FinExpert.e15.cz

Kolik stojí zábava pro mimino?

Dnešní trh je zavalený mnoha věcmi, které mohou rodičům pomoci. Něco to ale stojí.
Kolik stojí zábava pro mimino?

Kolik peněz vás může stát zabavení vašeho miminka, aby neplakalo, a vy jste se mohli věnovat i jiným věcem, než pobíhání okolo dítěte? Klidně i tisíce korun. Dnešní trh je zavalený tolika věcmi, které mohou rodičům pomoci při zvládání péče o dítě a také jeho vývoji. Článek berme ale s jistou nadsázkou, protože žádné z věcí, které zde uvádíme není nutné mít ve výbavičce pro vaše dítě.

Lehátka a houpátka

Hned po narození můžete dítěti zakoupit vibrační lehátko nebo houpátko. Lehátka jsou různých značek a cena se pohybuje okolo 1 500 Kč. Vibrace na lehátku by měly simulovat jízdu autem a miminko tak uklidnit. Spousta maminek si je chválí, protože dětem mohou pomáhat při problémech s dětskými kolikami. Některé zase uvádí, že vibrace vůbec nepoužívaly. Pokud zakoupíte lehátko do 18 kg, můžete jej později využít jako židličku pro batole, takže to nejsou peníze investované jen na pár měsíců.

Lehátka většinou obsahují i hrazdičky, na kterých jsou umístěny různé hračky, takže rozvíjí zrak, hmat a sluch dítěte. A jak si vytvořit lehátko téměř zadarmo? Stačí vzít autosedačku, kterou stejně musíme zakoupit, pokud jezdíme s miminkem autem, na držadlo zavěsit nějaké hračky, které určitě doma najdeme a máme i hrazdičku. Pouze vibrace nám budou chybět.

Kolotoče

Již od druhého měsíce miminko začíná pozorovat věci okolo sebe, takže ho zaujme, když nad ním bude viset nějaká věc, která bude barevná, bude se točit, hrát a někdy dokonce i blikat. K tomuto slouží kolotoče nad postýlku. Jejich ceny se pohybují od 300 Kč za obyčejné plastové po 2 000 Kč za kolotoče, které mají více druhů melodií, ve tmě svítí, vrhají světelné obrazce na zeď, točí se klidně 20 minut v kuse.

Dětem se většinou tyto kolotoče velmi líbí. A jak si udělat speciální kolotoč pro vaše miminko? Pokud máte doma kutila a ten vám vyrobí konstrukci, stačí už jen ušít hračky ze zbytků barevných látek. Účel to splní, pouze se kolotoč nebude sám točit a hrát.

Hrací deky, hrazdy nad postýlky

Dalším zpestřením pro vás i dítě jsou hrací deky a různé hrazdy. V případě dek jde v podstatě jen o barevné kusy látky, které jsou trochu vypolstrované a obsahují různá lákadla pro děti. Jejich cena se pohybuje od 400 Kč za deky, které jsou bez hrazdiček, po 2 000 Kč za pestrobarevné deky, které mají i boky, takže se z nich dítě neskutálí a nad sebou má navěšené různé hračky.

Hrazdy můžeme mít také různé. Buď na připevnění nad postýlku, nebo takové, které se postaví přímo nad dítě. Ceny jsou v rozmezí od 300 Kč do 1 500 Kč. A jaká může být náhrada za tyto věci? Pokud použijeme obyčejnou deku, která má různé vzory a je strakatá, dítě zaujme úplně stejně jako hrací deka, na které jsou nakreslená sluníčka.

Pokud po dece ještě rozmístíme různé předměty, dítě se zabaví samo. V případě hrazdiček není nic jednoduššího než uvázat na postýlku nějakou silnější gumu a na tu navěsit různé hračky. Výhodu to má takovou, že když dítě hračky omrzí, můžeme mu dát jiné. Další výhodou je, že si miminko hračky na gumě jednoduše přitáhne k sobě. Samozřejmě musíme gumu umístit tak, aby byla bezpečná pro dítě.

Hopsadla, chodítka

Když už se dítě posadí a má tendence chodit, můžeme mu pořídit chodítko a hopsadlo. Hopsadla se připevňují buď mezi dveře, jsou na různých pružinách a dítě v nich může poskakovat nebo jsou taková, která jsou umístěna na podlaze. Ceny jsou od 750 Kč po 3 400 Kč. Ušetřit na hopsadle se dá snad jen tak, že se pokusíme sehnat hopsadlo, které se vyrábělo před třiceti lety. Princip byl podobný, ale šlo jen o železnou obruč, na které byla umístěna látka s otvory na nožičky.

Chodítka jsou také dobrou pomůckou pro zabavení dětí. Opět máme z čeho vybírat. Jsou chodítka, kterých se dítě pouze drží a tlačí je před sebou a chodítka, do kterých dítě posadíme. I tyto hračky na sobě mají různá blikátka, tlačítka, která když dítě zmáčkne, vydávají zvuky, atd. Cenové rozpětí je 600 Kč až 1 900 Kč. Chodítka bohužel taky žádnou levnou variantou nenahradíme. Snad jen rukama někoho dospělého.

Houpačky

Interiérová houpačka je také vcelku šikovná věc, když potřebujete zabavit již sedící dítě. Ovšem musíte jej houpat. Ceny houpaček se pohybují od 1 000 Kč do 1 500 Kč. Zaměnit je můžete obyčejnou venkovní houpačkou, ale museli byste ji připevnit na strop.

Další zábavné a rádoby užitečné věci

Nebudeme rozebírat klasická chrastítka a kousátka, která by jistě mělo mít každé dítě. Zaměříme se na hračky, které mají usnadňovat život rodičům. Můžeme si zakoupit různé mazlící dečky neboli usínáčky (150 Kč), plyšová zvířátka, která imitují tlukot maminčina srdce (950 Kč), interaktivní mluvící zvířata (950 Kč) a tak dále a tak dále.

Jak vidíte, za tyto věci se opravdu dají utratit tisíce korun. Samozřejmě je můžeme zakoupit jako bazarové nebo půjčit od známých. Jedno je však jisté. Pokud se vaše dítě rozhodne zlobit, nepomůže vám ani hromada barevných, blikajících věcí kolem vás.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená