FinExpert.e15.cz

Kolik ušetříte změnou dodavatele plynu?

Vyberte si levnějšího dodavatele plynu a topte tuto zimu levněji.
Kolik ušetříte změnou dodavatele plynu?

Používáte plyn k vytápění, vaření nebo ohřevu vody? Přemýšlíte, zda váš dodavatel na začátku topné sezóny opět zvedne ceny energií? Nemusíte u něho zůstávat. Vyberte si levnějšího dodavatele plynu a topte tuto zimu levněji.

Od začátku roku změnilo dodavatele plynu v České republice podle údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE) přes 211 300 zákazníků. Jejich motivace je prozaická – úspory na platbách za energie. Kolik domácnost změnou dodavatele plynu ušetří, se odvíjí mj. od její spotřeby. Obecně platí, že čím větší odběr plynu máte, tím více můžete změnou dodavatele ušetřit.

Plyn pravděpodobně zdražovat nebude

Ceny plynu se mění, na rozdíl od cen elektřiny, několikrát do roka. Dodavatelé tak reagují na vývoj cen komodity na světových trzích i na kurz koruny vůči dolaru, resp. euru. Dobrou zprávou pro české domácnosti je, že řada dodavatelů neplánuje s cenami plynu v následujících měsících hýbat. Někteří obchodníci dokonce v průběhu roku plyn zlevňovali. „V závislosti na současných trendech neočekáváme zdražení ani v následujícím čtvrtletí,“ uvedl k cenám plynu Lukáš Pokrupa, obchodní ředitel Centropol Energy.

Přestože plyn před topnou sezónou pravděpodobně nezdraží, je úspora pro domácnosti stále velmi zajímavá. Boj o nové zákazníky se vede především mezi dominantními a malými dodavateli, kteří konkurují právě výhodnými cenovými nabídkami. „Našim zákazníkům garantujeme nižší ceny oproti dominantnímu dodavateli na daném distribučním území po celou dobu trvání smlouvy,“ sdělila Barbora Půlpánová, tisková mluvčí ČEZ, který se v dodávkách plynu řadí k alternativním dodavatelům.

Topíte plynem? Ušetřit můžete až 10 000 korun

Změnou dodavatele plynu mohou zajímavou částku ušetřit především domácnosti, které mají vyšší spotřebu energie a plyn používají k vytápění. „Domácnost, která vytápí rodinný dům plynem, zaplatí při spotřebě 30 MWh kolem 40 000 korun ročně. Přechodem k levnějšímu dodavateli je možné ušetřit až 10 000 korun,“ vypočítal Martin Koutný z portálu Snižujeme.cz, který se zabývá porovnáváním cen služeb na českém trhu.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Snižujeme.cz

„Na energetickém trhu působí více než 25 dodavatelů, jejichž cenová nabídka se v závislosti na spotřebě liší o stovky až tisíce korun,“ doplnila nezávislá analytička Michaela Vinšová z projektu EnergetickaPoradna.cz. „Sama jsem přechodem od dominantního dodavatele k alternativnímu ušetřila za čtyři měsíce přes 2 000 korun. Plyn v menším bytě používám na vaření, ohřev vody i vytápění,“ doplnila Vinšová.

Pozor na výpovědní lhůtu

Jestliže chcete začít šetřit již tuto topnou sezónu, máte nejvyšší čas zvážit změnu dodavatele plynu. Výpovědní lhůta je u smluv na dobu neurčitou zpravidla 3 měsíce a začíná běžet vždy k prvnímu dni měsíce následujícího po doručení výpovědi. Jestliže například podáte výpověď v srpnu, výpovědní lhůta běží od 1. září a odebírat plyn od nového dodavatele tak můžete začít až od 1. prosince. Pokud si nechcete změnu dodavatele vyřizovat sami, můžete dát plnou moc novému dodavateli, který vše zařídí za vás, včetně výpovědi u vaší stávající energetické společnosti.

„V případě, že dodavatel zvedne ceny nebo změní obchodní podmínky, může zákazník na základě novely energetického zákona od smlouvy odstoupit 10 dnů před nabytím účinnosti změn. Jestliže ale dodavatel zákazníkovi zdražení přímo neoznámil, například dopisem nebo e-mailem, může zákazník odejít ještě 3 měsíce poté, co změny nabyly účinnosti,“ upozornila Vinšová. Dodavatel plynu nebo elektřiny má povinnost o změnách cen nebo obchodních podmínek informovat zákazníka nejpozději 30 dnů před nabytím účinnosti.

Jestliže jste u dodavatele vázání smlouvou na dobu určitou, zkontrolujte, zda vám v případě výpovědi nehrozí sankční poplatky, které můžou dosáhnout až výše několika tisíc korun. Nevztahují se ovšem na výpověď za situace, kdy dodavatel zvedl ceny nebo změnil obchodní podmínky.

Jak vybrat dodavatele plynu?

  • Porovnejte cenové nabídky dodavatelů plynu na českém trhu. K tomu vám pomůžou nezávislé on-line kalkulačky, jako je například http://kalkulator.eru.cz/, www.topsrovnani.cz, www.srovnejenergie.cz nebo www.cenyenergie.cz.
  • Projděte si obchodní podmínky a smlouvu. Vše si pečlivě přečtěte a nevynechejte ani ustanovení psaná malým písmem. Zejména se informujte o různých „skrytých“ poplatcích, jako je například aktivační poplatek nebo sankční poplatek.
  • Zajímejte se o nabízené služby, bonusy a další možné výhody. Vždy si ale zjistěte jejich skutečnou výhodnost – mezi dodavateli energie panuje konkurenční boj a v úsilí o získání zákazníka se uchylují k různým „akčním nabídkám“, které však mohou být výhodné pouze na první pohled.
Další článek


 

celkem 18 komentářů

Nejnovější komentáře

Pražská plynárenská = arogance. Neodpovídají na e-ma...
Alena N.
20. 2. 2017, 17:34
Tuhle stránku neznám, ale za sebe můžu doporučit kal...
Zdenek K.
10. 2. 2017, 14:41
já pravidelně srovnávám ceny protože když jsem napos...
Petr A.
30. 12. 2015, 12:59
To máte pravdu, ta výpovědní lhůta je peklo, než mě ...
Adam
5. 11. 2015, 11:23
Přidávám se, když se dnes podíváte na zkušenosti s d...
David
29. 6. 2015, 21:03

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená