FinExpert.e15.cz

Kolik stojí Vánoce?

Zkusili jste si někdy spočítat, kolik celkem za vánoční svátky utratíte? Nabízíme vám přehled nejčastějších vánočních výdajů.
Kolik stojí Vánoce?

Přípravy na svátky jsou v plném proudu. Kupujeme dárky, zdobíme své domovy, pečeme cukroví, navštěvujeme adventní trhy a koruny z peněženky pomalu ubývají. Zkusili jste si někdy spočítat, kolik celkem za vánoční svátky utratíte? Nabízíme vám přehled nejčastějších vánočních výdajů.

Vánoční stromeček

Některá města vyhlásila od začátku prosince zákaz vstupu do lesa pod pokutou několik tisíc korun. Za tímto opatřením je snaha zabránit lidem krást stromky a ničit tak les. Na druhou stranu některá města nabízí možnost uříznout si stromeček z městské plantáže, to vás vyjde na asi 100 až 500 korun. U obchodních domů si za vánoční stromeček připlatíte, ceny se většinou pohybují od 400 až 900 korun. Pokud patříte mezi ochránce přírody a místo živého stromku vám bude stačit umělý, počítejte s částkou kolem 1000 korun.

Podle průzkumu Cetelem zhruba 49 % dotázaných chce za stromek utratit maximálně 800 korun, 41 % koupí stromek do 400 korun. 

Výzdoba

Mnoho domovních dveří a jídelních stolů zdobí adventní věnce či svícny. V obchodech začínají ceny za menší kusy na 200 korunách, za větší zaplatíte kolem 500 korun. Věnec nebo jiný druh adventní výzdoby si můžete vyrobit i sami. Pořizovací náklady jsou následující – tavná pistole, korpus a drátek asi 200 korun. Tyto věci můžete použít při výrobě i v dalších letech. Větve lze natrhat na vlastní zahradě, u přátel nebo koupit u zahradníka. Svíčky a jiné ozdoby seženete třeba na adventních trzích, ozdobit můžete i věcmi, které máte doma – sušené ovoce, ořechy, koření, cena záleží na počtu a druhu dekorací.

Ozdoby na stromeček

Každý rok se mění barevné trendy pro vánoční stůl i pro ozdoby na stromeček. Pokud chcete obléknout vánoční stomek do nového kabátku, počítejte s vyšší částkou. Cena za světelný řetěz začíná od 400 korun a více, sada závěsných ozdob na celý středně velký stromek vyjde asi na 1000 korun, ale zaplatit můžete i mnohem víc.

Kapr

Kdo si neumí představit Vánoce bez kapra, musí si připravit zhruba 350 korun za 3 kilového kapra. Využijete-li možnost nechat si od prodejce kapra vykuchat, odšupinatět a naporcovat, počítejte s dalšími asi 60 korunami. V posledních letech vzrůstá obliba podávat na štědrovečerní tabuli i jiné druhy ryb. Například filety lososa vyjdou na zhruba 400 korun za kilo.

Cukroví

Nejkrásnější svátky v roce jsou spojovány s přemírou jídla a pití. Obchodníci nabízí za výhodnější ceny suroviny na pečení i alkoholické nápoje. Když si pečete cukroví doma, počítejte s většími výdaji za máslo, mouku, med, cukr, kakao, ořechy, aromata a případné nákladnější suroviny. Kilo doma pečeného cukroví vás vyjde zhruba na 150 korun, záleží na použitých ingrediencích a to nepočítáme čas, který nad pečením strávíte. Nebo můžete využít služeb profesionálů, kdy za kilo cukroví zaplatíte asi 400 korun.

Dárky

Dárky tvoří bezpochyby největší položku z vánočního rozpočtu. Podle výkumu Cetelem se 73 % lidí chystá za dárky utratit do 5 tisíc korun, 22 % lidí až 10 tisíc korun a 6 % chce utratit více než 10 tisíc. Za jídlo a vánoční výzdobu hodlá osm lidí z deseti vydat do 3 tisíc korun, do 5 tisíc utratí necelých 13 % obyvatel a více než 5 tisíc korun investuje do jídla a výzdoby přes 7 % lidí.

Výdaje ale mohou být ve skutečnosti vyšší. Každý pátý dotázaný se přiznal k tomu, že minulý rok utratil za dárky nakonec více, než kolik plánoval. Méně utratilo necelých 7 procent respondentů.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená