FinExpert.e15.cz

Kolik stojí přestat kouřit?

V České republice je 23,1 % denních a 8,2 % příležitostných kuřáků. Nejvíce kuřáků je mezi mladými lidmi ve věku 15 – 24 let.
Kolik stojí přestat kouřit?

Ministerstvo zdravotnictví v červnu představilo výsledky průzkumu Státního zdravotního ústavu. V roce 2012 se v České republice pokusilo skončit s kouřením 30 % kuřáků. Počet kuřáků v České republice neklesá, jejich podíl se v dospělé populaci dlouhodobě pohybuje mezi 28 až 32 % a zatím nebyl zaznamenán trend, který by signalizoval snížení. Po celý svůj život nekouří 62 % žen, zatímco u mužů je toto číslo o poznání nižší, pro život bez tabáku je rozhodnuto jen 48,9 % mužů. Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo několik dalších zajímavých faktů:

 • Muži kouří nejčastěji 15 – 24 cigaret denně (35,9 %), ženy pak nejčastěji 10 – 14 cigaret denně (29,7 %).
 • V České republice je 23,1 % denních a 8,2 % příležitostných kuřáků.
 • Denní spotřeba cigaret klesá s úrovní vzdělání, to znamená čím vyšší vzdělání, tím méně vykouřených cigaret.
 • Převážně kouří česká populace cigarety. Podíl jiných tabákových výrobků určených ke kouření je zanedbatelný. Vlastní cigarety si kuřáci balí v omezeném rozsahu, naprostá většina dává přednost cigaretám vyrobeným komerčně.

Nejvíce kuřáků je mezi mladými lidmi ve věku 15 – 24 let, jde o celých 44,7 %. Ve věkové skupině 25 – 44 let pak počet kuřáků klesá na 33,3 %. Ve věku 45 – 64 kouří už jen 28,7 % a po 65. roce si zapálí pouze 20,5 % lidí.

Pojďme chvíli počítat

Když kuřák vykouří 15 cigaret za den, to je 105 cigaret za týden, 420 za měsíc a 5040 cigaret za rok. Při průměrné ceně 5 korun za cigaretu prokouří za rok 25 200 korun. A to pro mnoho lidí není zrovna zanedbatelná částka. Zůstane-li u stejného počtu cigaret ještě deset let a ceny ce budou zvedat jen nepatrně, náš fiktivní kuřák „proinvestuje“ nevratně za svůj zlozvykpřibližně 250 000 korun. Pokud se ceny cigaret budou zvyšovat, bude to ještě vyšší částka.

Některé zdravotní pojišťovny přispívají svým klientům na léčbu závislosti na tabáku – OZP přispěje až 4000 korun na lék Champix, při léčbě závislosti na tabáku v odborném centru v rámci programu Zdravý život dostanete od VZP 500 bodů a za jeden bod je 0,5 kč, VOZP poskytne příspěvek až 1000 korun na léky předepsané lékařem ve specializovaném centru.

Nejlevnější způsob jak přestat kouřit je s pomocí vlastní vůle, ze dne na den a bez jakýchkoli berliček. Dost často se však jedná o natolik silnou závislost, že jen silná vůle nestačí. Jsou kuřáci, jejichž vůli probudí varování lékaře: „Nepřestanete-li okamžitě kouřit, může vás to stát život“. Pokud ani tento fakt nedokáže nastartovat kuřáka ke zbavení se tohoto zlozvyku, pak nastupují různé pomocné metody.

Champix

Léčba Champixem by měla trvat minimálně 12 týdnů, jako optimální se však uvádí doba až 3 – 6 měsíců. Lék neobsahuje žádný nikotin, ale pouze účinnou látku vareniklin. Ta se váže v mozku na receptory alfa4beta2, kam se běžně váže nikotin. Nikotinu je tak k receptorům zablokován přístup. Celý proces v mozku ve finále končí vyplavováním dopaminu, který pomáhá vyrovnat se s abstinenčními příznaky a způsobuje pocit štěstí. Podobně vyplavování dopaminu vyvolává i vykouřená cigareta. Zmíněné účinky ve výsledku způsobují, že kuřák postupně přestává mít potřebu zapálit si cigaretu – ta mu přestane časem chutnat. Šance na nekouření je statisticky 3x vyšší než bez něj.

První dávka Champixu se podává týden předtím, než kuřák přestane kouřit. Od osmého dne léčebné kůry je již kuřák úplně bez cigaret. Tento typ léčby je vhodný pro kuřáky, kteří kouří více jak 10 cigaret za den a zapalují si běžně již v první hodině po probuzení. Champix pouze potlačuje abstinenční příznaky a kuřák tedy nesmí čekat, že přestane kouřit za něj. Nutná je vlastní motivace, vůle a hlavně aktivní změna životního stylu. Lék není dotovaný, za měsíční kůru zaplatíte zhruba 2 000 Kč.

Nikotinové žvýkačky, náplasti

Nikotinové žvýkačky jsou vhodné pro všechny kuřáky, ale zvlášť oblíbené jsou především mezi kuřáky slabšími. Mohou totiž být užívány jen občas, nárazově. Vhodné jsou také jako příležitostný doplněk k nikotinovým náplastem. Jsou dostupné v různých variantách dle obsahu nikotinu. Týdenní výdaje při průměrné spotřebě jsou zhruba 400 – 500 Kč a jsou volně prodejné.

Elektronické cigarety

Jakmile kuřák potáhne z cigarety, začne se zahřívat žhavicí tělísko, které svým teplem z přiléhající patrony odpařuje páru obsahující nikotin. V e-cigaretě nic nehoří, nevzniká tedy dehet, oxid uhelnatý a tisíce dalších škodlivých látek jako u cigarety klasické. Ceny se různí, e-cigaretu pořídíte od cca 350 korun do zhruba 2 500 korun. Elektronická cigareta je určena několika druhům spotřebitelů – například těm, co chtějí přestat kouřit úplně, zatím se jim to však nedaří. Uživatel, e-kuřák, si totiž může vybrat různě silné dávky nikotinu – až pět úrovní, přičemž nejslabší je už zcela bez nikotinu. Oproti tradičním nikotinovým náhražkám má e-cigareta jednu velkou výhodu – zachová kuřácký rituál. I při inhalaci beznikotinové kapsle, která navíc chutná téměř jako cigareta opravdová, zůstává rituál zachován. To znamená výhodu oproti běžně dostupným prostředkům na odvykání, jako jsou náplast, žvýkačky nebo inhalátor.

Francouzský časopis na ochranu spotřebitelů nedávno zveřejnil výsledky výzkumu, který ukázal, že některé elektronické cigarety obsahují mnohem vyšší podíl jedovatých látek než cigarety klasické. Zájemce o e-cigaretu by měl věnovat pozornost kvalitě výrobku.

Biorezonance

V posledních letech se setkáváme i biorezonancí, kdy prostřednictvím biorezonance pomocí speciálního přístroje odvykáte kouření. Tato metoda trvá necelou hodinu, a stimulují se při ní samoléčící schopnosti organismu. Kuřák se před léčbou nemá nijak omezovat v kouření, je vhodné den před léčbou nepít alkohol a kávu a zvýšit přijem tekutin. Sebou přinese kuřák napůl vykouřenou cigaretu i s popelem. Cena za výkon se pohybuje zhruba mezi 1200 – 1700 korun.

Podle zkušeností některých lidí, kteří tuto léčbu postoupili, je hlavním důvodem proč s kouřením po biorezonanci přestali právě investovaná částka a její výše, chuť na cigaretu nezmizela. Přistroj by měl dokonce umět zbavit i závistosti na alkoholu, kávě či čokoládě a sladkostech obecně.

Kuřáctví v posledních 30 dnechcelkemmužiženy
Současní kuřáci31,3 %36,5 %26,3 %
Denní kuřáci23,1 %26,7 %19,6 %
Příležitostní kuřáci8,2 %9,8 %6,7 %
Současní nekuřáci68,7 %63,5 %73,7 %
Bývalí kuřáci13,1 %14,6 %11,7 %
Nekuřáci celoživotní55,6 %48,9 %62 %

Kouření v ČR:

 • léčba chorob způsobených kouřením přijde celonárodní rozpočet ročně celkem na 6,14 miliardy korun
 • v průběhu roku zemře 18 000 kuřáků
 • do ambulancí a 39 Center léčby závislosti na tabáku přicházejí už i 14letí kuřáci zápasící se silnou závislostí na tabáku
 • přestat sám bez pomoci se podaří jen asi 3 – 5 lidem ze 100
 • sedm z deseti kuřáků by raději nekouřilo
   
Další článek


 

celkem 10 komentářů

Nejnovější komentáře

Dobra demagogie: Francozska studie odhalila v e-ciga...
sundialer
16. 10. 2013, 04:13
Já jsem hulil 22 let, ale nebyl jsem silný kuřák. Pr...
ka-spel
4. 9. 2013, 23:18
Mne to nestálo nic a už řadu let nekouřím. :-)) ... ...
Tomáš Konrád
4. 9. 2013, 16:04
U skupiny mladistvých do 18 let, se snadněji postihu...
-
3. 9. 2013, 20:52
K čemu jsou ty zákazy prodeje mladistvým, když nejví...
Lukke
3. 9. 2013, 15:02

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená