FinExpert.e15.cz

Kolik stojí prvňáček

Na nákup nejnutnějších školních pomůcek si připravte alespoň dva tisíce korun. Na konci prázdnin můžete využít slev u obchodníků.
Kolik stojí prvňáček

Na příchod nového školního roku se nepřipravují jen školáci, ale i rodiče dětí, které se chystají poprvé do školy. Kdo nenakoupil základní školní výbavu v předstihu, může využít slev, které obchodní řetězce v posledních týdnech před zahájením výuky nabízejí. Podle informací Ivo Horáka ze serveru AkcniCeny.cz je největší zájem o školní potřeby očekáván právě v posledním srpnovém a prvním zářijovém týdnu. Co bude dítě v první třídě potřebovat, jak vybírat a kolik peněz si na pořízení školní výbavy připravit?

Seznam základních potřeb

Před zahájením školního roku přemýšlí většina rodičů o tom, co bude jejich dítě v první třídě potřebovat. Na dobu, kdy sami poprvé usedli do školních lavic, si zpravidla jen matně vzpomenou, natož na obsah školní aktovky. Většina základních škol se však snaží pomoci a nabízí seznam základních školních pomůcek. Pokud vám škola žádný seznam neposkytla, můžete o něj požádat. Držet se při nákupu seznamu je výhodné zejména pro to, že ušetříte za pomůcky, které dítě nevyužije.

Rodiče i děti mají při výběru školních potřeb rozdílné představy. Pro rodiče je rozhodující kvalita a cena, pro děti spíše vzhled. První konflikt může nastat již při rozhodování mezi aktovkou a batohem či motivem na novém penálu. Vždy je třeba hledat kompromis a zvolit kvalitní výrobek za přiměřenou cenu.

Nákup zpravidla začíná u školní tašky. Do základní výbavy dále patří penál, pero, tužky, ořezávátko, pastelky, guma, fixy, pravítko. Školy dále vyžadují desky na číslice a písmena, desky a obaly na sešity, nůžky, vodové barvy, ručník, přezůvky, cvičky apod.

Podle čeho vybírat vhodnou aktovku

Mnoho rodičů se rozhoduje mezi nákupem klasické školní aktovky a batohem. Výhodnější je školní aktovka, která má pevnější konstrukci umožňující stabilní postavení na zem a vhodně rozdělený vnitřní prostor. Pokud se rozhodnete pro školní batoh, je třeba dbát na to, aby byl dostatečně pevný, měl anatomicky vytvarovaná a vypolstrovaná záda, dostatek kapes, dostatečně široké a dlouhé popruhy, reflexní proužky a pevné držátko na nošení v ruce. Váha školní brašny by neměla být větší než 1,2 kilogramu. Rodiče ocení snadnou omyvatelnost povrchu. Samozřejmostí by měla být u každé školní aktovky či batohu zdravotní nezávadnost. Kvalitní školní aktovka se dá pořídit přibližně za 1 300 korun. Ty nejlevnější začínají na 500 až 600 Kč.

Penál a jeho obsah

Na trhu lze pořídit již vybavený nebo prázdný penál. Vzhledem k tomu, že již vybavená pouzdra nemusí obsahovat všechny požadované potřeby, je výhodnější koupit prázdný penál a jeho obsah dokoupit samostatně. U pouzdra je třeba zkontrolovat kvalitu zipů a všech šitých částí. Důležité je i snadné zasouvání jednotlivých pomůcek. Nákup prázdného pouzdra a následné dokoupení všech potřebných pomůcek může být v konečném součtu cenově výhodnější. Běžný školní penál stojí kolem 100 korun.

Každý penál by měl obsahovat dostatek psacích potřeb. Pro děti jsou vhodné trojhranné psací potřeby, které se snadno drží. Psací pero může být jednorázové i s vyměnitelnou náplní. Vždy vybavte dítě alespoň dvěmi pery či rezervní náplní. Dále jsou ve škole požadovány barevné pastelky, případně fixy. Součástí pouzdra je i kvalitní guma, ořezávátko, případně nůžky s kulatou špičkou a malé pravítko.

Další výdaje v průběhu roku

Výdaje na nákup základních školních potřeb před zahájením výuky nejsou zdaleka poslední. Na začátku školního roku je vhodné nakoupit pouze to nejnutnější. Sešity, obaly a desky na sešity, lepidla, štětce či barvy lze dokoupit podle potřeby v prvních týdnech výuky.

Vybrané školní pomůcky

aktovka

899 Kč

penál

129 Kč

box na sešity A5

59,90 Kč

kufřík na uložení pomůcek

129,90 Kč

kuličkové pero

12 Kč

lepidlo

15,90 Kč

mechanické gumy

3,90 Kč

nůžky

9,90 Kč

obaly na sešityA5

1,90 Kč

obaly na sešity A4

2,90 Kč

ořezávátko

5,90 Kč

pastelky 6 barev

6,90 Kč

barevné papíry

15,90 Kč

psací blok A4

44,90 Kč

psací blok A6

29,90 Kč

sada obalů

29,90 Kč

sada pravítek

22,90 Kč

školní sešity 10 ks

29 Kč

štětec

9,90 Kč

tužka dřevěná s gumou, 4ks

2,90 Kč

tužky 2B, HB, B - 6ks

22,90 Kč

vodové barvy 18 barev

39 Kč

Celkem

1 524,30 Kč

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená