 a 2018 také v Jihočeském kraji. Lze předpokládat, že ani další krajské úřady nezůstanou pozadu.

Připomeňme, že peníze pro kotlíkové dotace vyčleňuje ministerstvo životního prostředí. Jedná se o finanční prostředky z Evropské unie. Nejdříve si o ně musí zažádat kraje, které je poté rozdělují přímo občanům. Výše kotlíkové dotace byla pro rok 2016 stanovena na 70 až 85 procent z celkových uznatelných nákladů, jejichž strop je 150 tisíc korun. To znamená, že domácnosti mohou na nový kotel získat maximálně 127 500 korun.

Výše dotace je odstupňovaná podle typu kotle. Například na nový kotel na uhlí je dotace nejmenší, zatímco na kotel na biomasu lidé dostanou nejvyšší příspěvek. Rozhoduje také místo bydliště. Na vyšší dotace dosáhnou například domácnosti v Moravskoslezském kraji. Ruku v ruce s kotlíkovými dotacemi jdou i tzv. mikroenergetická opatření. Týkají se domů, které nesplňují požadavek na energetickou třídu C.

Lidé v takovém případě musí zainvestovat i do drobného zateplení. Míra dotace na mikro-energetická opatření je stejná jako u kotle, nejvýše však z částky 20 000 korun, které jsou součástí maximální celkové částky 150 tisíc korun. Případně lze využít kombinaci s programem Nová zelená úsporám, pokud se domácnost rozhodne pro komplexnější zateplení.

Podle Státního fondu životního prostředí zatím domácnosti projevily největší zájem o dotace na kombinované kotle určené ke spalování uhlí a biomasy, žádají i o příspěvek na tepelná čerpadla a kotle na biomasu. Do roku 2020 má ministerstvo na kotlíkové dotace celkově připraveno 9 miliard korun z fondů EU. Za tyto peníze by mělo být vyměněno až 100 tisíc starých kotlů.

Nová zelená úsporám

Dotace na výměnu neekologického zdroje tepla, například kotle na uhlí, za ekologický zdroj, jako je kotel na biomasu, tepelné čerpadlo nebo plynový kotel, lze získat v programu Nová zelená úsporám. Konkrétně z oblasti podpory C – Efektivní využití zdrojů energie. Podpora je stanovena jako fixní částka podle typu nového zdroje a je omezena na příspěvek ve výši maximálně 50 % způsobilých výdajů. O výši dotace rozhoduje i to, zda je výměna kotle provedena společně se zateplením. 

Klepněte pro větší obrázek
O jaký příspěvek si můžete požádat? Zdroj: novazelenausporam.cz
Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Do roku 2022 by kotel stejně nevydržel, tak proč si ...
Jan Turek
28. 10. 2016, 16:59
Moje řeč !B-]
MOJE JMÉNO
28. 10. 2016, 06:10
Kolik vám přispěje stát? Ani korunu, nedobrovolně př...
wenkovan
27. 10. 2016, 16:25

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená