FinExpert.e15.cz

Kolik stojí vysoká škola?


zz  |  03. 09. 2012 07:14

Autor je zcela mimo realitu. Mám dvě děti na vysoké škole v Praze. Kolej už dávno nestojí 2500,-Kč, někde se blíží a jinde překračuje 3000,-Kč. Jídlo v menze je za 45,- a víc za polévku a hlavní chod, s pitím v lepším případě za 60,- Kč. Takže 1000,- Kč za měsíc na jídlo je blbost. I když bude student jezdit domů každý víkend, je to 22x 60,- jen za jedno jídlo v menze a s ostatními jídly i když si bude vařit se částka na měsíc přiblíží minimálně 2500,- Kč. Argument s jídlem z domova je k ničemu, to jídlo přece také není zadarmo. A cestovat za 100,-Kč týdně, to znamená obě cesty, je dnes na vzdálenost možná 40km od města, kde studuje, takže většina bude mít tuto částku dvojnásobnou. Naše celkové minimální náklady jsou 7000,- Kč pro jednoho studenta měsíčně a to bez nějaké zábavy, na tu si musejí vydělat na brigádách. Pokud bychom tam tu tisícovku podle autora přidali, je to 8000,- Kč měsíčně, což je při pěti letech po deseti měsících 400 000,- Kč.

 | 
studentka  |  03. 09. 2012 10:54

Máte pravdu, že někde ta kolej skutečně překračuje 2500, ale myslím, že se s touto částkou dá pořád počítat jako s "normální"... otázka pak ale je, nakolik se skutečně vyplatí dojíždět třeba 50 minut do školy, 50 minut ze školy (když je levnější kolej někde stranou), když by se stejný čas dal využít nějak efektivně. Každopádně za 2500 / měsíc se dá bez problémů sehnat spolubydlení v dvoulůžkovém pokoji v panelákovém bytě v nějaké normální lokalitě. Pokud jsou koleje drahé, tak bych to počítala aspoň na devět semestrů (s tím, že - pokud student při nástupu do prváku nezná vhodného spolubydlícího - si během prvního semestru najde nějakého spolužáka, který chce také vypadnout na privát).

Jo, jídlo je za 45 kč, a to již nejméně tři roky... ale dá se ušetřit tím, že (alespoň některé dny) si člověk bude nosit doma uvařené jídlo. Což třeba já tak jako tak musím dělat, protože některé dny ty obědy v menze prostě nestíhám. Ale pod 2000 kč se určitě dá dostat, a to myslím na všech 30 dní. Ale nesmíte kupovat polotovary, ty jsou dražší. Takže to skoro automaticky znamená, že se musí bydlet na privátě, protože na většině kolejí se vařit (skoro) nedá, případně člověk prostě nemůže počítat s tím, že kdykoli sežene něco víc, než vařící vodu. Nehledě na to, že jídlo je potřeba hlídat a u toho dělat něco smysluplného, třeba do školy, a to v kolejní kuchyňce taky v podstatě nejde... to už je potom výhodnější strávit osm hodin měsíčně na brigádě a za to koupit dražší jídlo, než strávit patnáct hodin měsíčně bezcílným zevlením v kuchyni.

Co se týče těch 100 kč / týden na dojíždění domů, tak by to mohlo znamenat, že se bude jezdit domů jen 1x za čtrnáct dní, což stejně řada lidí dělá, zejména ti, kteří potřebují chodit na brigády (a studují v Praze a jsou odjinud), jinak to je fakt nesmysl.

Já se vejdu se vším všudy do 9000 kč, přičemž 5000 kč mám od rodičů a 4000 kč z brigády. Ale platím celých 5000 kč za nájem (jednolůžkový pokoj v pěkném bytě) plus 200 kč za internet. Myslím, že se mi rozhodně vyplatí utratit peníze za jednolůžák (protože vyrušování od spolubydlící/ho by mě připravilo měsíčně o víc hodin, než brigáda), ale možná se časem přestěhuji do levnějšího... dá se sehnat i za 4000-4500 kč vč. internetu, případně i za 3500 (ale to jsou většinou panelákové byty, kde se i obývák pronajímá jako samostatný - průchozí - pokoj, takže tam opravdu není žádný životní prostor navíc). Takže v podstatě za 3800 kč zaplatím "to, co není bydlení, energie a internet". A to používám kontaktní čočky a hormonální antikoncepci. Na druhou stranu jezdím domů max. 1x za měsíc. Ale tím mi zase odpadá možnost vozit si jídlo z mámina špajzu.

 | 
JKL  |  03. 09. 2012 20:17

Ano, přesně tak!!!

A tu tisícovku tam pěkně přidejte, protože i student potřebuje oblečení, boty, mobil, notebook, výdaje například za lékařské ošetření zubů, holky antikoncepci atd. I když žádnou zábavu nemá.

Takže to máme nějakých 8000 Kč za měsíc. A teď se zeptám. Může tedy někdo studovat vysokou školu BEZ podpory rodičů?

Ne, nemůže!!! Protože, aby si vydělal na brigádě 8000 Kč za měsíc, musí ji věnovat tolik času, že zase nemůže studovat. A pokud věnuje potřebný čas studiu, pak zase nemá na zaplacení nákladů.

Myslím, že stát by měl zajistit rovné podmínky pro všechny, aby i lidé bez podpory rodiny mohli studovat VŠ. Tohle je zkrátka katastrofa!!!

 | 
czhunter  |  03. 09. 2012 21:41

A tím chcete říct, že člověk který nestuduje boty, mobil, zuby a v případě holek HA nepotřebuje? V tomto smyslu v podstatě váš příspěvek, ale i celý článek nefunguje.

Zřejmě by to mělo být celé spočítáno jako:

"náklady na studenta" - "náklady na nestudenta" + "ušlý zisk za dobu studia"

jenže pak by ještě mělo být "-" a "zisk přinesený studiem".

 | 
Sasakr  |  03. 09. 2012 20:32

U nás v LBC se ceny jídla i s polévkou pohybují obyčejně od 20 do 50 korun. Někdy i míň, někdy i víc, ale svého času jsem se vešel do průměru 25 korun za jídlo. Teď se trochu zdražilo, takže je to spíš těch 30, ale i tak pohoda

 | 
LaRosse  |  03. 09. 2012 07:50

Celý článek je jen reklamou na "povinnou" kartu ISIC.

 | 
honza  |  03. 09. 2012 10:24

tady jí asi někdo neměl, nebo nedokázal využít.. mě ročně ušetří spoustu peněz.. a navíc mi na ní banka dává ty 200, takže ji mám gratis... Např. s tím jídlem.. Po Praze existujou pizzerie Einstein, kde má člověk s ISICem jedno jídlo (samozřejmě to levnější) zdarma. Ale i tak se tam dá pizza, nebo těstoviny pořídit do 130 Kč, pokud nechcete něco jako lososovou atp... /2 = 65Kč za oběd.. to jsme prakticky na ceně menzy a tady to jídlo je, řekl bych lepší a je ho víc... (doporučuju einseina na letný, neopak bych nechodil do toho na Arbesáku) .. mám to teda osobně kousek od bytu, takže když jsem tady o víkendu sám, vezmu si druhý jídlo do krabičky a druhej den nemusim dělat oběd... Taky mám rád lyžování a vyjde mě v porovnání cena/výkon nejlíp Špindl, protože tam maj myslim 25% slevu na isica.. Když člověk vezme celodení permici, pojezdí do dvou, než přijdou němčouři z oběda a pak jim ještě permici na odpoledne střelí, vyjde mě tam ten den lyžování na cca na 150 +200 cesta z Prahy... S tim kolejným taky souhlasím.. na strahově stojí zrekonstruovanej blok, kde jsou buňky 2x2lidi s koupelnou a wc cca 3500-3600 + 100 internet na člověka... nás stojí byt každýho cca 3400 se všim. A to jsme prakticky v centru.. a holky sehnaly byt u školy, kde platěj 2800 se všim... Problém dlouhodobýho bytu je ale, že se platí i o prázdninách.. takže si tady většinou najdu přes léto brigádu a využívám toho.... no dobrá bible.. tak hurá do studování

 | 
honza  |  03. 09. 2012 10:29

jen abych naneřknul jiné školy.. tohle vše se týkalo zkušeností z čvut.. ty menzy jinde jsou prej levnější... jo a skripta se dají taky pujčit

 | 
studentka  |  03. 09. 2012 11:04

Jo, kdo chce přes léto pracovat anebo dělat na diplomce, pro toho je byt jasná volba... i když jsou samozřejmě i experti, kteří se v říjnu nastěhují a ke konci května se zase zdekují. Z toho pohledu je problém, když si jakožto studenti pronajímáte celý byt - lepší je, když majitel pronajímá jednotlivé pokoje, takže pokud tam zůstane přes léto volná cimra, tak je vám to srdečně jedno.

 | 
Sasakr  |  03. 09. 2012 20:30

My ji tedy povinnou nemáme. Mně přišla zbytečná, a tak ji nemám, ačkoliv studuji VŠ (Liberec).

 | 
Vláďa  |  03. 09. 2012 21:52

Položkami "Strava" a "Zábava" tedy chcete říci, že člověk, který VŠ nestuduje, se nestravuje a nebaví? Mimo jiné 1000 Kč měsíčně za jídlo.. to dnes musí být opravdu hodně levný kraj. Nadpis "Na kolik peněz tedy vyjde studenta jeho titul?" mě pobavil. Nestudovala náhodou autorka práva v Plzni?

 | 
ja  |  04. 09. 2012 09:01

ten clanek je absolutne nicnerikajici. polozky jako ubytovani, strava a zabava se pocitaji jako naklad studia? to jako kdyby nestudoval, tak by nikde nebydlel? nebo nejedl a nebavil se? naopak, koleje jsou mnohdy levnejsi nez trzni najem, strava v menze je levnejsi nez v restauraci, studenti maji slevove karty a tak bych mohl pokracovat. autor by se mel zamyslet jake jsou skutecne naklady studia nebo jeste lepe, navstivit kurs zakladu ekonomie.

 | 
J.  |  05. 09. 2012 20:44

Tohle je FinSračka a ne FinExpert. Autorka na mě působí dojmem, že spadla z višně a doteď asi studuje na základní škole, asi ještě na 1. stupni. Nedovedu si jinak vysvětlit, jak může do nákladů na studium počítat plné náklady na jídlo a na zábavu. Tak stupidní chybu při počtech už neudělá ani dnešní 10leté dítě. To jako člověk, který nestuduje, nebude těch 5 let nic jíst? A 5 let neutratí za zábavu ani korunu? Autorka je o tomto očividně přesvědčená, když toto počítá do nákladů na studium. Jo a dnes už je taky dost studijních materiálů na webu a není třeba si skripta kupovat. Naopak v řadě případů mohou být stará skripta neaktuální.

 | 
mafuka  |  06. 09. 2012 14:27

Pokud studuje "nemá povinnost vydělávat", protože by nestíhal studovat, pokud nestuduje měl by být finančně nezávislý a plně si na sebe vydělat.

 | 
Marta  |  25. 07. 2014 12:21

nebo taky muze studovat pri zamestnani jako budu ted ja a doufam, ze dostuduji :). Koneckoncu mne prinutil zamestnavatel a mam z toho radost, jelikoz na Cevru je konecne super obor obchodne pravni vztahy coz se ve firme bude hodit :)

 | 
KonTiki  |  22. 08. 2014 16:05

Moje řeč. Dá se vystudovat při zaměstnání, třeba právě na CEVRU, což je fakt dobrá škola - vystudoval ji můj brácha, před dvěma lety skončil, také při zaměstnání; a to má dvě malé děti a rozhodně není typ otce, co by se nezapojoval...

 | 
Minka  |  28. 08. 2016 21:41

Tak já se zrovna na CEVRO chystám, příští týden mne čeká přijímací pohovor. Podávala jsem přihlášku na poslední chvíli, jde to do konce srpna. Chtěla bych dělat politologii, ovšem studovat budu při mateřské, tak uvidím, jak to půjde. Ale doufám, že dobře, podle zkušeností lidí, co na CEVRU studovali by se to mělo dát zvládnout.

 | 
Kamilak  |  29. 08. 2016 20:20

Já studuji při mateřské ( na Cevru - Veř.správu) a neboj dá se to...nikdo Ti nic zadarmo nedá,ale učitelé jsou moc fajn lidi,opravdu nedělají žádné kopance...a vůbec celkový přístup je moc fajn ze strany školy!!!!!

 | 
Aljoska  |  04. 09. 2016 20:01

Taky uvažuju o CEVRU. Není tu někdo, kdo tam dělal/dělá bezpečnostní studia? Hodně by mne to zajímalo, mám sice bakaláře z úplně jiného oboru, ale tohle mne láká, je to podle mne obor budoucnosti. Letos si dám od studia pauzu, ale napřesrok bych to rád zkusil. Tak bych přivítal osobní zkušenost, na netu jsem reference našel dobré, jen neznám nikoho z absolventů, protože jsem nedělal školu v Praze, ale v Brně.

 | 
Pěkný přehled cen  |  28. 01. 2017 22:01

Článek je fajn, ale protože je už trochu neaktuální, doporučuju ke shlédnutí projekt www.KolikStoji.info , podařilo se dát do kupy reálné výdaje při studiu dle jednotlivých měst, tj. konkrétní ceny kolejí, studentských MHD, apod. Třeba průměrná cena VŠ koleje v Praze je 3800 měsíčně, ale pokud snesete být na pokoji v více osobami, dá se podle všeho bydlet na Strahově i za nějakých 1100 kč měsíčně :D Mě třeba vychází, kdybych utratila měsíčně 2000 za jídlo (je třeba dny na koleji mimo domov), že bych v průběhu bakalářského studia (3 roky) vydala asi 150 000 Kč.

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená