FinExpert.e15.cz

Kolik stojí plenky?

V dnešní době máme z čeho vybírat. Je však dobré zamyslet se, co od plenek očekáváme.
Kolik stojí plenky?

Spousta maminek si pokládá otázku, jaké plenky používat. Zda klasické jednorázové, nebo bavlněné, které používaly generace před námi či vylepšené bambusové plenky, francouzské kalhotky, bioplenky. V dnešní době máme z čeho vybírat. Je však dobré zamyslet se, co od plenek očekáváme. Zda chceme uspořit, mít pohodlí, být šetrní k životnímu prostředí a k pokožce našich dětí, …..

Jednorázové plenky

V dnešní době je používání jednorázových plenek velice oblíbené. Přebalování miminka je jednoduché, plenka se hned vyhodí, nemusí se nikde skladovat jako plenka látková a čekat na vyprání, nemusí se sušit ani žehlit. Plenky jsou však poměrně finančně náročné.

Počítejme, že jedna plenka nás stojí 4 Kč. Dítě jich potřebuje asi šest na den, pokud jej přebalujeme při každém krmení. To je 24 Kč denně a tedy zhruba 750 Kč měsíčně. Cena je samozřejmě pouze orientační. V hypermarketech jsou jednorázové plenky často v akci, takže se dají pořídit za nižší cenu za kus. Musíme však počítat i s tím, že s narůstající váhou dítěte se také zvyšuje cena plenek a snižuje počet plen v balení.

Když počítáme s tím, že dítě bude plenky potřebovat do dvou let, vyjdou nás jednorázové plenky asi na 18 000 Kč a více. Je však pravděpodobné, že dítě bude plenky nosit déle než dva roky, jelikož děti nosící jednorázové plenky se podstatně hůř učí používat nočník. Dalším proti pro papírové plenky je ekologie a zdraví dítěte. Nikdo totiž nemůže vyloučit, že z plenek neunikají škodlivé látky do pokožky dětí. Miminka bývají častěji opruzené než při používání látkových plen a především u chlapců hrozí riziko přehřívání pohlavních orgánů.

Druhy jednorázových plen – čím dražší, tím lepší?

V době, kdy se plenkové kalhotky dostávaly do povědomí českých maminek, existovalo velice málo značek. Jednou z nich byla značka Pampers. Svého času byly všechny jednorázovky označovány spotřebiteli jako pampersky, i když šlo o jiného výrobce. Možná právě proto máme zakořeněno, že značka Pampers je tou nejlepší. K tomuto pohledu přispívá i jejich vyšší cena. Dnešní maminky ale začínají přicházet na to, že to není tak úplně pravda. Značek je velká spousta a je z čeho vybírat.

Jak už bylo uvedeno, Pampers jsou poměrně drahé. Jedna plenka nás vyjde cca na 4,66 Kč (ve velikosti tři, v internetovém obchodě mall.cz, kde bylo toto balení označeno za akční). Maminka Romana Š. uvádí: „Plenkové kalhotky Pampers nepoužívám, protože mi vadí, že od velikosti 3 jsou plenky voňavé a to mi nepřijde vhodné pro miminko. Také mi není sympatické, že moč se v plence mění na gel a vytváří na pokožce miminka krupičky. Dítě je také cítit močí.“ Jiné maminky nedají na tuto značku dopustit, protože jiné plenky jim děti pročůrají. Mezi starší značky patří i plenky Huggies. Zde se cena pohybuje okolo 3,70 Kč za plenku (ve velikosti 3, velké balení). Většina maminek však tuto značku nemá v oblibě, protože plenky protékají a často způsobují opruzeniny. Mezi nové značky patří plenky Háppy od Bella Perfekta. Plenky jsou cenově srovnatelné s plenkami Pampers. Maminkami jsou chváleny. Jediné malinké mínus mají v tom, že mezi nožičkami jsou trochu objemnější a dělají tak větší zadeček.

Maminka dvojčátek Markéta J. na otázku jaké plenky používá, odpověděla takto: „Látkové rozhodně ne. To bych už vůbec nespala. Ze začátku jsem kupovala pouze Pampers. Nyní přecházíme na Tesco pleny Baby Essentials. A musím říct, že jsou super. A levnější.“ Tyto pleny se bez akce pohybují okolo 4,20 Kč za kus. Některé maminky si je velmi chválí, jiné uvádějí, že jsou plenky příliš papírové a protékají.

Mezi dobré značky patří také plenky Babylove z DM drogerie. Plenky dobře sají a sedí. Tyto pleny mají stejně jako Háppy nevýhodu v tom, že jsou mezi nožičkami širší. Toto mínus však můžeme přeměnit na plus, protože je to dobré na kyčle dítěte. Některé matky však uvádí, že plenky jsou příliš hrubé a síťka z jejich povrchu se lepí dítěti na zadeček. Plenky patří mezi dražší. Vyplatí se je kupovat se slevovými kupóny. Bez slevy stojí plenka okolo 4 Kč.

Mezi poměrně dobré plenky patří i Toujours obchodního řetězce Lidl. V akci se dají pořídit za 3,20 Kč za kus.

Samozřejmě je na každém dítěti, která plenka mu sedí. A na mamince jaké má na plenky nároky.

Látkové pleny

Zdá se, že v poslední době získávají látkové plenky opět na oblibě. Máme na mysli klasické bavlněné plenky, takzvané čtverce. Maminky na nich preferují to, že je pořídí a již nemusí další kupovat a to ani na druhé dítě. Dalším plusem plenek je, že se dítě většinou dříve naučí používat nočník než při používání papírových plen. Maminky mají také rády pocit, že se chovají ekologicky a nezanáší planetu hromadami jednorázových plenek. Plenky se dají pořídit okolo 25 Kč za kus. Maminka jich do výbavy bude potřebovat asi 50 kusů. Pořizovací cena tedy bude zhruba 1250 Kč. Což je nesrovnatelné s cenou jednorázových plenek. Musíme samozřejmě přičíst ještě energii, kterou spotřebujeme při jejich praní a žehlení.

Na náš trh se čím dál více dostávají různé látkové kalhotky a speciální látkové plenky, které se nemusí žehlit. Například AIO (All In One) plenky různých značek. Jde v podstatě o látkové plenkové kalhotky, které obsahují vše, co k „látkování“ potřebujete. Nemusíte dokupovat žádné vkládací pleny a jiné pomůcky. AIO pleny stojí okolo 350 Kč za kus.

Maminky uvádí, že je používají spíše když se o dítě stará někdo jiný. Jejich aplikace není tolik složitá. Jelikož se plenky perou vcelku, jejich životnost je ale menší. Proto je lepší pořídit si výbavičku, která bude obsahovat svrchní kalhotky (cca 300 Kč kus), ty mohou být z různých materiálů, separační vložky, které se dají párkrát vyprat (200 kusů za 140 Kč), vkládací plenky (70 Kč za kus).

Samozřejmě si můžete nakoupit různé doplňky, jako jsou síťky na praní, koše, kyblíky na použité pleny,... Někteří výrobci nabízejí i startovací sady, ve kterých máte vše potřebné. Nákup těchto plenek vás může vyjít i na 10 000 Kč. Je to však dlouhodobá investice, jelikož pleny budete používat po celý plenkový věk vašeho dítěte a případně i na dítě další. I u látkových plenek platí, že mají spoustu výrobců a značek a je na maminkách, které jim a jejich dětem budou sedět.

Další článek


 

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená