FinExpert.e15.cz

Kolik trávíme hodin v práci?

Evropané se mají rok od roku lépe nejenom dle výše dosahovaného příjmu a jeho kupní síly, ale i vzhledem k ostatním sociálním kritériím.
Kolik trávíme hodin v práci?

Evropané se dožívají vyššího věku, jsou zdravější a dokonce i v práci tráví méně času – samozřejmě to neplatí pro všechny, ale při porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa mají Evropané více času na sebe a svoji rodinu.

Francie = pracovní týden má 35 hodin

Ze všech zemí Evropské unie zašla nejdéle ve zkracování pracovní doby Francie, která zavedla 35 hodinový týden a i ostatní země postupně snižují zákonem stanovenou týdenní pracovní dobu. Ve většině zemí je 40 hodinový pracovní týden – stejně jako v Česku.

Kratší pracovní týden si Francie nebo Dánsko (37 hodin) mohou dovolit díky vysoké produktivitě práce, které tyto země dosahují. Občané všech členských zemí Evropské unie však pracují podstatně méně hodin než v ostatních vyspělých zemích světa: např. v Japonsku, Jižní Koreji, USA či Kanadě. V průměru nejméně hodin v práci stráví z členských zemí Nizozemci (30,1 hodin), Dánové (34,8 hodin) a Francouzi (35,2 hodin).

Naopak nejvíce v práci tráví čas občané v asijských zemích, kde volná sobota v podstatě neexistuje, současně zaměstnavatelé nejsou příliš omezeni zákoníkem práce a tak zaměstnanci mohou pracovat i sedm dní v týdnu. V Evropě nejvíce hodin v práci tráví Turci.

Zkrácení pracovní doby má pozitivní vliv na nezaměstnanost v zemi. Zaměstnavatel musí přijmout více zaměstnanců, aby splnil termíny zakázek, a snižuje tak počet lidí bez práce. Snížení počtu odpracovaných hodin se už v posledních deseti letech odrazilo na úrovni nezaměstnanosti v některých evropských zemích.

V Dánsku (pracovní týden 37 hodin), Francii i Belgii (pracovní týden 38 hodin) klesla nezaměstnanost o více než 1,5 %. Při nižší týdenní pracovní době potřebuje zaměstnavatel na stejný objem výkonu práce více lidí. Navíc je přesčasová práce poměrně drahá, ve většině zemí Evropské unie je zákonný příplatek za práci přesčas 50 %.

Nizozemí – zkrácený pracovní úvazky jsou „in“

V Nizozemí dokonce téměř 40 % lidí pracuje na zkrácené pracovní úvazky, z žen dokonce každá druhá. Zaměstnanci se zkráceným úvazkem sice stráví v práci denně pouze okolo 4 hodin, ale zato podle údajů OECD pracují velice rychle, přesně a soustředí se na práci po celou dobu. Produktivita práce je tedy u zaměstnance na zkrácený úvazek mnohem vyšší než u zaměstnance na plný úvazek.

Zkrácené pracovní úvazky umožňují podnikatelům vyšší flexibilitu v přijímání zakázek, současně mohou lépe optimalizovat počet zaměstnanců, čímž si snižují mzdové náklady. Výhody zkrácených pracovních úvazků využívají především maminky či tatínci s malými dětmi. Kde tito rodiče jsou rádi, že neztrácí nabyté pracovní zkušenosti a jsou neustále v oboru. Současně se pořád mohou naplno věnovat dětem.

Zkrácené pracovní úvazky jsou v těchto zemích díky jednoduché administrativě oblíbené i u zaměstnavatelů. Navíc v těchto zemích jsou občané velmi vzdělaní a pracují v oborech s vysokou přidanou hodnotou, takže i za poměrně málo odpracovaných hodin je jejich finanční ohodnocení velmi dobré.

Trend budoucnosti – práce z domova!

Díky moderním technologiím a možnosti vykonávání mnohých pracovních činností z domova, roste počet zaměstnavatelů umožňující svým zaměstnancům vykonávat práci přes mobil a počítač z domu alespoň některý den v týdnu. U některých profesí je možno pracovat výhradně z domova.

Výhodou jsou nižší zaměstnavatelovy náklady spojené s provozem místa výkonu práce (energie, nájem, provoz…), současně zaměstnanci pracující z domu jsou dle posledních studií velmi výkonní (mnohdy pracují i do noci…), protože si mohou práci lépe rozvrhnout a jsou i inovativní a dobrá nálada z práce z domova se promítá i do jejich zlepšených pracovních výkonů.

Kolik lidí ve světě pracuje méně než 20 hodin týdně

Země Počet žen pracujících méně než 20 hodin týdně Počet mužů pracujících méně než 20 hodin týdně
  (v %) (v %)
Nizozemí 60 13
Švýcarsko 46 9
Velká Británie 40 8
Německo 37 7
Belgie 36 8
Irsko 34 8
Island 31 11
Norsko 31 8
Lucembursko 29 3
Rakousko 28 2
Itálie 26 6
Austrálie 25 10
Francie 25 5
Dánsko 23 10
Švédsko 22 8
Nový Zéland 20 8
Španělsko 18 2
Finsko 15 7
Kanada 13 5
Řecko 11 3
Japonsko 9 2
Portugalsko 9 2
USA 8 3
Mexiko 8 2
Česko 4 1
Polsko 4 1
Maďarsko 3 1
Turecko 2 1
Slovensko 2 1

 

 

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

všechno jde rychleji, přesto je méně volného času!
sly
17. 10. 2007, 14:45

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená