FinExpert.e15.cz

Kolik stojí plastické operace?

Zákroky estetické medicíny jsou oblíbené v řadě zemí světa a také u nás mají již svoji tradici. Máte představu, kolik jednotlivé operace mohou stát?
Kolik stojí plastické operace?

Než vás vezmou na sál

Plastická chirurgie umí mnohdy takřka zázraky, ale má také své hranice. Nemůže tělu vrátit mládí, ale může mladistvý vzhled napodobit.
Ne všechny výkony, které pacient požaduje, však lékaři mohou udělat. Někteří lidé totiž mají nereálná očekávání, nebo si neumí dostatečně uvědomit riziko komplikací, které je mohou potkat. Operatér má tak právo výkon odmítnout. Plastický chirurg by nikdy neměl operovat bez pohovoru s klientem o jeho důvodech pro podstoupení operace a okolnostech, které ho k rozhodnutí přivedly.

Důležitým pravidlem estetické medicíny také je, že pacient by měl po zákroku vypadat přirozeně, aby nebylo na první pohled poznat, co bylo operováno. Optimální reakce je: „Čím to je, že tak dobře vypadáš? “

Stejně jako před každou jinou operací, jsou i pro kosmetický zákrok nutná předoperační vyšetření. Požadavky na ně klient obdrží při objednání. Nejlepší cestou je zajistit si tato vyšetření u svého ošetřujícího lékaře. Výsledky nesmí být starší 21 dnů. Tato vyšetření mohou být - po domluvě - zajištěna ve většině případů i klinikou, na které má být zásah proveden. Konzultace s odborným lékařem kliniky stojí přibližně 500 Kč. Tato částka se někdy odečítá z celkových nákladů při fakturaci provedeného zákroku.

Každá operace s sebou přináší určitá rizika, tedy i operace estetická. Mohou to být běžné chirurgické komplikace jako je krvácení, infekce, defekt rány. U plastických operací mohou nastat i pozdní komplikace nebo poruchy tvaru operovaného orgánu (břicho, prsa). Každý pacient musí počítat s dodržováním přísného pooperačního režimu, aby byl výsledek optimální. Většina lidí přechází do ambulantní péče po dvou až třech dnech po operačním výkonu. Délka pobytu v nemocnici je závislá na náročnosti operace, na případných komplikacích nebo na přání klienta. Většina zákroků je minimálně bolestivá. Nebolí plastika nosu, operace očních víček velmi mírně. Na několikadenní nepříjemné pocity je třeba se připravit někdy při zvětšování prsou, při plastice břišní stěny a liposukci. Po operaci obličeje a jiných nezakrytých částí těla je třeba se chránit před sluncem, aby v jizvách nevznikly pigmentové skvrny. Po liposukci je nutné nosit speciální návleky, takže i tento zásah je dobré načasovat mimo vrcholící letní období, aby pot neztěžoval hojení.

Výsledek plastické operace se dá jen těžko předpovědět, někdy je jasný až po roce hojení a uzdravování. Při plánování operace je totiž ve hře řada faktorů – tloušťka kůže, její maštění a potivost. Plastičtí chirurgové jsou odkázáni sami na sebe, na své zkušenosti a intuici. Navíc výsledek operace se liší podle toho, kdo ji dělá, každý operatér má svůj rukopis. Při objektivně esteticky méně uspokojivém výsledku garantují kliniky po posouzení vedoucím lékařem bezplatné vylepšení.

  • Rozhodujte sami za sebe, nepodstupujte operaci jen kvůli přání partnera nebo hodnocení okolí. Plastická chirurgie za vás partnerskou krizi nevyřeší.
  • Do 18 let klienta musí s operací souhlasit rodiče nebo jejich zákonní zástupci, horní věková hranice záleží na typu výkonu a zdraví klienta. Některé zákroky se doporučuje realizovat spíše v chladnějších částech roku mimo vrcholící léto.
  • Vybírejte stálá pracoviště s pooperační následnou péčí, která jsou certifikována. Při návštěvě zařízení sledujte jeho vybavení, přístup personálu, reference.
  • Nízká cena by vás měla varovat, že něco není úplně v pořádku. Pokud je zákrok na klinice nebo u operatéra, o jehož kvalitách jste přesvědčeni, dražší, než kolik si momentálně můžete dovolit vydat, máte v dnešní době možnost řešit situaci také úvěrem.


Jaké operace se provádějí a kolik stojí

Plastické operace podstupují klienti, zejména ženy, všech věkových kategorií. V zásadě se operace dělí do dvou skupin. "První skupinu tvoří korekce vrozených tvarových odchylek, jako jsou odstálé ušní boltce, nápadný nos, příliš malá nebo příliš velká prsa apod. Tyto operace vyhledávají mladé ženy nejčastěji do 35 let, ale většinou mnohem dříve – už kolem dvaceti,“ říká  MUDr. Peter Hajduk z Aura Medical Clinic. Druhou skupinu operací tvoří korekce projevů stárnutí. Nejčastější jsou operace očních víček, modelace poprsí, liposukce a facelifting, příp. úprava povadlé kůže břicha a končetin po redukčních dietách. Tyto problémy se většinou objevují po čtyřicítce, s postupujícím stárnutím. K dalším výkonům patří zvětšení rtů, korekce jizev, odstraňování znamének nebo omlazování obličeje.
Celosvětový trend ve všech oblastech medicíny směřuje k minimální traumatizaci  pacienta a tedy k používání stále dokonalejších mikrotechnik. Nejnovější postupy a technologie dnes umožňují provádět některé estetické operace bez použití skalpelu. Takovéto zákroky nezanechávají jizvy (což je mimořádně důležité zejména v obličejových partiích) a téměř ve 100 % případů nevyžadují následnou hospitalizaci ani domácí léčení. Navíc jsou ve srovnání s klasickými chirurgickými metodami často levnější.

Klepněte pro větší obrázek

* Ceny jsou orientační, liší se podle jednotlivých pracovišť, použitých materiálů a postupů. Narkóza, léky a pooperační péče mohou být účtovány zvlášť.

Zdroj: kliniky estetické medicíny v ČR

Je-li výslovným přáním pacienta, aby zákrok provedl vedoucí lékař kliniky, cena za výkon dle ceníku se může zvýšit až o 15 %. Při korekcích zákroku provedeném v jiném zdravotnickém zařízení může být cena zvýšena například až o 30 % podle obtížnosti tohoto opravného zákroku.

Statistika provedených estetických operací není v ČR přesná. Jde spíše o odhady. Mezinárodní společnost pro estetickou plastickou chirurgii (ISAPS) uveřejňuje dostupné statistiky ukazující některé trendy ve světě, které umožňují odhady i pro Českou republiku.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: ISAPS


Kdy platí zákrok pojišťovna a kdy musí platit klient?

Zákroky plastické (estetické) medicíny se dělí na úkony hrazené zdravotními pojišťovnami  a na úkony nehrazené. Zdravotní pojišťovny hradí celý zákrok v případě, že je ohroženo zdraví pacienta (např. při rekonstrukci prsu po ablaci, brání-li převislá oční víčka vidění). Jedná se především o choroby, následky chorob nebo úrazů. S estetickými zákroky to není tak jednoduché. Odůvodnění zákroku pro pojišťovnu posuzuje revizní lékař a pojišťovny dnes velmi pečlivě zvažují, kterému zařízení jaký výkon uhradí. Navíc se v případě pojišťovnou hrazených zákroků pacient nemůže obrátit na jakékoliv pracoviště, ale opět je nutné, aby vyhledal takové, které má pro daný výkon smlouvu s příslušnou zdravotní pojišťovnou. Většinou se jedná o kliniky plastické chirurgie ve velkých státních nemocnicích.

Pokud plánovaná operace není motivována zdravotními důvody, je nutné zákrok zaplatit. Dnes je pochopitelně také v této oblasti možné použít úvěr. Existují přitom dvě možnosti – vzít si v bance bezúčelový osobní úvěr, nebo požádat o úvěr splátkovou společnost. Účelové úvěry na estetické operace nabízí splátková společnost Home Credit pod názvem Medifin.

Spotřebitelský úvěr Medifin je určen pro financování nadstandardních lékařských zákroků. Vedle zákroků estetcké medicíny je s jeho pomocí možné hradit např. v ordinacích stomatologů veškeré úkony, na které si pacient musí buď připlatit (zubní implantáty, koruny a můstky, částečné snímatelné náhrady atd.). V gynekologii má Medifin největší uplatnění při úhradě dlouhodobých antikoncepčních  systémů, které jsou charakteristické právě vyššími počátečními náklady na jejich pořízení. Úvěr je možné využít také při operacích prováděných za účelem odstranění vad zraku.

Charakteristiky úvěru Medifin:

  • akontace 0 %
  • standardní výše úvěru je do 30 000 Kč, bez ručitele
  • úvěry nad 30 000 Kč jsou poskytovány na základě individuální dohody
  • doba splácení: 6, 8, 12, 18, 24, 30 nebo 36 měsíců
  • první splátka se hradí měsíc po zákroku

Zájemce o tento úvěr telefonicky Home Creditu sdělí základní požadované údaje (osobní údaje, údaje o příjmu a zaměstnání, informace o zákroku) a obratem mu bude oznámeno, zda žádost o úvěr byla schválena. Smlouvu vyplněnou na základě telefonických informací od klienta, posílá Home Credit na adresu ordinace. V den zákroku, kdy se klient dostaví do ordinace, je smlouva podepsána klientem i lékařem. Lékař pouze ověřuje totožnost klienta podle občanského průkazu, doložení výše příjmu není vyžadováno. Pokud klient nemá při sobě občanský průkaz, lze jeho totožnost ověřit podle náhradního dokladu, kterým může být i kartička pojištěnce zdravotní pojišťovny.

Vybrané internetové stránky klinik plastické chirurgie


Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená