FinExpert.e15.cz

Kolik stojí platba v zahraničí

Chcete si vyrazit na předvánoční nákupy do zahraničí? Kolik zaplatíte za transakci kartou nebo výběr z bankomatu? Každá banka zaúčtuje provedenou platbu jinak a výše stržené částky závisí na aktuálním kurzu.
Kolik stojí platba v zahraničí

Již delší dobu se nám banky snaží vštípit jednoduchou poučku, že placení kartou je z hlediska poplatků nejvýhodnější. Čas od času navíc kartové asociace uspořádají soutěž o atraktivní ceny, a tak se objem bezhotovostních plateb každým rokem zvyšuje.

Stejně jako v Česku, tak i v zahraničí je výběr z bankomatu zpoplatněn. Nicméně za hranicemi za jeden výběr zaplatíte mnohem více, protože do výsledné částky za transakci výrazně vstupuje procento z vybírané hotovosti. Za služby nebo zboží je nejvýhodnější platit kartou (debetní nebo kreditní), protože stejně jako u nás jsou bezhotovostní platby kdekoli v zahraničí bez poplatků (výjimky existují, viz dále). Bohužel si to mnoho klientů bank stále neuvědomuje, placení kartou v zahraničí se bojí a ve výsledku zbytečně přichází o peníze (hotovost má ale v řadě případů stále nezastupitelnou funkci).  

Výběry z bankomatu? Poplatky…

Vybrat si peníze z bankomatu v zahraničí je vcelku drahý špás a poplatek za uskutečněnou transakci může leckoho překvapit. Klientům GECapital Bank nebo České spořitelny je účtován poplatek 100 Kč + 0,5 % z vybírané částky. Komerční banka strhne klientům 1 % z vybírané hotovosti, minimálně ale 100 Kč. Nejvíce si účtuje eBanka, která požaduje 1,5 %, minimálně však 140 Kč.

Česká spořitelna od 1. prosince zavedla novinku v účtování výběrů ze zahraničních bankomatů. Její klienti mohou vybírat hotovost ve všech bankomatech skupin Erste Bank za poplatek 25 Kč + 0,5 %.

Doporučení: Většina pouličních směnáren neúčtuje za výměnu hotovosti poplatek, tudíž je vždy výhodnější před cestou vyměnit peníze ještě v Česku.

Banka
Poplatek
Česká spořitelna *

100 Kč + 0,5 %

ČSOB

80 Kč + 0,5 %

eBanka

1,5 %, min. 140 Kč

GE Capital Bank

100 Kč + 0,5 %

HVB Bank

100 Kč + 0,5 %

Komerční banka

1 %, min. 100 Kč

Poštovní spořitelna

80 Kč + 0,5 %

Raiffeisenbank

1 %, min. 125 Kč

Volksbank

75 Kč + 0,5 %

Živnostenská banka

105 Kč + 0,5 %

* v rámci bankomatů skupiny Erste Bank je poplatek 25 Kč + 0,5 %
Zdroj: banky

Platba kartou? Všude jinak

Zaplatili jste za benzin na Slovensku 1 000 Sk? Nedozvíte se, kolik přesně vám banka strhne z účtu! Důvodem je časový posun zúčtování a tím pádem i jiný aktuální kurs zahraniční měny vůči české koruně. Nebo ještě jinak – ráno si koupíte benzín za 500 Sk a večer zaplatíte za večeři stejnou částku. Jelikož se může stát, že se obě transakce zaúčtují v jiný den, nebudou přepočítány stejným kurzem. Časové zpoždění zaúčtování je logické - obchodník nejprve musí předat transakci své bance, která je předloží kartové asociaci a ta podle svého aktuálního kurzu zúčtovací měny (viz rámeček) provede konverzi. Tuto částku (v eurech nebo dolarech) pak banka vynásobí kurzem deviza prodej (euro nebo dolar) platným v den zpracování transakce.

Banka
Směnný kurz
Česká spořitelna deviza prodej
ČSOB deviza prodej
eBanka deviza prodej
GE Capital Bank deviza prodej
HVB Bank deviza prodej
Komerční banka deviza prodej
Poštovní spořitelna deviza střed
Raiffeisenbank deviza prodej
Volksbank deviza nákup
Živnostenská banka deviza prodej
Poznámka: platí pro debetní karty
Zdroj: banky

Konverzní poplatky?

Platba kartou v zahraničí je u většiny bank zdarma, ale existují výjimky. Například Raiffeisenbank si účtuje tzv. konverzní poplatek ve výši 1 % z placené částky. Tyto konverzní poplatky účtují kartové asociace bankám a je na nich, zda tuto zátež přenesou na klienta či nikoli. Pokud platíte kartou společnosti MasterCard vydanou Českou spořitelnou, je účtován konverzní poplatek 0,25 %.

Kartové asociace používají vlastní kurzy zúčtovacích měn pro přepočet plateb. Pro karty VISA je zúčtovací měnou americký dolar. Pro karty MasterCard (EC/MC, Maestro) je v Evropě zúčtovací měnou euro, mimo Evropu to je americký dolar.

 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená