FinExpert.e15.cz

Kolik stojí vysoká škola?

Blíží se začátek zimního semestru, proto se dnes podíváme na nezbytné výdaje, se kterými musí studenti a jejich rodiče počítat.
Kolik stojí vysoká škola?

Každý rodič je hrdý, když se jeho potomek dostane na vysněnou vysokou školu. Často však přijde rozčarování, jakmile zjistí, kolik bude několikaleté studium stát. Blíží se začátek zimního semestru, proto se dnes podíváme na nezbytné výdaje, se kterými musí rodiče a studenti počítat.

Soukromá či státní

Záleží na tom, zda si student vybere soukromou či veřejnou vysokou školu. Jelikož soukromé školy jsou financovány ze svých vlastních zdrojů, musí jejich studenti platit školné, což nebývají zanedbatelné částky.

My se ale zaměříme na veřejné vysoké školy. Ty jsou převážně financovány ze státního rozpočtu. I zde se však nemusíte vyhnout poplatkům. A to například když překročíte standardní délku studia. „Poplatek za prodlouženou dobu studia je povinen platit student, který studuje v bakalářském nebo magisterském studijním programu déle než je standardní doba tohoto studia zvětšená o jeden rok. Z uvedeného vyplývá, že pokud student překročí délku studia v bakalářském nebo magisterském studiu o více než jeden rok, vzniká mu povinnost platit za prodlouženou délku studia,“ informuje mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Tereza Fojtová.

Začneme od začátku

Student platí již za to, že si na vysokou školu podává přihlášku. Tento poplatek je na jednotlivých vysokých školách různý. Většinou se však pohybuje okolo 500 Kč. Když chceme mít větší šanci, že se dostaneme na vysokou školu, podáme si přihlášky na více škol. Počítejme se čtyřmi přihláškami. Zaplatíme tedy okolo 2 000 Kč. A to ještě nejsme na školu ani přijati.

Ubytování

Než student nastoupí ke studiu, musí vyřešit, zda bude na školu dojíždět nebo jestli se ve městě, ve kterém se škola nachází, ubytuje. Počítejme s druhou variantou. Ne všichni studenti vysokých škol mají nárok na získání koleje. Škola zohledňuje jakou má kapacitu volných míst a zda má student bydliště vzdálené určitý počet kilometrů od místa studia.

Pokud student nesplňuje kritéria, musí se poohlédnout po nějakém pronájmu. V dnešní době už však neplatí, že ubytování na studentských kolejích musí být levnější než pronajatý privát. Za koleje zaplatíme přibližně 2 500 Kč měsíčně i víc, a za stejnou cenu se dá sehnat i ubytování v pronájmu. Pokud má student možnost vybírat z obou variant, je na něm jak se rozhodne. Vše má své pro a proti. Na studentských kolejích jste v centru dění a setkáváte se s ostatními studenty. Koleje bývají většinou umístěny blíž ke škole. Nemusíte zde však mít takové soukromí a pohodlí, jaké vám poskytne privátní ubytování. Pronájem si také můžete hledat s kamarádem či partnerem a máte tak jistou, že víte, s kým budete bydlet.

Po nástupu do školy si studenti musí zakoupit ISIC kartu – pořízení vyjde na 200 Kč, která se stane jejich dokladem. Na tuto kartu však získávají i spoustu slev a to po celém světě, např. na jízdné hromadnou dopravou, při nákupech, při cestování, při vstupech do kina či kulturně – historických památek, na festivaly.... Tuto kartu si pořizujeme na začátku studia a každý rok je nutné prodloužit její platnost. Roční poplatek za kartu činí okolo 150 Kč, přičemž některé banky u kterých má student založený účet, přispívají na kartu částkou 200 Kč.

Skripta a učebnice

V prvním ročníku mohou mít studenti pocit, že si musí koupit všechna skripta, která jsou jim doporučena. Až nabudou zkušenosti, zjistí, že ve většině předmětů stačí pravidelně navštěvovat přednášky a dělat si své vlastní poznámky, popřípadě pro doplnění zajít do knihovny. Samozřejmě výjimkou jsou některé obory, kde studenti potřebují odborné publikace, například budoucí lékaře mohou knihy vyjít až na 10 000 Kč za rok. Pokud skripta potřebujeme, je dobré je koupit v antikvariátech či od starších studentů. Vyjdou nás tak mnohokrát levněji. Počítejme, že studenti vydají za skripta přibližně 3 000 Kč ročně, například u učitelských oborů.

Strava

Mnoho studentů se stravuje v menzách. Cena hlavní ho jídla nás zde vyjde okolo 35 Kč. Tedy zhruba 700 Kč měsíčně. Člověk však nemůže být živ pouze z jednoho jídla denně. A zde vyvstává otázka: obětovat pohodlí nebo finance? Buď si můžeme chystat snídaně, svačiny a večeře sami. Nebo chodit do menzy i na ostatní jídla nebo navštěvovat různá rychlá občerstvení, atd… V druhém případě však pro nás finanční ztráty budou nemalé.

Počítejme tedy, že menzu navštěvujeme pouze na jedno hlavní jídlo denně a zbytek stravy si obstaráváme sami tak, že si nakupujeme a vaříme. Také se vyplatí dovézt si nějaké jídlo z domova, které nám vydrží alespoň na dva dny. Můžeme tak ušetřit čas strávený přípravou jídel i peníze. Jídlo by nás tak mělo vyjít zhruba na 1 000 Kč měsíčně.

Jízdné

Po větších městech se samozřejmě musíme pohybovat městskou hromadnou dopravou. Pokud jsme ve škole každý den, vyplatí se nám pořídit si tříměsíční průkazku, která nám vystačí po dobu studia jednoho semestru. Její cena se liší v závislosti na cenách MHD ve městě, ve kterém studujeme a na pásmu, které si vybereme, například v Praze je to 720 Kč, v Brně 685 Kč. Musíme také počítat s dopravou z místa bydliště do místa studia. Což samozřejmě závisí na délce trasy, kterou musíme ujet. Budeme počítat v průměru se 100 Kč týdně.

Brigády a stipendia

Pokud chce a může student rodičům po finanční stránce trochu odlehčit, najde si brigádu. Bude tak mít více peněz pro sebe a také na své koníčky a zábavu. Finanční úlevu poskytují také stipendia. Ty mohou dostávat studenti za vynikající studijní výsledky, za vynikající vědecké, výzkumné, vývojové, umělecké nebo další tvůrčí výsledky přispívající k prohloubení znalostí, nebo také v případě tíživé finanční situace rodiny na ubytování. Přesné výše stipendií má stanoveny každá škola jinak.

Zábava

Pod pojmem studentský život si mnoho z nás představí flámování. Samozřejmě neměli bychom se zábavě vyhýbat, ale všeho s mírou. Pokud si chceme vyrazit a odreagovat, měli bychom přemýšlet nad tím, kam půjdeme. Fakulty pro své studenty pořádají různé party, na které je vstup zdarma a jsou s nimi spojovány různé slevové akce jako například nápoje zdarma. Student by neměl také zapomínat využívat svoji ISIC kartu, na kterou, jak už bylo výše uvedeno, může dostat spoustu slev i na zájmové aktivity. Zábava nás tedy může vyjít na 1 000 Kč měsíčně. Pokud tedy nejsme příliš nároční.

Na kolik peněz tedy vyjde studenta jeho titul?

Budeme počítat standardní délku studia pro magisterský obor pěti let. A to dobu strávenou ve škole 10 měsíců na veřejné vysoké škole. Celkové náklady se nám v případě našeho modelového příkladu vyšplhaly na čtvrt milionu korun, a to jsme se „drželi při zemi“.

Za co a kolik, jsme tedy za pět let zaplatili?

  • Přihlášky ke studiu 2 000 Kč
  • Ubytování 125 000 Kč
  • Skripta a učebnice 15 000 Kč
  • Strava  50 000 Kč
  • Jízdné  27 000 Kč
  • Zábava  50 000 Kč
  • Celkem: 269 000 Kč
Další článek


 

celkem 20 komentářů

Nejnovější komentáře

Článek je fajn, ale protože je už trochu neaktuální,...
Pěkný přehled cen
28. 1. 2017, 22:01
Taky uvažuju o CEVRU. Není tu někdo, kdo tam dělal/d...
Aljoska
4. 9. 2016, 20:01
Já studuji při mateřské ( na Cevru - Veř.správu) a n...
Kamilak
29. 8. 2016, 20:20
Tak já se zrovna na CEVRO chystám, příští týden mne ...
Minka
28. 8. 2016, 21:41
Moje řeč. Dá se vystudovat při zaměstnání, třeba prá...
KonTiki
22. 8. 2014, 16:05

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená